reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Sprzedaż środków trwałych pracownikom a kasa fiskalna

Sprzedaż środków trwałych pracownikom a kasa fiskalna

Powszechną praktyką jest, że przedsiębiorcy sprzedają zużyte już środki trwałe swoim pracownikom. Jak w takim razie zaewidencjonować taką transakcję pod kątem podatku od towarów i usług?

Przykład.
XYZ sp. z o.o. (zwana dalej Spółką) jest czynnym podatnikiem VAT i prowadzi działalność w zakresie handlu, w tym na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Spółka postanowiła wymienić telefony komórkowe na nowe i bardziej nowoczesne. Spółka nie znalazła chętnych nabywców z zewnątrz na stare urządzenia, w związku z czym zaoferowała ich sprzedaż za symboliczną kwotę swoim pracownikom. Pracownicy zapłacili przelewem na rachunek bankowy Spółki.

Odpłatna dostawa towarów, czyli przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Telefony komórkowe, które w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowiły środek trwały, na gruncie podatku VAT stanowią towar, a ich sprzedaż powinna być opodatkowana. W zaprezentowanym przykładzie Spółka jest podatnikiem VAT, a sprzedaż odbywa się na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej - pracowników niebędących podatnikami. Ponieważ Spółka prowadzi działalność handlową, przyjmujemy, że jest obowiązana prowadzić ewidencję przy zastosowaniu kasy rejestrującej i nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego (np. ze względu na wysokość obrotów).

Zasadniczo podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Ustawodawca w rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (dalej jako rozporządzenie) wprowadził jednak kilka wyjątków. Na podstawie § 2 ust. 1 zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2021 r., czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia. I tak w pkt 34 załącznika do rozporządzenia jako podlegająca zwolnieniu wskazana została dostawa towarów i świadczenie usług przez podatnika na rzecz jego pracowników oraz przez spółdzielnie mieszkaniowe na rzecz członków lub innych osób, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub które są właścicielami lokali położonych w budynkach administrowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, jak również przez wspólnoty mieszkaniowe na rzecz właścicieli lokali.

Przedmiotem transakcji są telefony, czyli sprzęt telekomunikacyjny. Zwolnienie z obowiązku ewidencji nie ma zastosowania w przypadku sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten (PKWiU ex 26 i ex 27.90), Warto jednak zwrócić uwagę, że ww. przepisu nie stosuje się do dostawy tych towarów, będącej dostawą towarów, o której mowa w poz. 34 załącznika do rozporządzenia. Czyli co do zasady sprzedaż telefonów nie podlega zwolnieniu z ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej, z wyjątkiem sprzedaży na rzecz pracowników (i innych podmiotów wymienionych w pkt 34 załącznika do rozporządzenia).

Powyższe potwierdza Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 17.10.2019 r. (0114-KDIP1-3.4012.447.2019.1.JG) wskazując, że: (…) w zakresie sprzedaży na rzecz pracowników komputerów, telefonów lub towarów magazynowych, obciążania pracowników kosztami korzystania z samochodów służbowych, opłat za karty dostępu do różnych usług medycznych, które Spółka zakupuje na rzecz swoich pracowników wskazać należy, że czynności te stanowią dostawę towarów oraz świadczenie usług przez podatnika na rzecz jego pracowników, o których mowa w poz. 34 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Zatem Wnioskodawca będzie miał prawo do skorzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na rzecz pracowników za pośrednictwem kasy rejestrującej na podstawie § 2 ust. 1 i 2 rozporządzenia w sprawie zwolnienia z kas w powiązaniu z poz. 34 załącznika do tego rozporządzenia.”

W przypadku sprzedaży telefonów na rzecz pracowników nie ma znaczenia, czy stanowiły one środek trwały czy wyposażenie Spółki.

Alicja Ziółek, doradca podatkowy, starszy konsultant podatkowy w ECDP Tax Mazur i wspólnicy sp. k.

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: Instrukcje VAT

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama