reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak zaoszczędzić na podatkach, zakładając spółkę na Cyprze

Jak zaoszczędzić na podatkach, zakładając spółkę na Cyprze

Mój wspólnik nalega, abyśmy zaoszczędzili na ograniczeniu obciążeń podatkowych za pośrednictwem spółki z siedzibą na Cyprze. Nie wiem zbyt wiele o możliwościach obniżenia podatku przez założenie takiej spółki. Czy szukanie oszczędności tego typu jest legalne?


ODPOWIEDŹ

Tak. Dzięki umiejętnie skonstruowanym więzom prawnym pomiędzy spółką polską a spółką z siedzibą na Cyprze jest możliwe znaczne obniżenie kosztów podatkowych prowadzenia działalności gospodarczej. Cypr ma bowiem znacznie korzystniejsze ustawodawstwo podatkowe niż Polska.

WYJAŚNIENIE

Na Cyprze stawka podatku dochodowego od przychodów z działalności gospodarczej należy do najniższych w państwach UE, wynosi zaledwie 10%. Już sam ten fakt skłania wielu przedsiębiorców do lokowania tam centrów swojej polityki biznesowej.

Prawo cypryjskie sprzyja funkcjonowaniu spółek holdingowych poprzez umożliwienie im zminimalizowania obciążeń podatkowych przy przepływie dywidend w ramach grupy spółek. Dywidendy otrzymywane przez spółki cypryjskie od innych spółek z tego kraju są zwolnione z opodatkowania. Dywidendy otrzymywane przez spółki cypryjskie z zagranicy są objęte zwolnieniem, jeśli łącznie spełnione zostaną dwa warunki:

• spółka cypryjska otrzymująca dywidendę posiada bezpośrednio co najmniej 1% udziałów lub akcji w spółce wypłacającej dywidendę oraz

• spółka wypłacająca dywidendę podlega w kraju swojej rezydencji opodatkowaniu podatkiem dochodowym, którego wysokość nie jest zdecydowanie niższa niż stawka podatku na Cyprze (akceptowalne są stawki na poziomie 7,5%), albo nie więcej niż 50% dochodów otrzymywanych przez spółkę zagraniczną może być uznane za tzw. dochody pasywne (np. odsetki, dywidendy).

Istotne jest także to, że Cypr jest stroną kilkudziesięciu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz jako kraj UE korzysta z postanowień dyrektyw UE, w tym w szczególności tzw. dyrektywy Parent-Subsidiary (dyrektywa Rady EWG nr 90/435/ EEC z dnia 23 lipca 1990 r.). Skutkiem tego dywidenda wypłacana z terytorium Cypru może w całości być zwolniona z opodatkowania zarówno na Cyprze, jak i w Polsce, o ile tylko spełnione zostały warunki przewidziane we wspomnianej dyrektywie.

Polska i Cypr są ponadto stronami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 4 czerwca 1992 r. (Dz.U. nr 117, poz. 523). Zgodnie z tą umową dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w jednym z umawiających się państw osobie mającej miejsce zamieszkania w drugim umawiającym się państwie mogą być opodatkowane w tym drugim. Dywidendy te mogą być również opodatkowane w państwie, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę, ale jeżeli odbiorca dywidend jest ich właścicielem, to podatek nie może przekroczyć 10% kwoty dywidend brutto. Oznacza to więc, że dywidendy wypłacane na rzecz polskich udziałowców spółki cypryjskiej mogą podlegać opodatkowaniu zarówno w Polsce, jak i na Cyprze, jednak na Cyprze stawka podatku u źródła nie może przekroczyć 10%.

Działalność gospodarcza na Cyprze

W praktyce regulacje wewnętrzne Cypru pozbawiają zagranicznych inwestorów jakichkolwiek obciążeń od dywidend wypłacanych polskim udziałowcom. Jak już wspomnieliśmy, zgodnie z krajowymi regulacjami na Cyprze nie ma jakiegokolwiek podatku u źródła od wypłacanych do Polski dywidend. Organy podatkowe potwierdzają taką interpretację przepisów (interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 11 grudnia 2008 r. sygn. IPPB4/415-17/08-2/MO; interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 17 października 2008 r. sygn. ILPB2/415-497/08-2/JK). Śmiało można więc uważać, że ten sposób optymalizacji podatkowej jest zupełnie legalny.

PODSTAWA PRAWNA

• art. 24 umowy z dnia 4 czerwca 1992 r. pomiędzy Polską a Cyprem o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. nr 117, poz. 523),

• art. 20 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama