| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Składka emerytalna 2015 r. - ZUS czy OFE?

Składka emerytalna 2015 r. - ZUS czy OFE?

Członkowie OFE do końca lipca 2014 r. muszą wybrać czy chcą, aby dalej ich składki emerytalne były przekazywane do OFE. W 2015 r. składki emerytalne będą odprowadzane do OFE bądź ewidencjonowane na subkoncie w ZUS. Decyzję można jednak zmienić w okresie okienek transferowych.

Wybór między OFE a ZUS

Od 1 lutego 2014 r. do 31 lipca 2014 r. osoby odprowadzające składki do OFE muszą zdecydować czy chcą, aby składka w wysokości 2,92% podstawy wymiaru nadal ma być przekazywana do OFE czy ewidencjonowana w ZUS wraz z przekazywaną tam składką w wysokości 4,38% podstawy wymiaru. Ubezpieczeni mogą podjąć decyzję o dalszym przekazywaniu składek do otwartych funduszy jedynie w okresie tzw. okienek transferowych. Pierwsze okienko trwało będzie właśnie w okresie od kwietnia do końca lipca. Jednakże decyzja podjęta przez członka OFE nie musi być ostateczna. Można będzie ją zmienić w kolejnym okienku, w okresie od kwietnia do lipca 2016 r. bądź następnie co 4 lata.

ZUS czy OFE – co wybrać?

Podział składki emerytalnej przy wyborze ZUS

Podział składki w przypadku wyboru ZUS – 19,52%

Konto w ZUS

Subkonto w ZUS

12,22%

7,3%

Podział składki emerytalnej przy wyborze OFE – 19,52%

Konto w ZUS

Subkonto w ZUS

Rachunek w OFE

12,22%

4,38%

2,92%

Co ważne, procent składki wpłacanej do OFE i na subkonto w ZUS przekazywane jest w całości z części składki opłacanej przez osoby ubezpieczone.

Składki emerytalne odprowadzane na rachunek w OFE pomnażane są poprzez ruch w inwestycjach na rynkach finansowych, natomiast składki ewidencjonowane w ZUS mnożone są przez wskaźnika waloryzacji równy średniorocznej dynamice wartości PKB za okres poprzednich pięciu lat. Wskaźnik ten zależy od inflacji i wysokości płac. Wobec tego w 2015 r. składki emerytalne będą odprowadzane bądź na rachunek w OFE, bądź na subkonto w ZUS. Docelowo wszystkie środki zgromadzone na rachunkach w OFE będą stopniowo przekazywane do ZUS.

Składki ZUS 2015 r.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK