Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu małżeństwo. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące małżeństwo.
Jak należy rozliczyć prawa majątkowe ze stosunku pracy zmarłego pracownika
Aktualizacja: 10.07.2018
10 czerwca 2018 r. zmarł pracownik, który pracował u nas 11 lat. Do praw majątkowych po nim uprawniona jest małżonka oraz jedno dziecko w wieku 13 lat. Należną im kwotę po zmarłym pracowniku stanowi wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca, dodatek stażowy 15% wynagrodzenia oraz ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, łącznie jest to 6465,80 zł. Pracownik miał potrącenia komornicze niealimentacyjne, z których zostało jeszcze do spłaty 1700 zł. Czy z praw majątkowych po zmarłym należy dokonać potrącenia? »
Odpowiedzialność małżonka za długi drugiego
Aktualizacja: 14.07.2015
Odpowiedzialność małżonka za długi drugiego powstaje wyłącznie w przypadku, gdy między małżonkami istnieje ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej. Jak się uchylić od odpowiedzialności? »
Jak małżeństwo wpływa na przedsiębiorstwo jednoosobowe?
Aktualizacja: 29.07.2014
Osoba, która chce założyć przedsiębiorstwo jednoosobowe i pozostaje w związku małżeńskim, musi pamiętać o tym, jak duży wpływ na czynności prawne i stosunki gospodarcze, w zakresie tej działalności, ma jego współmałżonek. »
Czy żona musi podpisać się pod umową sprzedaży samochodu?
Aktualizacja: 22.12.2011
Samochód kupiony za wynagrodzenie męża w trakcie trwania majątku, wchodzi do majątku wspólnego małżonków. Czy zatem przy umowie sprzedaży samochodu pod umową musi podpisać się także żona, jako współwłaściciel? »
Kto ma prawo wstąpić w stosunek najmu po zmarłym najemcy?
Aktualizacja: 22.02.2011
Przepisy Kodeksu cywilnego jasno stanowią, że w razie śmierci najemcy lokalu w stosunek najmu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. W tym ostatnim przypadku chodzi przede wszystkim o związki konkubenckie. Oznacza to, że wnuki, wstępni ani rodzeństwo najemcy nie mają prawa zamieszkiwać w mieszkaniu swojego krewnego po jego śmierci. »
Odpowiedzialność solidarna za podatek od nieruchomości
Aktualizacja: 01.03.2010
Decyzja podatkowa powinna być dostarczona obu współwłaścicielom (którymi są małżonkowie). W przeciwnym razie tylko jeden z nich będzie zobowiązany do zapłaty podatku od nieruchomości. »