REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracodawca może cofnąć polecenie dotyczące powierzenia pracownikowi innej pracy

Magdalena Opalińska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Powierzyliśmy pracownikowi wykonywanie innej pracy na 3 miesiące. Po kilku dniach od skierowania do innej pracy pracownik zachorował. Czy w takim przypadku możemy cofnąć pracownikowi to skierowanie i przywrócić go do pracy na dotychczas zajmowane stanowisko?

RADA

REKLAMA

Tak, mają Państwo prawo cofnąć pracownikowi skierowanie do innej pracy i przywrócić go do pracy na dotychczasowe stanowisko.

UZASADNIENIE

REKLAMA

W przypadkach uzasadnionych potrzebami zakładu pracy pracodawca może powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy niż określona w umowie (art. 42 § 4 Kodeksu pracy). Skierowanie do innej pracy powinno nastąpić na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, bez obniżenia pracownikowi wynagrodzenia, a powierzona praca powinna odpowiadać kwalifikacjom pracownika. Wymienione warunki powierzenia innej pracy pracownikowi muszą być spełnione łącznie. Powierzenie pracownikowi innej pracy jest jednostronną decyzją pracodawcy. Jeśli więc skierowali Państwo pracownika do innej pracy, a pracownik rozchorował się, mogą Państwo cofnąć pracownikowi to skierowanie i przywrócić go do pracy na dotychczas zajmowane stanowisko. Upoważni to Państwa do skorzystania ponownie z prawa powierzenia pracownikowi innej pracy.

Powierzenie innej pracy nie zostanie wydłużone powyżej 3 miesięcy, jeżeli w czasie skierowania do innej pracy Państwa pracownik będzie np. chorował lub będzie przebywał na urlopie wypoczynkowym. Okresy nieobecności w pracy nie wydłużają okresu skierowania do innej pracy bez zmiany umowy o pracę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inaczej będzie jednak w przypadku, gdy pracownik z powodu choroby lub z innych przyczyn nie przepracuje faktycznie żadnego dnia na stanowisku, na jakie został skierowany. Należy przyjąć, że wówczas można ponownie skierować go do innej pracy na 3 miesiące w roku. Wówczas nie dojdzie bowiem do powierzenia pracownikowi innej pracy.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Pracownicy zatrudnionej na stanowisku szatniarki wręczono 18 maja br. pismo, w którym pracodawca skierował ją na okres 1 miesiąca, tj. od 1 do 30 czerwca br., do pracy na stanowisku sprzątaczki. Pracownica przebywała na zwolnieniu lekarskim cały czerwiec br. Nie zdążyła rozpocząć pracy na powierzonym stanowisku. Pracodawca w tym roku będzie mógł ponownie powierzyć pracownicy wykonywanie innej pracy na okres nieprzekraczający 3 miesięcy.

W literaturze prawa pracy można się spotkać również z odmiennym poglądem, zgodnie z którym okresy nieobecności w pracy zawsze przedłużają czas, na jaki można skierować pracownika do innej pracy. W razie więc wystąpienia choroby lub innej nieobecności pracownika w pracy najbezpieczniej dla pracodawcy będzie cofnąć mu skierowanie do innej pracy i ewentualnie ponownie ją powierzyć po powrocie pracownika do pracy.

Powierzenie pracownikowi innej pracy może być jednorazowe i trwać maksymalnie 3 miesiące w roku kalendarzowym lub może następować kilkakrotnie w ciągu roku kalendarzowego. W sytuacji gdy pracodawca kilkakrotnie w ciągu roku powierza pracownikowi inną pracę, suma okresów wykonywania innej pracy nie może również przekraczać 3 miesięcy w roku kalendarzowym. Jeżeli powierzenie pracownikowi innej pracy następuje na przełomie roku kalendarzowego, to 3-miesięczny okres należy liczyć odrębnie dla każdego roku. Oznacza to, że w takim przypadku pracodawca ma prawo przesunąć pracownika do innej pracy nawet na pół roku (np. od 1 października 2008 r. do 31 marca 2009 r.).

• art. 42 § 4 Kodeksu pracy.

Magdalena Opalińska

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

• Pracownik odmawiający wykonywania polecenia sprzecznego z art. 42 § 4 Kodeksu pracy, kierującego go do innej pracy, nie uchybia obowiązkowi pracowniczemu i umowa o pracę nie może być z nim rozwiązana na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 18 listopada 1999 r., I PKN 370/99, OSNP 2001/7/225)

l Pojęcie potrzeb pracodawcy z art. 42 § 4 Kodeksu pracy nie obejmuje zmiany zakresu obowiązków pracownika z powodu stanu jego zdrowia. (Wyrok Sądu Najwyższego z 13 października 1999 r., I PKN 293/99, OSNP 2001/4/113)

• Powierzenie pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę, podyktowane uzasadnionymi potrzebami pracodawcy, na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, niepowodujące obniżenie wynagrodzenia i odpowiadające kwalifikacjom pracownika, nie wymaga zachowania formy pisemnej. (Wyrok z 13 marca 1979 r., I PRN 18/79, niepubl.)

• Jeżeli po upływie okresu trzech miesięcy pracodawca zatrudnia pracownika bez jego zgody na innym stanowisku, niż zostało określone w umowie o pracę (art. 42 § 4 Kodeksu pracy), to może ponosić odpowiedzialność odszkodowawczą na podstawie art. 471 k.c. w związku z art. 300 Kodeksu pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 4 grudnia 1997 r., I PKN 418/97, OSNP 1999/2/44)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA