REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w trakcie przeprowadzania kontroli ZUS jej zakres może zostać zmieniony

Aneta Maj
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mamy w firmie kontrolę ZUS. Inspektor, który przeprowadza u nas kontrolę, powiedział nam, że rozszerza kontrolę ze szczególnej na ogólną. Czy jest to możliwe w trakcie kontroli? Czy możemy się temu sprzeciwić? Osoba, która przyszła na kontrolę, jest moim dalszym sąsiadem, z którym miałem kiedyś konflikt. Podejrzewam go o brak obiektywizmu. Czy mogę zwrócić się do ZUS o wyłączenie tego inspektora z kontroli?

RADA

REKLAMA

Inspektor ZUS będzie mógł przeprowadzić w Państwa firmie kontrolę ogólną, ale na podstawie nowego upoważnienia, określającego taki zakres kontroli. Z uwagi na możliwość braku bezstronności inspektora kontroli ZUS może on zostać wyłączony z postępowania kontrolnego z własnej inicjatywy lub na Pana wniosek.

UZASADNIENIE

Inspektor kontroli ZUS może wszcząć postępowanie kontrolne u płatnika składek po okazaniu płatnikowi legitymacji służbowej i doręczeniu mu (lub osobie upoważnionej do reprezentowania płatnika) upoważnienia do przeprowadzenia kontroli. Upoważnienie określa m.in. zakres kontroli.

REKLAMA

Obecnie doręczone upoważnienie uprawnia do przeprowadzenia kontroli szczególnej, doraźnej (w określonej sprawie). Oznacza to, że inspektor kontroli ZUS ma prawo do przeprowadzania czynności kontrolnych obejmujących wyłącznie ścisły zakres określony w doręczonym Państwu upoważnieniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W uzasadnionym przypadku inspektor kontroli może zdecydować o przedłużeniu czasu trwania kontroli lub zmianie terminu jej przeprowadzenia. Nie może jednak zmienić ustalonego zakresu kontroli.

WAŻNE!

Inspektor kontroli ZUS nie może zmienić zakresu objętego postępowaniem kontrolnym, określonego w upoważnieniu do przeprowadzenia kontroli.

REKLAMA

W trakcie prowadzonej kontroli doraźnej inspektor nie może zmienić jej zakresu. Jeżeli jednak inspektor po zakończeniu obecnie prowadzonej kontroli doręczy Państwu nowe upoważnienie, z którego będzie wynikało, że kontrola będzie obejmować pełny zakres spraw związanych z ZUS (tzw. kontrola ogólna), to nie będą Państwo mogli odmówić wszczęcia czynności kontrolnych. Odmowa taka byłaby udaremnianiem przeprowadzenia kontroli, za co płatnik składek może zostać ukarany karą grzywny w wysokości do 5000 zł.

Gdy istnieją okoliczności, które mogą mieć wpływ na bezstronność inspektora kontroli w trakcie prowadzonych przez niego czynności kontrolnych, inspektor ten podlega wyłączeniu z udziału w kontroli. W takim przypadku decyzję o wyłączeniu z udziału w kontroli powinien podjąć sam inspektor kontroli. Jeżeli tego nie zrobi, płatnik składek może złożyć w ZUS w tej sprawie pisemny wniosek, w którym powinien podać argumenty uzasadniające wyłączenie inspektora kontroli z udziału w postępowaniu. Taki wniosek powinien być skierowany do zarządzającego kontrolę (osoba ta jest wymieniona w upoważnieniu do przeprowadzenia kontroli) lub do wydziału kontroli płatników składek oddziału ZUS właściwego ze względu na adres siedziby płatnika składek.

• art. 68 ust. 1 pkt 6, art. 86 ust. 2, art. 92 ust. 1, art. 98 ust. 1 pkt 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• § 3-5 rozporządzenia z 30 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania kontroli płatników składek (DzU nr 164, poz. 1165).

Aneta Maj

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sztuczna inteligencja a programy lojalnościowe. Co się sprawdzi w 2024 r.?

  Czy programy lojalnościowe w 2024 r. mają rację bytu? Klientowi kojarzą się przede wszystkim z rabatami i bonusami, a tak naprawdę są wielką bazą wiedzy o konsumentach i ich potrzebach. Mądre wykorzystanie to korzyści dla obu stron. Na co zwrócić uwagę w 2024 r.? 

  Kobiety w Polsce mają własne firmy częściej niż w większości krajów UE. W naszym kraju 8% Polek prowadzi działalność gospodarczą

  Kobiety w Polsce mają własne firmy częściej niż w większości krajów Unii Europejskiej – w naszym kraju 8% Polek prowadzi działalność gospodarczą, co stanowi drugi wynik europejski.

  Pieniądze na koncie w 10 sekund. Kto najbardziej zyska na przelewach natychmiastowych?

  Czy nowe przepisy dotyczące przelewów natychmiastowych wstrząsną rynkiem płatności? Banki będą musiały je realizować w ciągu maksymalnie 10 sekund. Co z weryfikacją odbiorcy przelewu w tak krótkim czasie? 

  Czy powrót aktywności fuzji i przejęć pomoże rynkom w Europie?

  Jakie są perspektywy dla rynku fuzji i przejęć w 2024 r.? Jaka branża cieszy się największą popularnością? Czy inwestorzy mają powody do zadowolenia? 

  REKLAMA

  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  REKLAMA