| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Co nowego w kasach fiskalnych?

Co nowego w kasach fiskalnych?

Prowadzę sklep ogólno-spożywczy. Zgodnie z obowiązkami prawnymi rejestruję sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej. Od mojego znajomego, innego kupca dowiedziałem się, że nie dawno wprowadzono pewne zmiany prawne dotyczące kas fiskalnych. Chciałbym się dowiedzieć na czym te zmiany polegają i czy będą one mnie dotyczyły?

Tak, to prawda od dnia 1 grudnia 2008 r. zostały wprowadzone zmiany w przepisach, na podstawie których podatnicy mogą stosować kasy fiskalne z elektronicznym zapisem kopii. Takie nowe możliwości daje im rozporządzenie ministra finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich użytkowania (Dz. U. Nr 212 poz. 1338). Dzięki takim rozwiązaniom zapisanym w nowym rozporządzeniu będzie można zrezygnować z papierowych paragonów.

Nowe rozporządzenie reguluje przede wszystkim kwestie archiwizowania dokumentów kasowych, umożliwiając stosowanie zapisów wydruków z kas rejestrujących na nośnikach informatycznych. W rozporządzeniu znajdują się również regulacje związane z koniecznością przystosowania kas do ewidencji obrotów po ewentualnym przystąpieniu Polski do stosowania wspólnej waluty euro. Fakt przejścia na inną walutę ewidencyjną w kasie będzie zarejestrowany w jej pamięci.

Zobacz: Kto może podpisać roczne zeznanie CIT-8?

W nowym rozporządzeniu ministra finansów znajduje się obszerna część poświęcona tylko nośnikom elektronicznym, na których będą zapisywane wydruki z kasy. Takie rozwiązanie pozwala przedsiębiorcom zrezygnować z archiwizowania przez prawie sześć lat (do upływu przedawnienia zobowiązania podatkowego) papierowych paragonów fiskalnych.

Zgodnie z regulacjami ministra finansów, kasy z elektronicznymi zapisami muszą spełniać dodatkowe wymogi, m.in. paragon fiskalny i raport fiskalny dobowy oraz faktura VAT powinny zawierać numer kontrolny, transmisja danych pomiędzy kasą a systemem wykonywania kopii na informatycznych nośnikach danych powinna być realizowana w postaci zaszyfrowanej, na jednym nośniku informatycznym mogą być archiwizowane kopie wydruków z jednej, jak i z wielu kas tego samego typu.

Ponadto w rozporządzeniu utrzymano prawie w całości uregulowania dotyczące warunków stosowania kas fiskalnych. Uszczegółowiono jedynie warunki, jakie powinien spełniać wniosek o wydanie potwierdzenia o spełnieniu przez kasę warunków technicznych. Potwierdzenie będzie uznawane, tzn. będzie miało moc jak decyzja w rozumieniu przepisów kodeksu postępowania administracyjnego.

Zobacz: Jak uniknąć odsetek od zaległości podatkowych?

Waldemar Żuchowski

ekspert podatkowy

Czytaj także

Ekspert:

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W nowym rozporządzeniu ministra finansów znajduje się obszerna część poświęcona tylko nośnikom elektronicznym, na których będą zapisywane wydruki z kasy.
W nowym rozporządzeniu ministra finansów znajduje się obszerna część poświęcona tylko nośnikom elektronicznym, na których będą zapisywane wydruki z kasy.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »