REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca może wypłacić pensję pracownika jego małżonkowi albo osobie trzeciej

Danuta Klucz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik może upoważnić do odbioru swojej pensji inną osobę. W wyjątkowych sytuacjach wynagrodzenie może być wypłacane współmałżonkowi niezależnie od woli pracownika.

Kwestia wypłaty wynagrodzenia za pracę osobie trzeciej ciągle budzi wątpliwości pracodawców. Nie zawsze bowiem jest dla nich oczywiste, czy można wypłacić pensję innej osobie, nie narażając się na zarzut łamania zasad o szczególnej ochronie wynagrodzenia. Jest tak dlatego, że wypłata wynagrodzenia za pracę jest jednym z podstawowych zobowiązań pracodawcy i spełnienie go w sposób prawidłowy wymaga od niego przestrzegania określonych zasad.

REKLAMA

Przelew wynagrodzenia na rachunek bankowy

Generalnie pracodawca zobowiązany jest wypłacać wynagrodzenie do rąk pracownika. Od tej zasady istnieją tylko dwa wyjątki. Pracodawca objęty zbiorowym układem pracy może bowiem dogodny dla siebie sposób wypłaty pensji ustalić w drodze rokowań i umieścić w postanowieniach tego aktu. Natomiast pracodawca, u którego układ nie obowiązuje, może zmienić sposób wypłaty na inny niż do rąk pracowników wyłącznie wtedy, gdy uzyska na to ich pisemną zgodę. W żadnym jednak razie nie może on jednostronnie narzucić pracownikom innego sposobu wypłaty pensji.

Pracownik może upoważnić inną osobę

REKLAMA

Choć przepisy kodeksu pracy nie przewidują innych odstępstw w zakresie formy wypłaty wynagrodzenia, nie oznacza to jednak, iż zawsze zarobione pieniądze muszą trafiać do rąk pracownika. Niekiedy pracownik zainteresowany jest, aby jego pensję odbierała inna upoważniona przez niego osoba. Przepisy nie określają kręgu osób, którym pracownik może udzielić takiego upoważnienia, a w szczególności nie wymagają, aby był to członek rodziny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Upoważnienie powinno mieć formę pisemną, a ponadto w sposób niebudzący wątpliwości powinno wskazywać, że chodzi o wynagrodzenie za pracę i wyraźnie określać osobę upoważnioną. Pracownik może upoważnić do odbioru swojej pensji zarówno jednorazowo, jak i przez określony czas. Udzielone upoważnienie może mieć również charakter bezterminowy.

Jeżeli pracownik dostarczy upoważnienie, pracodawca ma obowiązek respektować jego wolę i wypłacić pensję osobie przez niego upoważnionej. Z drugiej jednak strony musi on pamiętać, że dokonanie wypłaty osobie trzeciej bez stosownego upoważnienia stanowić będzie naruszenie przepisów o ochronie wynagrodzenia za pracę, pociągające za sobą określone konsekwencje.

Małżonek odbierze pensję bez upoważnienia

Może się zdarzyć, że pracownik nie będzie mógł odebrać pensji osobiście, np. z powodu choroby, pobytu w delegacji służbowej. Wówczas może uczynić to jego współmałżonek. Takie przejściowe rozwiązanie przewidują przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. I tak, w razie przemijającej przeszkody dotyczącej pracownika, wynagrodzenie może pobrać jego współmałżonek nieposiadający pełnomocnictwa, jeżeli pozostają oni we wspólnym pożyciu. W takim przypadku nie jest potrzebne żadne upoważnienie, chyba że pracownik sprzeciwił się wypłacie pensji współmałżonkowi. Ważne jest natomiast, aby przyczyny uniemożliwiające odbiór pensji miały charakter przemijający.

Wypłata na mocy nakazu sądowego

REKLAMA

Inna sytuacja, którą także normują przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dotyczy szczególnych relacji pomiędzy współmałżonkami. Na mocy nakazu sądowego pracodawca ma bowiem obowiązek wypłacić wynagrodzenie małżonkowi pracownika niezależnie od woli tego drugiego. Sytuacja taka ma miejsce wówczas, gdy jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny. Wówczas sąd może nakazać, ażeby wynagrodzenie za pracę lub inne należności przypadające temu małżonkowi były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka. Nie jest to możliwe, gdy wspólne pożycie małżonków zostało zerwane. Nakaz taki zachowuje jednak moc mimo ustania po jego wydaniu wspólnego pożycia małżonków, chyba że sąd na wniosek któregoś z małżonków nakaz ten zmieni albo uchyli.

Oprócz wyraźnie wymienionego wynagrodzenia za pracę, w rachubę wchodzić tu będą inne należności wypłacane przez pracodawcę. W praktyce dotyczy to najczęściej wynagrodzenia za pracę z wszelkimi dodatkami (np. za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych lub w porze nocnej), premii i innych świadczeń związanych ze stosunkiem pracy.

PRZYKŁAD

KONIECZNA ZGODA PRACOWNIKA

Pracodawca zamierza zlikwidować zakładową kasę i dokonywać wypłat w formie bezgotówkowej. Zapis o wypłacie pensji na rachunki bankowe pracowników została zawarty w regulaminie pracy. Kodeks pracy nie dopuszcza możliwości uregulowania tej kwestii w regulaminie pracy czy innych niż układ zbiorowy pracy przepisach zakładowych. Zatem przyjmując w przytoczonej sytuacji, że pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy, na dokonywanie wypłat za pośrednictwem rachunków bankowych musi uzyskać zgodę pracowników. Oświadczenie pracownika wyrażające taką zgodę musi mieć formę pisemną i powinno być przechowywane w prowadzonej przez pracodawcę dokumentacji pracowniczej.

PRZYKŁAD

UPOWAŻNIENIE CZŁONKA RODZINY

Pracownik upoważnił do odbioru wynagrodzenia członka swojej rodziny. Osoba ta chce realizować prawo do odbioru pensji pracownika za pomocą swojego rachunku bankowego. Osoba upoważniona może odbierać pensję pracownika za pośrednictwem rachunku bankowego, którego jest posiadaczem. Nie ma bowiem przeszkód, aby pracownik upoważnił do odbioru swoich zarobków inną osobę, wskazując jednocześnie numer jej rachunku bankowego. Pracownik nie może bowiem zrzec się prawa do wynagrodzenia, a upoważnienie osoby trzeciej jest w takim przypadku jedynie dyspozycją co do odbioru pensji w określony sposób.

Wzór oświadczenia pracownika

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

DANUTA KLUCZ

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Art. 86 par. 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Art. 28 par. 1 i 2 oraz art. 29 ustawy z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA