| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Czy można zaliczyć do kosztów wstępną opłatę leasingową?

Czy można zaliczyć do kosztów wstępną opłatę leasingową?

Zawarłem umowę leasingu operacyjnego. Opłata wstępna wyniosła 160;000 zł, czy mogę wliczyć ją jednorazowo do kosztów uzyskania przychodu?

TAK

Z treści pytania nie wynika jaka forma księgowania została przez Pana przyjęta. Jeśli prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów (pkpir) tzw. metodą memoriałową to opłata manipulacyjna jako wydatek pośrednio związany z przychodami podlega zaliczeniu do kosztów proporcjonalnie do okresu trwania umowy leasingu. Natomiast jeżeli prowadzi Pan pkpir metodą kasową, to przedmiotową opłatę należy ująć w księdze w całości jako koszt w dacie jego poniesienia.

Wstępna opłata leasingowa jest kosztem pośrednim. Opłata ta nie ma bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach Spółki, jednakże jej poniesienie warunkuje możliwość korzystania z danej rzeczy, a więc warunkuje uzyskanie przychodu. Opłata wstępna, pomimo iż ponoszona jest jednorazowo, dotyczy ściśle określonego czasu trwania umowy leasingowej zawartej na czas oznaczony.

Na skutek zmian w ustawach o podatkach dochodowych, od 1 stycznia 2007 r. sposób kwalifikacji przedmiotowych kosztów zmienił się w odniesieniu do podatników prowadzących księgi rachunkowe i pkpir na takich samych zasadach jak księgi rachunkowe. Nowelizacje wprowadziły bowiem podział kosztów na koszty bezpośrednio związane z przychodami i koszty pośrednio związane z przychodami.

Zobacz: Podatek od nieruchomości - jak ustalana jest wysokość zobowiązania?

Koszty bezpośrednie potrąca się w roku podatkowym, w którym zostały osiągnięte związane z nimi przychody. Koszty pośrednie są natomiast potrącane w dacie ich poniesienia a jeżeli dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, to stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Organy podatkowe w wielu wydanych przez siebie interpretacjach prezentują stanowisko, iż wstępnej opłaty leasingowej nie można bezpośrednio dopasować do konkretnych przychodów, w konsekwencji należy traktować ją jako koszt pośredni i rozliczać proporcjonalnie do okresu trwania umowy. Tytułem przykładu można przytoczyć pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 21 marca 2008 r., nr IP-PB3-423-75/08-2/GJ, w którym czytamy:

„(…) Opłata wstępna natomiast warunkuje rozpoczęcie realizacji umowy leasingu i jest to koszt dotyczący całej umowy i ściśle określonego czasu trwania umowy leasingu zawartej na czas oznaczony. Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2007r. podatnik zawierający umowę leasingu powinien podzielić koszt poniesienia opłaty wstępnej proporcjonalnie do całego okresu obowiązywania umowy leasingu (…)”.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Koszty bezpośrednie potrąca się w roku podatkowym, w którym zostały osiągnięte związane z nimi przychody.
Koszty bezpośrednie potrąca się w roku podatkowym, w którym zostały osiągnięte związane z nimi przychody.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Wernik

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »