reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Kiedy rozliczyć import usług, jeśli faktura została wystawiona przed wykonaniem usługi

Kiedy rozliczyć import usług, jeśli faktura została wystawiona przed wykonaniem usługi

Podatnicy, u których dochodzi do importu usług, niejednokrotnie otrzymują faktury dokumentujące nabywane usługi przed ich wykonaniem. Powoduje to wątpliwości, kiedy powstał moment rozliczenia importu usług oraz jaki jest właściwy dla celów VAT kurs przeliczeniowy.

Importem usług ustawodawca nazywa sytuację, w której dochodzi do świadczenia usług, z tytułu których podatnikiem jest usługobiorca (art. 2 pkt 9 ustawy o VAT). Import usług nabywca ma obowiązek rozliczyć w Polsce, gdy (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT):

● posiada siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju albo jest osobą prawną niebędącą podatnikiem, mającą siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju;

● usługę wykonał podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski, a gdy jest to usługa związana z nieruchomością, nie jest w Polsce zarejestrowany jako podatnik VAT.

Dodatkowo, aby wystąpił import usług, miejsce świadczenia nabywanej przez podatnika od podatnika zagranicznego usługi musi znajdować się na terytorium Polski. Tylko bowiem wówczas dochodzi do świadczenia podlegającej opodatkowaniu w Polsce usługi (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Aby wystąpił import usług, miejsce świadczenia nabywanej przez podatnika od podatnika zagranicznego usługi musi znajdować się na terytorium Polski.

Obowiązek podatkowy

Prawidłowe określenie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług ma istotne znaczenie, ponieważ determinuje moment:

● ujęcia importu usług w ewidencji VAT,

● powstania prawa do odliczenia VAT należnego od importu usług (stanowiącego równocześnie podatek naliczony).

W przeszłości istniały przepisy określające szczególne zasady powstawania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług. Obecnie przepisów takich nie ma. W konsekwencji obowiązek podatkowy z tytułu importu usług powstaje z chwilą powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia nabywanej usługi. Najczęściej oznacza to, że obowiązek podatkowy z tytułu importu usług powstaje na zasadach ogólnych wynikających z przepisów art. 19a ust. 1 i 8 ustawy o VAT, czyli:

1) z chwilą otrzymania przez zagranicznego usługodawcę całości lub części zapłaty – w zakresie, w jakim zapłata jest otrzymywana przed wykonaniem usługi,

2) z chwilą wykonania usługi – w pozostałym zakresie.

Jak widać, w przypadku powstawania obowiązku podatkowego na zasadach ogólnych wystawienie faktury nie jest zdarzeniem, które skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego. W konsekwencji data wystawienia faktury przez zagranicznego usługodawcę bardzo rzadko decyduje o momencie powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług, a w konsekwencji o tym, kiedy należy rozliczać import usług.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł:

Kiedy rozliczyć import usług, jeśli faktura została wystawiona przed wykonaniem usługi

W artykule omówiono również przykłady omawiające problematykę rozliczenia importu usług.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kiedy rozliczyć import usług, jeśli faktura została wystawiona przed wykonaniem usługi /fot. Fotolia
Kiedy rozliczyć import usług, jeśli faktura została wystawiona przed wykonaniem usługi /fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

OMEGA Kancelarie Prawne

Ekspert w dziedzinie ubezpieczeń i odszkodowań

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama