| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Umorzenie należności z tytułu składek ZUS pomimo braku ich całkowitej nieściągalności

Umorzenie należności z tytułu składek ZUS pomimo braku ich całkowitej nieściągalności

Pomimo braku całkowitej nieściągalności przedsiębiorca może starać się o umorzenie należności z tytułu składek ZUS. Kiedy możliwe jest umorzenie zaległości pomimo braku całkowitej nieściągalności składek?

Decyzja o umorzeniu składek na ubezpieczenie społeczne ubezpieczonych będących jednocześnie płatnikami tychże składek, wydawana mimo braku ich całkowitej nieściągalności, może zapaść wyłącznie na wniosek zobowiązanego.

Warunki umorzenia należności zaległych ZUS

Wskazane powyżej wyliczenie jest niewątpliwie wyliczeniem przykładowym, nie wyczerpującym wszystkich stanów faktycznych, które mieszczą się w zakresie hipotezy, w której zobowiązany ze względu na stan majątkowy i sytuację rodzinną zobowiązany nie jest w stanie opłacić tych należności, ponieważ pociągnęłoby to zbyt ciężkie skutki dla zobowiązanego i jego rodziny.

Wystąpienie sytuacji faktycznej, mieszczącej się w kategorii przypadków przewidzianych w treści przepisu daje ZUS jedynie możliwość umorzenia zaległości podatkowej, skorzystanie z której pozostawione zostało, z woli normodawcy, w gestii uznania organu. Tak więc, nawet w sytuacji spełnienia przesłanek, o których mowa w rozporządzeniu, organ nie ma obowiązku umorzenia zaległości, a po stronie dłużnika nie powstaje odpowiadające temu roszczenie.

Umorzenie zaległych składek dla przedsiębiorców

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »