Stawka ryczałtu dla usług weterynaryjnych
REKLAMA
REKLAMA
Ryczałt a wolne zawody – zmiany w 2022 r.
Zmiany podatkowe wprowadzone m.in. ustawą o zmianie ustawy z dnia 29 października 2021 (poz. 2105), wprowadziły zmiany również w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. W wyniku jednej ze zmian został zawężony katalog zawodów wolnych znajdujący się w art. 4 ustawy o ryczałcie. Zmiana polega na usunięciu wszelkich zawodów medycznych (m.in. pielęgniarki, położne, felczerzy, fizjoterapeuci, weterynarze) oraz nauczycieli. W zamian wprowadzono nową stawkę ryczałtu w art. 12 - 14% dla usług medycznych sklasyfikowanych w dziale 86 PKWiU.
REKLAMA
Modyfikacja definicji wolnych zawodów na potrzeby zryczałtowanego podatku dochodowego powoduje, że weterynarze nie są już wolnym zawodem w rozumieniu ustawy, a w konsekwencji, nie mogą być opodatkowani 17% stawką ryczałtu od osiąganych przychodów jako wolny zawód (art. 12 ust. 1 pkt 1).
Usługi weterynaryjne – jaka stawka ryczałtu w 2022 r.?
Mimo powszechnego rozumienia usług weterynaryjnych jako szeroko pojętych usług medycznych, nie można ich sklasyfikować do nowododanej stawki dla usług medycznych – 14% (art. 12 ust. 1 pkt 2a). Ustawa wprost odwołuje się do działu PKWiU 86 Usługi w zakresie opieki zdrowotnej. Jeśli ustawodawca na potrzeby ustawy odwołuje się do klasyfikacji PKWiU to oznacza, że dany przepis należy w ten sposób interpretować. Usługi weterynaryjne mieszczą się w dziale 75 PKWiU, co oznacza, że nie mogą być opodatkowane stawka 14%.
Ważne! Właściwą stawką dla usług weterynaryjnych od 1 stycznia 2022 r. będzie stawka 8,5% dla działalności usługowej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.