| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak pracownicy próbują uniknąć wypowiedzenia

Jak pracownicy próbują uniknąć wypowiedzenia

Zanim pracodawca doręczy pracownikowi wypowiedzenie, powinien zadbać o pisemne potwierdzenia, pokwitowania czy świadków oraz dobrze przemyśleć wybór daty doręczenia wypowiedzenia.


Sytuacja na rynku pracy wpływa niekiedy na podejmowane przez pracowników próby „grania na zwłokę”. Chcąc odsunąć od siebie widmo zbliżającej się utraty pracy, chwytają się najróżniejszych sposobów, aby zdobyć jak najwięcej czasu na znalezienie następnej.

Pierwszym sposobem na uniknięcie wypowiedzenia jest choroba i zwolnienie lekarskie. W sytuacji gdy pracodawca zamierza wręczyć pracownikowi wypowiedzenie, dostarczone do zakładu pracy zwolnienie lekarskie skutecznie taki krok ze strony pracodawcy blokuje. Artykuł 41 k.p. zakazuje wypowiadania umów o pracę pracownikowi w trakcie usprawiedliwionej nieobecności, jeżeli nie minął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Od tej zasady są jednak wyjątki. Mianowicie w sytuacji, gdy zawarta została z pracownikiem umowa na czas określony, a pracownik w dacie jej rozwiązania z upływem czasu, na jaki została zawarta, przebywa na zwolnieniu lekarskim, umowa i tak ulega rozwiązaniu.

Sytuacja ta nie dotyczy umów o pracę na czas określony dłuższy niż jeden miesiąc z kobietami w ciąży, kiedy w dacie rozwiązania umowy z upływem czasu, na jaki została zawarta, pracownica jest powyżej trzeciego miesiąca ciąży. W takim przypadku umowę należy przedłużyć do dnia porodu (art. 177 § 3 k.p.).

Kolejną sytuacją, w której zwolnienie lekarskie nie chroni przed utratą pracy, jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Jeżeli więc pracodawca ocenił zachowanie pracownika w kategorii ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracownika, ma miesiąc, aby pracownika zwolnić dyscyplinarnie, niezależnie od tego, czy przebywa on na zwolnieniu lekarskim, czy też nie (art. 52 § 1 i 2 k.p.).

Zwolnienie lekarskie nie chroni także pracownika w sytuacji, gdy mimo jego posiadania przyszedł on do pracy i rozpoczął jej świadczenie bądź po otrzymaniu wypowiedzenia poszedł do lekarza, otrzymując zwolnienie lekarskie na dzień doręczenia wypowiedzenia (wyrok Sądu Najwyższego z 17 listopada 1997 r., sygn. akt I PKN 366/97 oraz wyrok Sądu Najwyższego z 14 października 1997 r., sygn. akt I PKN 322/97).

Zwolnienie lekarskie nie ochroni pracownika przed wypowiedzeniem także w sytuacji ogłoszenia likwidacji lub upadłości pracodawcy (art. 411 k.p.).

Co może zrobić pracodawca w sytuacji, gdy pracownik będzie korzystał ze zwolnienia lekarskiego? Otóż pracodawca może kontrolować lub zgłaszać prośbę o przeprowadzenie kontroli przez ZUS, jeśli ma wątpliwości, czy pracownik wykorzystuje zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem. Poza tym może zwrócić się do ZUS z prośbą o skontrolowanie stanu zdrowia pracownika przez lekarza orzecznika ZUS. Jeżeli lekarz orzecznik stwierdzi powrót do zdrowia, „przerywa” wystawione zwolnienie lekarskie, a ZUS wydaje decyzję o utracie prawa do zasiłku chorobowego z określonym dniem, pracownik musi powrócić do pracy.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK