| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak korzystnie podatkowo zwiększyć kapitał spółki

Jak korzystnie podatkowo zwiększyć kapitał spółki

Wypracowany przez spółkę zysk niekonieczne może zostać przeznaczony na wypłatę dywidendy. Możliwe są także inne rozwiązania, w tym przekazanie zysku na zwiększenie kapitału zakładowego lub przekazanie zysku na kapitał rezerwowy. Obydwa zdarzenia na gruncie prawa podatkowego wywołują różne skutki podatkowe.


Prawo do udziału wspólników w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego zostało uregulowane przepisami art. 191 par. 1 k.s.h. Istnieje jednak możliwość (decydujące znaczenie ma tu treść umowy spółki) zadysponowania zyskiem w ten sposób, że jego część lub całość, zamiast trafić w formie dywidendy bezpośrednio do rąk udziałowców, zasili jeden z kapitałów spółki.

Jeżeli zysk spółki jest przeznaczony na powiększenie kapitału zakładowego, opodatkowaniu podlega część zysku przypadająca każdemu udziałowcowi, która zwiększa wartość nominalną jego udziałów. W takim przypadku osoba prawna, która przeznaczyła swój zysk na podwyższenie kapitału zakładowego, obowiązana jest pobrać należny podatek w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego o dokonaniu wpisu na podwyższenie kapitału zakładowego. Podstawą obliczenia tego podatku jest kwota faktycznie przekazana przez wspólników na podwyższenie kapitału zakładowego, przypadająca oddzielnie na każdego wspólnika. Spotykane są różne sposoby poboru podatku, możliwe jest, aby wspólnik wpłacił podatek do spółki, który następnie spółka przekazuje do urzędu skarbowego, lub spółka pobiera podatek od kwoty przeznaczonej na podwyższenie kapitału zakładowego.

Przekazanie zysku na podwyższenie kapitału zakładowego powoduje obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Podwyższenie kapitału zakładowego skutkuje bowiem koniecznością zmiany umowy spółki. Podstawą opodatkowania jest wartość, o którą podwyższa się kapitał zakładowy. Stawka podatku wynosi 0,5 proc. podstawy opodatkowania. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału i ciąży na spółce. Oznacza to, że spółka powinna wyliczyć podatek i wpłacić go do urzędu skarbowego oraz złożyć deklarację PCC.

Kapitał rezerwowy może być tworzony wtedy, gdy umowa (statut) spółki tak przewiduje. Przeznaczany jest on na pokrycie szczególnych wydatków lub strat. Jego główną rolą jest zabezpieczenie finansowania planowanych przedsięwzięć. Kapitał rezerwowy może być również tworzony na poczet przyszłych wypłat z tytułu dywidendy.

Pewne rozbieżności pojawiają się natomiast co do wpływu decyzji wspólników o zasileniu kapitału zapasowego z zysku na sytuację podatkową spółki. Można się spotkać ze stanowiskiem, że tego typu działanie ma dla spółki charakter świadczenia nieodpłatnego. Jednak przeważa stanowisko, iż przekazanie zysku na kapitał rezerwowy jest dla spółki neutralne podatkowo. Potwierdzenie takiego stanowiska możemy znaleźć w piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto z 31 maja 2005 r., nr ZDA/423-09/MRO/05, w którym możemy przeczytać:

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK