| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Stawki podatków w krajach Unii Europejskiej

Stawki podatków w krajach Unii Europejskiej

Planujesz podjąć działalność gospodarczą poza terytorium Polski? Sprawdź stawki podatków obowiązujące w innych krajach Unii Europejskiej.

 

MALTA

CIT
Spółki będące rezydentami Malty podlegają opodatkowaniu lokalnym podatkiem dochodowym od całości dochodów. Generalnie o rezydencji podatkowej decyduje fakt założenia spółki na Malcie. Spółka może zostać uznana za maltańskiego rezydenta podatkowego, jeżeli jest kontrolowana i zarządzana z Malty.

Podstawowa stawka CIT dla spółek prowadzących działalność gospodarczą ( w tym handlową) wynosi 35 proc.

 

Do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wydatki poniesione wyłącznie w związku z prowadzoną działalnością.

PIT
Osoby fizyczne będące maltańskimi rezydentami są opodatkowane według skali progresywnej z maksymalną stawką 35 proc.

 

Dochód (w MLT)

Stawka (w proc.)

0 - 3100

3100 - 4100

4101 - 5000

5001 - 6000

6001 - 6750

Powyżej 6751

0

15

20

25

30

3

 

VAT
Założona na Malcie spółka, która będzie dokonywać na Malcie dostaw towarów lub świadczenia usług, jest zobowiązana do rejestracji dla potrzeb VAT, nie później niż 30 dni od dokonania pierwszej transakcji opodatkowanej VAT. Rejestracji można dokonać wypełniając formularz na stronie internetowej administracji skarbowej (www.vat.gov.mt). Na potrzeby rejestracji trzeba dołączyć akt założycielski (umowę spółki), potwierdzenie wpisu do rejestru handlowego i kopię dokumentu tożsamości osoby reprezentującej spółkę, która podpisuje formularz rejestracyjny.

 

Obowiązują trzy stawki VAT: podstawowa - 18 proc. i dwie zredukowane - 5 proc. i 0 proc.

 


NIEMCY

 

CIT
Przedsiębiorstwa posiadające siedzibę lub zarząd w Niemczech są opodatkowane od całości dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Przedsiębiorcy zagraniczni, czyli np. Polacy, prowadzący w Niemczech firmę są opodatkowani niemieckim podatkiem dochodowym wyłącznie od dochodów uzyskanych z tej działalności.

Dochody osiągane przez niemieckich podatników CIT oraz zakłady przedsiębiorców zagranicznych podlegają opodatkowaniu 25-proc. Stawką oraz tzw. podatkiem solidarnościowym na poziomie 5,5 proc. wartości zobowiązania podatnika w CIT (wpływy z tego podatku są przeznaczone na rozwój landów wschodnich). Podatek solidarnościowy obciąża również dochody bierne podlegające opodatkowaniu u źródła (dywidendy, odsetki, należności licencyjne).

 

Ponadto działalność gospodarczą niemieckiego podatnika obciąża podatek lokalny, którego wysokość kształtuje się w zależności od jednostki samorządu terytorialnego, na terenie której prowadzona jest działalność gospodarcza, w przedziale od 13 proc. do 20,5 proc.

PIT
Dochody pracownika są opodatkowane według progresywnej skali podatkowej, z maksymalną stawką 45 proc.

 

Skala PIT na 2007 rok

Dochód (w euro)

Stawka marginalna (w proc.)

do 7664

0

7665 - 12 739

15 - 23,99

32 152 - 250 000

42

Powyżej 250 000

45

 

VAT
Podmioty prowadzące firmę są zobowiązane dokonać zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb VAT niezależnie od wysokości obrotów. Natomiast podmioty dokonujące wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów nie podlegają obowiązkowi rejestracyjnemu do kwoty obrotów nieprzekraczającej 12,5 tys. euro. Rejestracja nie jest obowiązkowa dla podmiotów zagranicznych dokonujących w Niemczech transakcji, które rozliczane są przez nabywców na zasadzie samoobliczenia VAT.

 

 

Stawka podstawowa wynosi 16 proc. Na część artykułów spożywczych, sprzęt i usługi medyczne, a także transport pasażerski stosowana jest stawka zredukowana 7 proc.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK