REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenia członków organów spółek

Anna Stykowska-Sikora
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do członków organów spółek kapitałowych należą członkowie zarządu i rad nadzorczych. Ubezpieczenia społeczne członków organów tych spółek zależą od tego, na jakiej podstawie pełnią oni swoje funkcje.

Do najbardziej typowych form nawiązania stosunku pracy z członkami zarządu należy powołanie. W spółce z o.o. członkowie zarządu są powoływani do pełnienia swoich funkcji na podstawie decyzji wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Z tytułu powołania na członka zarządu dana osoba może otrzymywać wynagrodzenie lub nie - wszystko zależy od woli stron. Możliwa jest również taka sytuacja, w której członkowie zarządu pełnią swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę, umowy-zlecenia, kontraktu menedżerskiego lub umowy zawartej w wyniku podjęcia uchwały powołującej ich do zarządu. Jednak samo podjęcie przez wspólników uchwały powołującej określoną osobę do składu zarządu nie powoduje powstania stosunku pracowniczego czy cywilnoprawnego. Powołanie na członka zarządu nie jest powołaniem w rozumieniu Kodeksu pracy i tym samym nie kreuje stosunku pracy (wyrok SN z 14 lutego 2001 r., I PKN 258/00). Powołanie powoduje natomiast powstanie stosunku organizacyjnego między spółką a członkiem zarządu, który regulowany jest przepisami Kodeksu spółek handlowych.

REKLAMA

Powołanie jako podstawa pełnienia funkcji

W zakresie ubezpieczeń społecznych sytuacja członka zarządu, który pełni swoje funkcje tylko na podstawie powołania, przedstawia się następującąco. Artykuł 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz art. 66 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wskazują enumaratywnie osoby objęte obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Wśród wymienionych osób nie ma członków zarządu spółek kapitałowych. Oznacza to, że członkowie zarządu spółek kapitałowych, którzy pełnią swoje funkcje wyłącznie na podstawie uchwały wspólników (powołanie), nie podlegają zarówno ubezpieczeniom społecznym, jak i ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Umowa-zlecenie z członkiem zarządu

W przypadku gdy obok aktu powołania spółka zawiera z członkiem zarządu umowę-zlecenie, sytuacja takiej osoby w zakresie ubezpieczeń społecznych różni się od tego, co zostało opisane powyżej. Umowa-zlecenie stanowi bowiem samodzielny tytuł do ubezpieczeń społecznych. Członek zarządu jest w takim przypadku objęty obowiązkiem ubezpieczeń jako zleceniobiorca od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla zleceniobiorcy będącego członkiem zarządu:

• obowiązkowe są ubezpieczenia emerytalne i rentowe,

• dobrowolne jest ubezpieczenie chorobowe (oznacza to, że członek zarządu może zostać zgłoszony przez spółkę do tego ubezpieczenia na swój wniosek).

W sytuacji, w której członek zarządu ma dodatkową umowę o pracę (np. u innego pracodawcy), z której uzyskuje co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, ubezpieczenia emerytalno-rentowe są dla niego dobrowolne.

REKLAMA

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi przychód w rozumieniu przepisów podatkowych z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług. Co ważne osoby, które mają zawarte ze spółką kontrakty menedżerskie, nawet w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, podlegają ubezpieczeniom jak zleceniobiorcy. Przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze zalicza się do tzw. przychodów z działalności wykonywanej osobiście, nawet wówczas gdy są one wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Oznacza to, że nie mogą być one również oskładkowane jak przy działalności gospodarczej.

Członek zarządu może również zawrzeć ze spółką umowę-zlecenie w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. W takim przypadku za tytuł do ubezpieczeń uważa się działalność gospodarczą.

Umowa o pracę obok powołania

Jeżeli z członkiem zarządu jest zawarta umowa o pracę, podlega on obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom społecznym od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi przychód ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z wyłączeniem wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz przychodów wymienionych w § 2 ust. 1 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Ubezpieczenie członków rad nadzorczych

Zgodnie ze stanowiskiem ZUS podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne członków rad nadzorczych są wszelkie wypłaty na ich rzecz - zarówno świadczenia pieniężne, jak i rzeczowe, w tym świadczenia związane z podróżą służbową, nawet gdy są one wyłączone z opodatkowania. Członkowie rad nadzorczych posiadający miejsce zamieszkania na terytorium Polski podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia powołania do pełnienia tej funkcji do dnia zaprzestania jej pełnienia.

Anna Stykowska-Sikora

aplikant adwokacki

Podstawa prawna:

• ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),

• ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),

• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),

• wyrok SN z 14 lutego 2001 r. (I PKN 258/00, OSNP 2002/23/565).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA