REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaliczki od dochodów z działalności gospodarczej

Sylwia Grześ
trainee attorney-at-law | tax specialist
Zaliczki od dochodów z działalności gospodarczej
Zaliczki od dochodów z działalności gospodarczej
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są sposoby opłacania zaliczek od dochodów z działalności gospodarczej? Jaka jest wysokość zaliczki?

Zaliczki miesięczne

Zaliczki miesięczne to podstawowa forma wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Nie ma tu żadnych ograniczeń kwotowych, które wykluczają przedsiębiorców z możliwości opłacania zaliczek w takiej formie. Zgodnie z ogólną zasadą, podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne. Wysokość zaliczek ustala się w następujący sposób:

REKLAMA

1) obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz najniższej stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej;

2) zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art. 26 i art. 27;

3) zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające (narastająco).

Wskazany sposób opłacania zaliczek ma również zastosowanie jako podstawowa forma dla przedsiębiorców opodatkowanych tzw. podatkiem liniowym, który wynika z art. 30c ustawy o PIT. Przy takim sposobie opodatkowania przychodów, podatnik nie stosuje już kwoty zmniejszającej podatek, czego konsekwencją jest brak kwoty wolnej od podatku. Przy zastosowaniu stawki liniowej opodatkowana jest „każda złotówka” dochodu, stąd obowiązek wpłaty zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym podatnik uzyskał dochód.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaliczki kwartalne

Kolejna forma wpłaty zaliczek to zaliczki kwartalne. Dla zaliczek kwartalnych ustawodawca przewidział pewne wykluczenia. Zaliczkę kwartalna mogą wybrać jedynie podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej albo są małymi podatnikami. Wysokość zaliczek ustala się w podobny sposób jak zaliczki miesięczne, z tym zastrzeżeniem, że obowiązek wpłaty powstaje poczynając od kwartału, w którym dochody przekroczą kwotę wolną od podatku (skala podatkowa) lub poczynając od kwartału, w którym podatnik osiągnął dochód (podatek liniowy).

Zaliczki uproszczone

Ostatnia możliwość jaką mają podatnicy prowadzący działalność gospodarczą to zaliczki uproszczone. Polegają na wpłacaniu co miesiąc tej samej kwoty podatku obliczonej w następujący sposób:

  1. od dochodu oblicza się podatek dochodowy przy zastosowaniu skali podatkowej lub stawki 19% (w zależności od tego, jaka forma rozliczeń na dany rok obowiązuje podatnika),
  2. tak obliczony podatek dzieli się przez 12 i zaokrągla do pełnych złotych.

REKLAMA

Dochód, o którym mowa wynika z zeznania złożonego w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy albo z zeznania złożonego w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata - jeżeli w zeznaniu, o którym mowa na początku, podatnik nie wykazał dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz najniższej stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1. Jeżeli również w tym zeznaniu podatnik nie wykazał dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód z tego źródła w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz najniższej stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.

Z przytoczonych przepisów wynika, że nie ma znaczenia, czy podatnik rozlicza się według skali podatkowej czy podatkiem liniowy, aby móc skorzystać z zaliczek uproszczonych, musi osiągnąć dochód w latach poprzednich odpowiadający minimum kwocie wolnej od podatku (30 000 zł). Nie ma też znaczenia, czy podatnik z bieżącej działalności nie wykazuje dochodu do opodatkowania czy nawet osiąga stratę, zaliczkę ustaloną w sposób uproszczony wpłaca co miesiąc w uprzednio wyliczonych kwotach. Od tak wyliczonej zaliczki nie dokonuje się żadnych odliczeń (np. strat z lat ubiegłych).

Podatnicy opłacający zryczałtowany podatek dochodowy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień - przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania. Podatnicy mogą obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca po upływie kwartału, za który ryczałt ma być opłacony, a za ostatni kwartał roku podatkowego - przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania. Kwartalny sposób opłacania zaliczek mogą stosować wyłącznie podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności, oraz podatnicy, których otrzymane przychody z działalności prowadzonej samodzielnie albo przychody spółki - w roku poprzedzającym rok podatkowy - nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 200.000 euro.

Ważne! W przypadku podatników opłacający podatek zryczałtowany, nie ma możliwości wpłacania zaliczek w sposób uproszczony.

Warto zwrócić uwagę, że w ustawie o PIT ustawodawca wprost odwołuje się do art. 14, czyli źródła przychodu jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, natomiast w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym jest mowa wyłącznie o działalności. Oznacza to, że kwartalne zaliczki może wybrać każdy, kto prowadzi działalności w rozumieniu ustawy (np. najem prywatny).

Preferencyjny sposób wpłacania zaliczek

Ostatnia kwestia, którą warto poruszyć w temacie zaliczek, to zmiany od 1 stycznia 2018 r. Na mocy art. 44 ust. 15 ustawy o PIT, podatnicy obliczający zaliczki zgodnie z art. 27 i 30c w sposób kwartalny lub miesięczny, mogą nie wpłacać zaliczki, jeżeli podatek należny od dochodu osiągniętego od początku roku pomniejszony o sumę zaliczek wpłaconych od początku roku nie przekracza 1.000 zł. Jeżeli podatek należny od dochodu osiągniętego od początku roku pomniejszony o sumę zaliczek wpłaconych od początku roku przekracza 1.000 zł, wpłacie podlega różnica pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek wpłaconych od początku roku. Preferencyjny sposób wpłacania zaliczek nie dotyczy zaliczek uproszczonych.

Podstawa prawna:

  • art. 44 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2021 poz. 1128 ze zm.)
  • art. 21 ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. 2021 poz. 1993 ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA