REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracodawca może cofnąć polecenie dotyczące powierzenia pracownikowi innej pracy

Magdalena Opalińska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Powierzyliśmy pracownikowi wykonywanie innej pracy na 3 miesiące. Po kilku dniach od skierowania do innej pracy pracownik zachorował. Czy w takim przypadku możemy cofnąć pracownikowi to skierowanie i przywrócić go do pracy na dotychczas zajmowane stanowisko?

RADA

REKLAMA

Tak, mają Państwo prawo cofnąć pracownikowi skierowanie do innej pracy i przywrócić go do pracy na dotychczasowe stanowisko.

UZASADNIENIE

REKLAMA

W przypadkach uzasadnionych potrzebami zakładu pracy pracodawca może powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy niż określona w umowie (art. 42 § 4 Kodeksu pracy). Skierowanie do innej pracy powinno nastąpić na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, bez obniżenia pracownikowi wynagrodzenia, a powierzona praca powinna odpowiadać kwalifikacjom pracownika. Wymienione warunki powierzenia innej pracy pracownikowi muszą być spełnione łącznie. Powierzenie pracownikowi innej pracy jest jednostronną decyzją pracodawcy. Jeśli więc skierowali Państwo pracownika do innej pracy, a pracownik rozchorował się, mogą Państwo cofnąć pracownikowi to skierowanie i przywrócić go do pracy na dotychczas zajmowane stanowisko. Upoważni to Państwa do skorzystania ponownie z prawa powierzenia pracownikowi innej pracy.

Powierzenie innej pracy nie zostanie wydłużone powyżej 3 miesięcy, jeżeli w czasie skierowania do innej pracy Państwa pracownik będzie np. chorował lub będzie przebywał na urlopie wypoczynkowym. Okresy nieobecności w pracy nie wydłużają okresu skierowania do innej pracy bez zmiany umowy o pracę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inaczej będzie jednak w przypadku, gdy pracownik z powodu choroby lub z innych przyczyn nie przepracuje faktycznie żadnego dnia na stanowisku, na jakie został skierowany. Należy przyjąć, że wówczas można ponownie skierować go do innej pracy na 3 miesiące w roku. Wówczas nie dojdzie bowiem do powierzenia pracownikowi innej pracy.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Pracownicy zatrudnionej na stanowisku szatniarki wręczono 18 maja br. pismo, w którym pracodawca skierował ją na okres 1 miesiąca, tj. od 1 do 30 czerwca br., do pracy na stanowisku sprzątaczki. Pracownica przebywała na zwolnieniu lekarskim cały czerwiec br. Nie zdążyła rozpocząć pracy na powierzonym stanowisku. Pracodawca w tym roku będzie mógł ponownie powierzyć pracownicy wykonywanie innej pracy na okres nieprzekraczający 3 miesięcy.

W literaturze prawa pracy można się spotkać również z odmiennym poglądem, zgodnie z którym okresy nieobecności w pracy zawsze przedłużają czas, na jaki można skierować pracownika do innej pracy. W razie więc wystąpienia choroby lub innej nieobecności pracownika w pracy najbezpieczniej dla pracodawcy będzie cofnąć mu skierowanie do innej pracy i ewentualnie ponownie ją powierzyć po powrocie pracownika do pracy.

Powierzenie pracownikowi innej pracy może być jednorazowe i trwać maksymalnie 3 miesiące w roku kalendarzowym lub może następować kilkakrotnie w ciągu roku kalendarzowego. W sytuacji gdy pracodawca kilkakrotnie w ciągu roku powierza pracownikowi inną pracę, suma okresów wykonywania innej pracy nie może również przekraczać 3 miesięcy w roku kalendarzowym. Jeżeli powierzenie pracownikowi innej pracy następuje na przełomie roku kalendarzowego, to 3-miesięczny okres należy liczyć odrębnie dla każdego roku. Oznacza to, że w takim przypadku pracodawca ma prawo przesunąć pracownika do innej pracy nawet na pół roku (np. od 1 października 2008 r. do 31 marca 2009 r.).

• art. 42 § 4 Kodeksu pracy.

Magdalena Opalińska

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

• Pracownik odmawiający wykonywania polecenia sprzecznego z art. 42 § 4 Kodeksu pracy, kierującego go do innej pracy, nie uchybia obowiązkowi pracowniczemu i umowa o pracę nie może być z nim rozwiązana na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 18 listopada 1999 r., I PKN 370/99, OSNP 2001/7/225)

l Pojęcie potrzeb pracodawcy z art. 42 § 4 Kodeksu pracy nie obejmuje zmiany zakresu obowiązków pracownika z powodu stanu jego zdrowia. (Wyrok Sądu Najwyższego z 13 października 1999 r., I PKN 293/99, OSNP 2001/4/113)

• Powierzenie pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę, podyktowane uzasadnionymi potrzebami pracodawcy, na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, niepowodujące obniżenie wynagrodzenia i odpowiadające kwalifikacjom pracownika, nie wymaga zachowania formy pisemnej. (Wyrok z 13 marca 1979 r., I PRN 18/79, niepubl.)

• Jeżeli po upływie okresu trzech miesięcy pracodawca zatrudnia pracownika bez jego zgody na innym stanowisku, niż zostało określone w umowie o pracę (art. 42 § 4 Kodeksu pracy), to może ponosić odpowiedzialność odszkodowawczą na podstawie art. 471 k.c. w związku z art. 300 Kodeksu pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 4 grudnia 1997 r., I PKN 418/97, OSNP 1999/2/44)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

REKLAMA

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

REKLAMA

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA