| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Czy można zaliczyć do kosztów wstępną opłatę leasingową?

Czy można zaliczyć do kosztów wstępną opłatę leasingową?

Zawarłem umowę leasingu operacyjnego. Opłata wstępna wyniosła 160;000 zł, czy mogę wliczyć ją jednorazowo do kosztów uzyskania przychodu?

TAK

Z treści pytania nie wynika jaka forma księgowania została przez Pana przyjęta. Jeśli prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów (pkpir) tzw. metodą memoriałową to opłata manipulacyjna jako wydatek pośrednio związany z przychodami podlega zaliczeniu do kosztów proporcjonalnie do okresu trwania umowy leasingu. Natomiast jeżeli prowadzi Pan pkpir metodą kasową, to przedmiotową opłatę należy ująć w księdze w całości jako koszt w dacie jego poniesienia.

Wstępna opłata leasingowa jest kosztem pośrednim. Opłata ta nie ma bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach Spółki, jednakże jej poniesienie warunkuje możliwość korzystania z danej rzeczy, a więc warunkuje uzyskanie przychodu. Opłata wstępna, pomimo iż ponoszona jest jednorazowo, dotyczy ściśle określonego czasu trwania umowy leasingowej zawartej na czas oznaczony.

Na skutek zmian w ustawach o podatkach dochodowych, od 1 stycznia 2007 r. sposób kwalifikacji przedmiotowych kosztów zmienił się w odniesieniu do podatników prowadzących księgi rachunkowe i pkpir na takich samych zasadach jak księgi rachunkowe. Nowelizacje wprowadziły bowiem podział kosztów na koszty bezpośrednio związane z przychodami i koszty pośrednio związane z przychodami.

Zobacz: Podatek od nieruchomości - jak ustalana jest wysokość zobowiązania?

Koszty bezpośrednie potrąca się w roku podatkowym, w którym zostały osiągnięte związane z nimi przychody. Koszty pośrednie są natomiast potrącane w dacie ich poniesienia a jeżeli dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, to stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Organy podatkowe w wielu wydanych przez siebie interpretacjach prezentują stanowisko, iż wstępnej opłaty leasingowej nie można bezpośrednio dopasować do konkretnych przychodów, w konsekwencji należy traktować ją jako koszt pośredni i rozliczać proporcjonalnie do okresu trwania umowy. Tytułem przykładu można przytoczyć pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 21 marca 2008 r., nr IP-PB3-423-75/08-2/GJ, w którym czytamy:

„(…) Opłata wstępna natomiast warunkuje rozpoczęcie realizacji umowy leasingu i jest to koszt dotyczący całej umowy i ściśle określonego czasu trwania umowy leasingu zawartej na czas oznaczony. Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2007r. podatnik zawierający umowę leasingu powinien podzielić koszt poniesienia opłaty wstępnej proporcjonalnie do całego okresu obowiązywania umowy leasingu (…)”.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Koszty bezpośrednie potrąca się w roku podatkowym, w którym zostały osiągnięte związane z nimi przychody.
Koszty bezpośrednie potrąca się w roku podatkowym, w którym zostały osiągnięte związane z nimi przychody.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Chronos-Investment Sp. z o. o.

Usługi księgowe i doradztwo podatkowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »