REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy płatnik może opłacać składki na ZUS przekazem pocztowym

Janusz Starzycki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jesteśmy niewielką firmą zatrudniającą 2 pracowników, której działalność polega na wysyłkowej sprzedaży sprzętu elektronicznego. Zamierzamy rozszerzyć działalność przez sprzedaż na terenie całego kraju specjalistycznego sprzętu medycznego. Mamy zamiar być konkurencyjni na rynku i oferować nasze produkty po niższych cenach. Obecnie osiągamy niewielki obrót (nieprzekraczający miliona złotych). Dążymy do ograniczenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, dlatego wybraliśmy tańszego operatora telefonicznego i chcemy zrezygnować z usług bankowych. Czy moglibyśmy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne przekazem pocztowym? Czy fakt, że wcześniej opłacaliśmy składki w formie bezgotówkowej za pomocą rachunku bankowego może nam teraz uniemożliwić opłacanie składek przekazem pocztowym?

RADA

REKLAMA

 Mogą Państwo opłacać należności z tytułu składek za pomocą przekazu pocztowego. Zmiana formy dokonywania płatności składek nie pociąga za sobą obowiązku uzyskiwania przez Państwa firmę zgody ZUS na dokonywanie płatności przelewem.

UZASADNIENIE

Płatnicy składek mają obowiązek opłacania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w formie bezgotówkowej w drodze obciążenia rachunku bankowego przy użyciu m.in. bankowych dokumentów płatniczych bądź dokumentu elektronicznego z programu informatycznego udostępnionego przedsiębiorcom przez bank. Od 1 stycznia 2009 r. nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadziła ułatwienie dla płatników składek będących mikroprzedsiębiorcami w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy należący do tej kategorii mogą opłacać składki za pomocą przekazu pocztowego.

Mikroprzedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest przedsiębiorca, który co najmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników,

REKLAMA

• osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych, nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro*.

Możliwość opłacania składek przekazem pocztowym jest uprawnieniem mikroprzedsiębiorców. Oznacza to, że nadal podmioty te mogą opłacać składki w formie bezgotówkowej, w drodze obciążenia rachunku bankowego.

REKLAMA

Datą opłacenia składek za pomocą przekazu pocztowego jest dzień wpłacenia składek w placówce pocztowej. Mikroprzedsiębiorcy, którzy zdecydują się opłacać składki za pomocą przekazu pocztowego, powinni być jednak świadomi, że narażają się na ryzyko wystąpienia sytuacji, w której ZUS nie zidentyfikuje wpłaty składek dokonanej przekazem. Brak możliwości zidentyfikowania wpłaty obciąża wówczas płatnika, a nie ZUS. W konsekwencji, na koncie płatnika składek w ZUS może pojawić się zaległość, a przedsiębiorca poniesie skutki nieterminowego opłacenia składek. W takiej sytuacji przedsiębiorca musi wyjaśnić ewentualną niezgodność danych identyfikacyjnych z operatorem pocztowym.

Jeśli płatnik składek utraci status mikroprzedsiębiorcy ze względu na przekroczenie wysokości zatrudnienia lub wysokości rocznego obrotu, musi zacząć opłacać składki na ogólnych zasadach, tj. w formie bezgotówkowej w drodze obciążenia rachunku bankowego. Niezastosowanie się do tego obowiązku naraża przedsiębiorcę na niebezpieczeństwo uznania przez ZUS wpłaty składek, której dokonał przekazem pocztowym, za nieterminową. Oczywiście pociąga to za sobą negatywne konsekwencje.

Kto może opłacać składki ZUS na poczcie

* Wyrażone w euro wielkości, o których mowa w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, dzięki którym jest możliwe m.in. przyporządkowanie do określonej kategorii przedsiębiorców, przelicza się na złote według średniego kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roku obrotowego.

• art. 31, art. 47 ust. 4e, art. 98 ust. 1 pkt 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• art. 104, art. 107, art. 109 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.).

Janusz Starzycki

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

REKLAMA

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA