REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak korzystnie podatkowo zwiększyć kapitał spółki

Rafał Styczyński
Doradca podatkowy, prawnik, ekspert w dziedzinie podatków.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wypracowany przez spółkę zysk niekonieczne może zostać przeznaczony na wypłatę dywidendy. Możliwe są także inne rozwiązania, w tym przekazanie zysku na zwiększenie kapitału zakładowego lub przekazanie zysku na kapitał rezerwowy. Obydwa zdarzenia na gruncie prawa podatkowego wywołują różne skutki podatkowe.

Prawo do udziału wspólników w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego zostało uregulowane przepisami art. 191 par. 1 k.s.h. Istnieje jednak możliwość (decydujące znaczenie ma tu treść umowy spółki) zadysponowania zyskiem w ten sposób, że jego część lub całość, zamiast trafić w formie dywidendy bezpośrednio do rąk udziałowców, zasili jeden z kapitałów spółki.

REKLAMA

Kapitał zakładowy

REKLAMA

Jeżeli zysk spółki jest przeznaczony na powiększenie kapitału zakładowego, opodatkowaniu podlega część zysku przypadająca każdemu udziałowcowi, która zwiększa wartość nominalną jego udziałów. W takim przypadku osoba prawna, która przeznaczyła swój zysk na podwyższenie kapitału zakładowego, obowiązana jest pobrać należny podatek w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego o dokonaniu wpisu na podwyższenie kapitału zakładowego. Podstawą obliczenia tego podatku jest kwota faktycznie przekazana przez wspólników na podwyższenie kapitału zakładowego, przypadająca oddzielnie na każdego wspólnika. Spotykane są różne sposoby poboru podatku, możliwe jest, aby wspólnik wpłacił podatek do spółki, który następnie spółka przekazuje do urzędu skarbowego, lub spółka pobiera podatek od kwoty przeznaczonej na podwyższenie kapitału zakładowego.

Przekazanie zysku na podwyższenie kapitału zakładowego powoduje obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Podwyższenie kapitału zakładowego skutkuje bowiem koniecznością zmiany umowy spółki. Podstawą opodatkowania jest wartość, o którą podwyższa się kapitał zakładowy. Stawka podatku wynosi 0,5 proc. podstawy opodatkowania. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału i ciąży na spółce. Oznacza to, że spółka powinna wyliczyć podatek i wpłacić go do urzędu skarbowego oraz złożyć deklarację PCC.

Kapitał rezerwowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kapitał rezerwowy może być tworzony wtedy, gdy umowa (statut) spółki tak przewiduje. Przeznaczany jest on na pokrycie szczególnych wydatków lub strat. Jego główną rolą jest zabezpieczenie finansowania planowanych przedsięwzięć. Kapitał rezerwowy może być również tworzony na poczet przyszłych wypłat z tytułu dywidendy.

Kłopotliwe kwestie

REKLAMA

Pewne rozbieżności pojawiają się natomiast co do wpływu decyzji wspólników o zasileniu kapitału zapasowego z zysku na sytuację podatkową spółki. Można się spotkać ze stanowiskiem, że tego typu działanie ma dla spółki charakter świadczenia nieodpłatnego. Jednak przeważa stanowisko, iż przekazanie zysku na kapitał rezerwowy jest dla spółki neutralne podatkowo. Potwierdzenie takiego stanowiska możemy znaleźć w piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto z 31 maja 2005 r., nr ZDA/423-09/MRO/05, w którym możemy przeczytać:

„(...) Stosownie więc do art. 191 par. 1 k.s.h., przed podjęciem przez zgromadzenie wspólników uchwały o przeznaczeniu zysku do podziału między wspólników nie nabywają oni prawa do dywidendy, a spółka ma pełne prawo zatrzymać zysk, który do czasu podjęcia takiej uchwały jest własnością spółki. Nie można więc w takim przypadku uznać, że spółka uzyskała nieodpłatne świadczenie w postaci prawa do nieodpłatnego korzystania z kapitału wspólników. Wspólnicy dopiero na zgromadzeniu zwołanym w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego podejmują uchwałę ustalającą, kto i w jakiej wysokości jest uprawniony do dywidendy. Uchwała taka może stanowić o nieprzyznaniu wspólnikom w ogóle prawa do dywidendy za dany rok obrotowy, cały zysk przeznaczając na kapitały rezerwowy, zapasowy lub celowy (...)”.

Przekazanie bez podatku

Ponadto przekazanie zysku na fundusz rezerwowy nie skutkuje powstaniem obciążeń podatkowych po stronie wspólników. Takie stanowisko potwierdzają również organy podatkowe. Tytułem przykładu można przytoczyć pismo Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 31 marca 2005 r., nr: 1472/ROP1/423-69-45/05/AJ, w którym czytamy, że:

„(...) art. 24 ust. 5 pkt 4 updof wyraźnie stanowi, że dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, nie wspomina natomiast o dochodzie przeznaczonym na inne kapitały lub fundusze osób prawnych. Ponieważ w przedmiotowej sprawie nie została podjęta uchwała zgromadzenia wspólników o przekazaniu zysku Spółki dla jedynego wspólnika, a zysk został przekazany na kapitał zapasowy, to spółka nie ma obowiązku jako płatnik wpłaty zryczałtowanego podatku od udziału w zyskach osób prawnych (...)”.

Oznacza to, że spółka nie ma obowiązku jako płatnik wpłaty zryczałtowanego podatku od udziału w zyskach osób prawnych.

Na koniec warto dodać, iż w przypadku gdy zysk spółki wcześniej wyłączony z podziału i przekazany na fundusz zapasowy zostanie przeniesiony na kapitał zakładowy, czyli w istocie rozdysponowany dla wspólników, powstanie dochód, który będzie opodatkowany.

Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w piśmie z 15 kwietnia 1994 r., nr: PO 4/MS-722-322/94, w którym stwierdzono, że:

„(...) Podwyższenie wartości akcji spółki w wyniku przeniesienia kapitału zapasowego do kapitału akcyjnego wywołuje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym u akcjonariuszy będących osobami prawnymi, stosownie do przepisów art. 7 ust. 1, art. 10 ust. 1 i art. 22 ust. 1 updop, a u akcjonariuszy będących osobami fizycznymi - stosownie do przepisów art. 9 ust. 1, art. 17 ust. 1 i art. 24 ust. 5 updof - tylko wówczas, gdy kapitał zapasowy przeniesiony do kapitału akcyjnego pochodził z nierozdzielonych w latach poprzednich zysków. Pokrycie podwyższonego kapitału akcyjnego kapitałem zapasowym pochodzącym z innych źródeł (np. z dopłat, z nadwyżki osiągniętej przy wydawaniu akcji powyżej ich wartości nominalnej) nie rodzi obowiązku podatkowego u akcjonariuszy zarówno będących osobami prawnymi, jak i fizycznymi (...)”.

WAŻNE

Spółka jako płatnik powinna pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19 proc. od przekazywanej kwoty, a pobrany zryczałtowany podatek dochodowy wpłacić na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje właściwy dla spółki naczelnik urzędu skarbowego

WAŻNE

Podwyższenie kapitału zakładowego wiąże się z powstaniem u udziałowców tej spółki dochodu z udziału w zyskach osób prawnych

PRZYKŁAD

PRZEKAZANIE ZYSKU NA PODWYŻSZENIE KAPITAŁU ZAKŁADOWEGO

Zgromadzenie wspólników przekazało na podwyższenie kapitału zakładowego kwotę 150 000 zł. Wspólnicy powinni wpłacić podatek do spółki w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego o dokonaniu wpisu o podwyższeniu kapitału zakładowego w wysokości 150 000 zł × 19 proc. = 28 500 zł. Spółka powinna natomiast wpłacić ten podatek na rachunek urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce siedziby podatników.

Drugi sposób pobrania podatku polega na tym, że pobrany jest on ze środków pochodzących z zysku. W takim wypadku, gdyby spółka chciała zwiększyć kapitał o 150 000 zł, musiałaby przeznaczyć na ten cel 178 500 zł (czyli 150 000 x 19 proc).

WAŻNE

Żadnych skutków podatkowych nie wywoła podwyższenie z zysku kapitału zapasowego

RafaŁ Styczyński

ksiegowosc@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

• Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak na Black Friday mogą skorzystać inwestorzy?

  Black Friday, prawdziwe zakupowe święto, mocno zakorzeniło się w naszym kraju. Szaleństwo wyprzedaży dotyczy u nas zarówno sklepów internetowych, jak i stacjonarnych. I choć wielu konsumentów przygotowuje się do przedświątecznych wyprzedaży, śledząc nadchodzące okazje, to z Black Friday mogą skorzystać również inwestorzy. Zakupowe święto może być bowiem impulsem do wzrostów dla spółek w wielu sektorach, a szczególnie e-commerce. 

  Wrzesień uratował sezon letni na Pomorzu Zachodnim

  Trudno nie zgodzić się z faktem, że tak gorącego września nie było w Polsce od lat. W wiele dni temperatura sięgała nawet 30 stopni Celsjusza, co powodowało, że turyści zdecydowali się na wyjazdy nad morze lub nawet spontaniczne, dłuższe wypady.

  Nowe przepisy dotyczące efektywności energetycznej wchodzą już za chwilę. Zmiany dotkną wielu branż

  Dyrektywa EED wymusi na operatorach centrów danych raportowanie emisji CO2 oraz zużycia wody i energii. Ale to nie wszystko. Wpływ na środowisko będzie musiał być określony w planowanych inwestycjach. Nowe przepisy wchodzą w życie już 10 października.

  Czy obietnice wyborcze odbiją się na cenach w sklepach?

  Chociaż dynamika wzrostu cen spada to eksperci nie są zgodni co do tego czy ten trend się utrzyma. Zbyt wiele jest czynników, które utrudniają prognozy. Co mają do tego obietnice wyborcze? 

  REKLAMA

  SN: Firma może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

  Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie. Tak wynika z wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego.

  Konsumenci nie przestaną kupować w sieci. Jak sprawić, aby e-commerce był bardziej eko?

  Światowy e-commerce generuje olbrzymie ilości emisji gazów cieplarnianych, ale można zauważyć, że największe firmy z tego obszaru są na dobrej drodze w kwestii neutralności klimatycznej. Co mogą robić mniejsi gracze na rynku? Jak zmniejszyć koszty redukcji emisji dwutlenku węgla? Jest kilka możliwości. 

  Jak zweryfikować, czy firma jest eko? Greenwashing jest coraz powszechniejszy

  Greenwashing nie jest już pojęciem obcym. Firmy coraz częściej proponują rozwiązania, które nazywają proekologicznymi. Czy jednak są takimi rzeczywiście?  Jak weryfikować te działania, by nie dać się nabić w „zieloną butelkę”?

  Małe, ale ważne. Busy do 3,5 t nieocenioną częścią sektora TSL

  Jeden z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki to sektor TSL (transport, spedycja, logistyka). Jak się okazuje, bardzo istotną częścią transportu drogowego w Polsce są busy do 3,5 t. Raport “Transport drogowy w Polsce 2023” podaje, że blisko połowa przychodów branży transportu drogowego pochodzi od transportu nierejestrowanego o DMC do 3,5 t.

  REKLAMA

  Firmy w okresowych trudnościach mogą ubiegać się o wsparcie. Budżet konkursu to 66 mln zł

  Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nabór do konkursu „Wsparcie firm w okresowych trudnościach”. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie i w jakim terminie? Na co można przeznaczyć otrzymane środki?

  Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

  Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

  REKLAMA