REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca może wypłacić pensję pracownika jego małżonkowi albo osobie trzeciej

Danuta Klucz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik może upoważnić do odbioru swojej pensji inną osobę. W wyjątkowych sytuacjach wynagrodzenie może być wypłacane współmałżonkowi niezależnie od woli pracownika.

Kwestia wypłaty wynagrodzenia za pracę osobie trzeciej ciągle budzi wątpliwości pracodawców. Nie zawsze bowiem jest dla nich oczywiste, czy można wypłacić pensję innej osobie, nie narażając się na zarzut łamania zasad o szczególnej ochronie wynagrodzenia. Jest tak dlatego, że wypłata wynagrodzenia za pracę jest jednym z podstawowych zobowiązań pracodawcy i spełnienie go w sposób prawidłowy wymaga od niego przestrzegania określonych zasad.

REKLAMA

Przelew wynagrodzenia na rachunek bankowy

Generalnie pracodawca zobowiązany jest wypłacać wynagrodzenie do rąk pracownika. Od tej zasady istnieją tylko dwa wyjątki. Pracodawca objęty zbiorowym układem pracy może bowiem dogodny dla siebie sposób wypłaty pensji ustalić w drodze rokowań i umieścić w postanowieniach tego aktu. Natomiast pracodawca, u którego układ nie obowiązuje, może zmienić sposób wypłaty na inny niż do rąk pracowników wyłącznie wtedy, gdy uzyska na to ich pisemną zgodę. W żadnym jednak razie nie może on jednostronnie narzucić pracownikom innego sposobu wypłaty pensji.

Pracownik może upoważnić inną osobę

REKLAMA

Choć przepisy kodeksu pracy nie przewidują innych odstępstw w zakresie formy wypłaty wynagrodzenia, nie oznacza to jednak, iż zawsze zarobione pieniądze muszą trafiać do rąk pracownika. Niekiedy pracownik zainteresowany jest, aby jego pensję odbierała inna upoważniona przez niego osoba. Przepisy nie określają kręgu osób, którym pracownik może udzielić takiego upoważnienia, a w szczególności nie wymagają, aby był to członek rodziny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Upoważnienie powinno mieć formę pisemną, a ponadto w sposób niebudzący wątpliwości powinno wskazywać, że chodzi o wynagrodzenie za pracę i wyraźnie określać osobę upoważnioną. Pracownik może upoważnić do odbioru swojej pensji zarówno jednorazowo, jak i przez określony czas. Udzielone upoważnienie może mieć również charakter bezterminowy.

Jeżeli pracownik dostarczy upoważnienie, pracodawca ma obowiązek respektować jego wolę i wypłacić pensję osobie przez niego upoważnionej. Z drugiej jednak strony musi on pamiętać, że dokonanie wypłaty osobie trzeciej bez stosownego upoważnienia stanowić będzie naruszenie przepisów o ochronie wynagrodzenia za pracę, pociągające za sobą określone konsekwencje.

Małżonek odbierze pensję bez upoważnienia

Może się zdarzyć, że pracownik nie będzie mógł odebrać pensji osobiście, np. z powodu choroby, pobytu w delegacji służbowej. Wówczas może uczynić to jego współmałżonek. Takie przejściowe rozwiązanie przewidują przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. I tak, w razie przemijającej przeszkody dotyczącej pracownika, wynagrodzenie może pobrać jego współmałżonek nieposiadający pełnomocnictwa, jeżeli pozostają oni we wspólnym pożyciu. W takim przypadku nie jest potrzebne żadne upoważnienie, chyba że pracownik sprzeciwił się wypłacie pensji współmałżonkowi. Ważne jest natomiast, aby przyczyny uniemożliwiające odbiór pensji miały charakter przemijający.

Wypłata na mocy nakazu sądowego

REKLAMA

Inna sytuacja, którą także normują przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dotyczy szczególnych relacji pomiędzy współmałżonkami. Na mocy nakazu sądowego pracodawca ma bowiem obowiązek wypłacić wynagrodzenie małżonkowi pracownika niezależnie od woli tego drugiego. Sytuacja taka ma miejsce wówczas, gdy jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny. Wówczas sąd może nakazać, ażeby wynagrodzenie za pracę lub inne należności przypadające temu małżonkowi były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka. Nie jest to możliwe, gdy wspólne pożycie małżonków zostało zerwane. Nakaz taki zachowuje jednak moc mimo ustania po jego wydaniu wspólnego pożycia małżonków, chyba że sąd na wniosek któregoś z małżonków nakaz ten zmieni albo uchyli.

Oprócz wyraźnie wymienionego wynagrodzenia za pracę, w rachubę wchodzić tu będą inne należności wypłacane przez pracodawcę. W praktyce dotyczy to najczęściej wynagrodzenia za pracę z wszelkimi dodatkami (np. za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych lub w porze nocnej), premii i innych świadczeń związanych ze stosunkiem pracy.

PRZYKŁAD

KONIECZNA ZGODA PRACOWNIKA

Pracodawca zamierza zlikwidować zakładową kasę i dokonywać wypłat w formie bezgotówkowej. Zapis o wypłacie pensji na rachunki bankowe pracowników została zawarty w regulaminie pracy. Kodeks pracy nie dopuszcza możliwości uregulowania tej kwestii w regulaminie pracy czy innych niż układ zbiorowy pracy przepisach zakładowych. Zatem przyjmując w przytoczonej sytuacji, że pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy, na dokonywanie wypłat za pośrednictwem rachunków bankowych musi uzyskać zgodę pracowników. Oświadczenie pracownika wyrażające taką zgodę musi mieć formę pisemną i powinno być przechowywane w prowadzonej przez pracodawcę dokumentacji pracowniczej.

PRZYKŁAD

UPOWAŻNIENIE CZŁONKA RODZINY

Pracownik upoważnił do odbioru wynagrodzenia członka swojej rodziny. Osoba ta chce realizować prawo do odbioru pensji pracownika za pomocą swojego rachunku bankowego. Osoba upoważniona może odbierać pensję pracownika za pośrednictwem rachunku bankowego, którego jest posiadaczem. Nie ma bowiem przeszkód, aby pracownik upoważnił do odbioru swoich zarobków inną osobę, wskazując jednocześnie numer jej rachunku bankowego. Pracownik nie może bowiem zrzec się prawa do wynagrodzenia, a upoważnienie osoby trzeciej jest w takim przypadku jedynie dyspozycją co do odbioru pensji w określony sposób.

Wzór oświadczenia pracownika

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

DANUTA KLUCZ

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Art. 86 par. 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Art. 28 par. 1 i 2 oraz art. 29 ustawy z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA