| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Samochód i majątek > Powiadom urząd o posiadanych w firmie samochodach!

Powiadom urząd o posiadanych w firmie samochodach!

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw odnosi się w znaczącej części do kwestii związanej z rozliczaniem VAT od samochodów. Jednym z postulatów projektu jest nałożenie na przedsiębiorcę obowiązku złożenia we właściwym dla niego urzędzie skarbowym informacji o posiadanych pojazdach samochodowych o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony wykorzystywanych wyłącznie dla potrzeb działalności.

Złóż w urzędzie informację o posiadanych samochodach

Projekt zmian w ustawie przewiduje dodatkowo, że podatnicy wykorzystujący wyłącznie do celów działalności gospodarczej pojazdy samochodowe, dla których są obowiązani prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, mają dodatkowy obowiązek - złożenie w urzędzie skarbowym informacji o tych samochodach. Przepisy zakładają wyznaczenie 7-dniowego terminu na złożenie takiej informacji. Liczony byłby on od dnia, w którym podatnik poniesie pierwszy wydatek związany z tym pojazdem.

W przypadku niezłożenia informacji we wskazanym w przepisach terminie, uznaje się, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika dopiero od dnia jej złożenia. Oznacza to, że sama kilometrówka nie wystarczy do tego, aby posiadać prawo do odliczenia 100% VAT od samochodu osobowego wykorzystywanego wyłącznie dla celów działalności gospodarczej.

Zmiany w odliczaniu VAT od samochodów z kratką

Dla celów przekazania informacji do urzędu o posiadanych samochodach minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, jej wzór. Druk urzędowy ma na celu ujednolicenie danych podawanych podczas zgłoszenia pozwalających na identyfikację pojazdu samochodowego. W szczególności wykazana w informacji ma być marka, model pojazdu i jego numer rejestracyjny, jak również data poniesienia pierwszego wydatku z nim związanego.

Zmiany w ustawie przewidują więc pewne ułatwienia, ale tylko dla podatników wykorzystujących samochody zarówno dla celów firmowych i prywatnych. Stawiają jasne zasady odliczenia 50% kwoty podatku VAT przy nabyciu samochodu, jak i przy wydatkach związanych z jego eksploatacją, w tym przy zakupie paliwa. Jednak z drugiej strony nakładają dodatkowe obowiązki na tych podatników, którzy wspomniane samochody wykorzystują wyłącznie dla celów firmowych. Wśród nich wyróżnia się prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów oraz złożenie w urzędzie informacji o posiadanych samochodach o masie nieprzekraczającej 3,5 tony.

Rozliczanie VAT przez małych podatników od 2014 roku

Autor: Ewa Szpytko

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »