REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sposoby kontroli pracownika

Kamera, monitoring wizyjny, wizerunek/ Fot. Fotolia
Kamera, monitoring wizyjny, wizerunek/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks pracy w bardzo wielu kwestiach stoi po stronie pracodawcy. Dotyczy to między innymi możliwości kontroli pracownika i wykonywanej przez niego pracy. Oto kilka legalnych sposobów, dzięki którym szef może sprawdzić naszą wydajność oraz uczciwość.

System monitoringu

REKLAMA

Kamery przemysłowe nie mogą być instalowane w miejscach wydzielonych jako strefy intymne pracowników, tj. w szatniach, pomieszczeniach socjalnych oraz łazienkach. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby reszta zakładu pracy była naszpikowana czujną elektroniką. Przeważnie pracodawcy zakładają monitoring pod przykrywką bezpieczeństwa, np. pod punktem ksero pojawiają się kamery ze względu na możliwość kradzieży drogiego sprzętu. Tak naprawdę szefostwo w danej firmie wychodzi z założenia, że niepilnowany pracownik to niewydolny pracownik. Prawdą jednak jest to, iż pod czujnym okiem kamer rzadziej ulegamy rozproszeniu ze względu na inwigilację. Niemniej, należy zwrócić uwagę, iż nadal może być to praca wykonywana w sposób niechlujny i powierzchowny.

Przeszukiwanie pracowników

Przeszukanie pracownika wykonane przez pracodawcę bądź kierownika wykonywane jest zazwyczaj w zakładach, w których załoga ma styczność z produktami wystawionymi na sprzedaż. Odbywa się ono w ramach dobrowolnego okazania zawartości plecaków, toreb oraz kieszeni ubrań. Tego typu czynności są niezwykle intymne, dlatego muszą być ujęte nie tylko w umowie, ale i w wewnętrznym regulaminie zakładu pracy. Jest to bardzo stresująca i nietaktowna praktyka, która kategoryzuje wszystkich pracowników, uznając ich za potencjalnych złodziei. Jeśli zauważymy, iż przeszukanie wkracza i ingeruje bardzo głęboko w sferę prywatną pracowników, powinniśmy niezwłocznie zgłosić tego typu zachowania szefostwu bądź Państwowej Inspekcji Pracy.

Karty zakładowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Karty zakładowe to forma kontroli pracowniczej doskonale znana w zakładach przemysłowych. Obecnie nawet pracownicy korporacyjni posiadają tego typu przedmioty, które pełnią rolę przepustek oraz wejściówek magnetycznych do drzwi. Za każdym razem, gdy dany pracownik użyje karty, zostaje zapisany w elektronicznej bazie danych. Może być wówczas rozliczany z tego, gdzie porusza się w trakcie obowiązków służbowych, ile czasu poświęca na przerwy oraz czy pracuje wydajnie. Karty zakładowe to wygodny i subtelny sposób sprawowania kontroli, który sprawdza się dobrze zwłaszcza w dużych firmach i przedsiębiorstwach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA