| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody komunikacyjne > Pułapki w ubezpieczeniach OC i AC

Pułapki w ubezpieczeniach OC i AC

Naprawienie szkody, zgodnie z dyspozycją art. 361 § 2 Kodeksu cywilnego, polega na zwrocie kosztów, poniesionych przez poszkodowanego oraz korzyści (tylko w wypadku odszkodowania z obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych), które mógłby osiągnąć, gdyby nie doszło do szkody.

Jednak dodać należy, iż w sytuacji, w której ubezpieczony w tym samym czasie korzysta z usług dwóch lub więcej zakładów ubezpieczeń (przy czym co najmniej jedna z umów ubezpieczenia OC została zawarta w trybie opisanym powyżej), może zostać przez niego wypowiedziana na piśmie.


Części oryginalne czy zamienniki?

Wielu ubezpieczonych nie zdaje sobie sprawy, zanim nie doświadczy szkody komunikacyjnej, jakie części będą używane do naprawy samochodu w ramach odszkodowania OC lub AC.

Zakłady ubezpieczeń często w toku likwidacji szkody powołują się na definicję części zamiennych, zawartą w rozporządzeniu Rady Ministrów z 28 stycznia 2003 r. w sprawie wyłączenia określonych porozumień wertykalnych w sektorze pojazdów samochodowych spod zakazu porozumień ograniczających konkurencję.

Definicja ta klasyfikuje części zamienne jako takie, których producent zaświadczy, że są one tej samej jakości co komponenty, które są bądź były stosowane do montażu danych pojazdów samochodowych.

Zdaniem Rzecznika Ubezpieczonych, powyższy przepis nie może ograniczać prawa poszkodowanego do uzyskania pełnej rekompensaty w związku z poniesioną szkodą. Dlatego zastępowanie w pojeździe części oryginalnych alternatywnymi jest dopuszczalne pod warunkiem, że poszkodowany wyrazi na to zgodę.

Jednakże w sytuacji braku zgody pokrzywdzonego do zastosowania części alternatywnych, sugerowanie źródeł zaopatrzenia ocenianych, jako korzystne przez ubezpieczyciela nie stwarza automatycznego uprawnienia po stronie zakładu ubezpieczeń do przyjmowania w rozliczeniu szkody cen części alternatywnych, gdy przedmiotem naprawy lub wymiany są części oryginalne pochodzące od producenta pojazdu.

Jakiekolwiek narzucanie przez Ubezpieczyciela naprawy pojazdu z użyciem części alternatywnych jest nadużyciem i nie powinno mieć miejsca.

Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia należy dokładnie przeczytać wszystkie dokumenty dotyczące zawieranej polisy, a w szczególności ogólne warunki ubezpieczenia. Powyższe odnosi się, przede wszystkim, do sytuacji, kiedy chcemy wykupić ubezpieczenie AC.

Pamiętać należy, że jest to ubezpieczenie dobrowolne, w związku z czym zakład ubezpieczeń może nałożyć na ubezpieczonego dodatkowe obowiązki i zobowiązania, jak również zawrzeć katalog wyłączeń odpowiedzialności, czyli kiedy ubezpieczyciel będzie miał prawo odmówić wypłaty odszkodowania.

Zazwyczaj ubezpieczenie AC nie obejmuję szkód, które powstały m.in.:

- z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa ubezpieczonego oraz wszelkich innych osób, które użytkowały ubezpieczony pojazd,

- podczas kierowania autem przez osobę pijaną lub będącą pod wpływem narkotyków, środków odurzających czy substancji psychotropowych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »