Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu formalności. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące formalności.
Bez pieczątki w urzędzie w 2019 r.
Aktualizacja: 23.07.2018
Do lipca 2019 r. zostaną zniesione wymagania stosowania pieczątki przez obywateli i przedsiębiorców, przewidziane w blisko 170 aktach prawnych. Dzięki temu załatwiając sprawę w urzędzie będziemy mieć wybór, czy chcemy użyć pieczątki, czy w inny, np. elektroniczny sposób zamieścić swoje dane. Rząd przyjął dokument rekomendujący takie działanie. »
Jak powinno wyglądać zawiadomienie ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu? WZÓR
Aktualizacja: 11.06.2018
Zbycie samochodu rodzi po stronie zbywającego pewne obowiązki prawne. Jednym z obowiązków posiadacza pojazdu w razie zbycia pojazdu jest obowiązek pisemnego zawiadomienia o tym fakcie zakładu ubezpieczeń. Jak takie zawiadomienie powinno wyglądać? Co powinno zawierać? »
Wyjazd autem na Ukrainę - formalności i dokumenty
Aktualizacja: 07.11.2017
Podróż samochodem na Ukrainę jest bardzo popularnym sposobem transportu. Aby uniknąć niepotrzebnych problemów związanych z przekroczeniem granicy, należy odpowiednio się przygotować i skompletować niezbędne dokumenty. »
Jak uzyskać prawo jazdy? Krok po kroku
Aktualizacja: 15.03.2016
Żeby uzyskać prawo jazdy trzeba zapisać się na kurs. Ale wcześniej należy w wydziale komunikacji dostać numer PKK (Profilu Kandydata na Kierowcę). A jakie są kroki po zakończeniu szkolenia? »
Zakup auta - rejestracja, ubezpieczenie i przegląd techniczny
Aktualizacja: 11.03.2016
Zakupi pierwszego samochodu budzi pewne obawy o formalności prawne z nim związane. Co trzeba zatem zrobić zaraz po transakcji? Jak zarejestrować auto? Czy trzeba je ubezpieczać, a jeśli tak to w jakim zakresie? »
Samochód wynajmowany – obowiązki dokumentacyjne
Aktualizacja: 23.12.2015
Jeżeli przedsiębiorca ponosi koszty wykorzystywania wynajmowanych samochodów osobowych (w rozumieniu art. 4a pkt 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawych - dalej jako ustawa o PDOP), to ciążą na nim odpowiednie obowiązki dokumentacyjne na gruncie tej ustawy. »
6. proc. rozpoczętych budów - bez szans na ich zakończenie
Aktualizacja: 13.05.2015
Zdobycie wszystkich zezwoleń niezbędnych do budowy domu jednorodzinnego to ok. 212 dni. Niestety średnio co 6 pozwolenie na budowę nie jest wykorzystywane. Ponadto, 6% z rozpoczętych budów nie udaje się zakończyć. »
Czy uzupełnienie decyzji administracyjnej przesuwa termin na odwołanie?
Aktualizacja: 30.01.2015
Kiedy jedna strona żąda uzupełnienia decyzji, zgodnie z przepisami prawa zmienia się moment, od którego liczy się termin, w którym możemy złożyć odwołanie. »
Podważono warunki zabudowy? Unieważnione zostanie także pozwolenie na budowę
Aktualizacja: 29.01.2015
Podważenie warunków zabudowy jest możliwe, jeśli wykaże się, że zostały popełnione rażące błędy. Może to również skutkować unieważnieniem pozwolenia na budowę. Wg NSA, budowa takiego budynku jest zatem niezgodna z prawem. »
Czy debata publiczna w sprawie planu miejscowego jest niezbędna?
Aktualizacja: 30.01.2015
Jeśli nie odbędzie się prawidłowo przeprowadzona dyskusja publiczna nad projektem planu zagospodarowania przestrzennego należy liczyć się z możliwością jego unieważnienia przez sąd. »
Drzewo sąsiada wchodzi na moją działkę - co zrobić?
Aktualizacja: 27.01.2015
Czy można obcinać gałęzie drzewa sąsiada, które wchodzą na naszą działkę? Odpowiedź znajdziemy w kodeksie cywilnym. Możemy obciąć gałęzie drzewa sąsiada i wyciąć korzenie drzewa, jeśli przechodzą one na naszą działkę. To samo tyczy się również owoców, które spadły na naszą działkę - wtedy stają się ona naszą własnością. »
Zmiana warunków zagospodarowania przestrzennego, a decyzja o warunkach zabudowy
Aktualizacja: 19.01.2015
Decyzja o warunkach zabudowy jest niezbędna zawsze, gdy następuje zmiana zagospodarowania terenu. Również w sytuacji, kiedy nie przewiduje się wydania pozwolenia na budowę. »
Odrolnienie działki - zmiana przepisów
Aktualizacja: 12.01.2015
Wygląda na to, że zmienią się przepisy dotyczące odrolniania działek. Parlamentarzyści próbują wyeliminować błędy, które wg nich, wynikają z nowelizacji ustawy dotyczącej odrolniania gruntów. Problem tyczy się przede wszystkim zasad wydawania przez Ministra zgody na zmianę przeznaczenia gruntów. »
Jak zmusić urzędnika do wydania decyzji?
Aktualizacja: 11.12.2014
Urząd opieszale rozpatruje twoją sprawę? Masz prawo interweniować. Jak zmusić urzędnika do wydania decyzji? Wg artykułu 36. kodeksu postępowania administracyjnego, organy administracji publiczne mają obowiązek rozpatrywania wszystkich spraw "bez zbędnej zwłoki. Zobacz poradnik. »
Formalności: Odbiór budynku – niezbędne dokumenty
Aktualizacja: 30.01.2015
Podczas budowy domu mamy do czynienia z wieloma procedurami, które poparte są odpowiednią dokumentacją. Do najważniejszych dokumentów zaliczamy: umowy z dostawcami mediów, protokoły odbioru przyłączy oraz instalacji wewnętrznych oraz częściowe odbiory prac budowlano-instalacyjnych. »
Test: Skoda Karoq Sportline 2.0 TSI 190 KM DSG
Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »