REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy należy złożyć formularz ZUS KOA

Kiedy należy złożyć formularz ZUS KOA /Fot. Fotolia
Kiedy należy złożyć formularz ZUS KOA /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W celu uporządkowania danych jednego z naszych ubezpieczonych, będącego zleceniobiorcą, zostaliśmy zobowiązani przez ZUS do złożenia formularza ZUS KOA. Prosimy o wyjaśnienie, do jakich celów jest niezbędny ten dokument i jak prawidłowo go wypełnić.

REKLAMA

ZUS KOA jest zgłoszeniem korekty okresów podlegania ubezpieczeniom społecznym i/lub ubezpieczeniu zdrowotnemu. Formularz ten należy złożyć w sytuacji, gdy ubezpieczony, najczęściej będący zleceniobiorcą, podlegał ubezpieczeniom w okresie zatrudnienia u danego płatnika w zmiennych schematach (np. podlegał w poszczególnych okresach tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, ubezpieczeniom zdrowotnemu i społecznym, z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym lub bez tego ubezpieczenia itp.), i okresy te nie zostały prawidłowo zewidencjonowane na koncie ubezpieczonego w ZUS. Szczegóły w uzasadnieniu.

REKLAMA

Konieczność sporządzenia ZUS KOA jest efektem nieprawidłowości związanych ze zgłoszeniem do ubezpieczeń i wyrejestrowaniem z nich. Najczęściej dotyczy zleceniobiorców, gdzie tzw. schemat podlegania ubezpieczeniom w czasie trwania umowy może się zmieniać i np. zleceniobiorca nie informuje płatnika na bieżąco o tych zmianach. O obowiązku złożenia ZUS KOA zasadniczo powiadamia ZUS. Jednak podmioty korzystające z programu Płatnik mają możliwość zweryfikowania okresów podlegania ubezpieczeniom i danych o ubezpieczeniach zatrudnianych osób, które posiada ZUS (widok w Kartotece ubezpieczonego w zakładce Zgłoszenia do ubezpieczeń). W razie niezgodności danych ze stanem faktycznym płatnicy mają zatem możliwość dokonania korekty bez uprzedniego wezwania ZUS. Złożenie ZUS KOA znacznie upraszcza sposób korekty danych o ubezpieczeniach. Nie trzeba bowiem składać wielu odrębnych dokumentów (zgłoszenia i wyrejestrowania).

Zobacz: Prawo dla firm

Należy przypomnieć, że zleceniobiorca, a także inna osoba, do której stosuje się przepisy o zleceniu, może:

  • podlegać ubezpieczeniom społecznym (w tym dobrowolnemu chorobowemu) i zdrowotnemu (składając ZUS ZUA) lub
  • podlegać ubezpieczeniom społecznym (bez dobrowolnego chorobowego) i zdrowotnemu (składając ZUS ZUA), lub
  • podlegać wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu (składając ZUS ZZA), lub
  • nie podlegać w ogóle ubezpieczeniom społecznym ani zdrowotnemu,
  • podlegając obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym - może też podlegać (lub nie) dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.

W czasie trwania ubezpieczenia zleceniobiorca może też zmienić 6-znakowy kod tytułu ubezpieczenia (np. uzyskać prawo do emerytury lub renty czy mieć ustalony stopień niepełnosprawności albo je utracić).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W zależności od schematu podlegania ubezpieczeniom płatnik składek ma obowiązek dokonania odpowiedniego zgłoszenia ubezpieczonej osoby w ZUS. W przypadku zmiany uprzednio istniejącego schematu podlegania, a także nabycia lub utraty uprawnień emerytalno-rentowych czy w zakresie stopnia niepełnosprawności, konieczne jest wyrejestrowanie ubezpieczonego i jego ponowne zgłoszenie. Jeżeli zmiany schematu następują często, jest to związane z koniecznością składania dużej liczby dokumentów zgłoszeniowych i wyrejestrowujących przez płatnika. W takich sytuacjach zdarza się, że poszczególne okresy podlegania ubezpieczeniom w odmiennych schematach nie zostaną prawidłowo zapisane na koncie ubezpieczonego w ZUS i nie odpowiadają faktycznemu przebiegowi zatrudnienia - najczęściej zleceniobiorcy.

Formularz ZUS KOA nie jest dostępny na stronie internetowej ZUS. Płatnik otrzyma go w placówce zakładu lub w zawiadomieniu o skorygowaniu danych dotyczących schematu podlegania ubezpieczeniom.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Kiedy należy złożyć formularz ZUS KOA

W artykule przedstawiono również wypełniony formularz ZUS KOA.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA