REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skorzystać z Funduszy Europejskich?

Joanna Niemyjska
Jak skorzystać z Funduszy Europejskich?
Jak skorzystać z Funduszy Europejskich?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy chcą rozwinąć działalność firmy, mogą skorzystać ze środków finansowych zgromadzonych w Funduszach Europejskich, przeznaczonych na prace badawczo – rozwojowe oraz takie, które zwiększają innowacyjność. Aby firma mogła skorzystać z dofinansowania powinna skorzystać z innowacji.

Dynamikę rozwoju gospodarczego w dużym stopniu kształtuje zdolność innowacyjna przedsiębiorstw. O doniosłej roli innowacyjności mówiła  także wiceminister infrastruktury i rozwoju, Iwona Wendel podczas styczniowej konferencji inaugurującej unijny program Horyzont 2020 „Nowa perspektywa dla badań naukowych i innowacji w latach 2014-2020”. Zaznaczyła przy tym, że programem, w ramach którego, w największym stopniu, będzie można pozyskać środki finansowe na działalność badawczą-rozwojową, będzie „Inteligentny Rozwój”. W jego ramach ma się dokonać przekształcenie pomysłów w nowe produkty, usługi czy technologie.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Podstawowe źródła innowacji

REKLAMA

Właściciele firm, którzy chcieliby skorzystać z nowej perspektywy finansowej, powinni skupić się przede wszystkim na tym, co może być źródłem innowacji w ich firmach. Jednym z ważniejszych są pewnością laboratoria naukowo-badawcze, które funkcjonują na styku nauki  i przemysłu. Wyniki ich prac są wykorzystywane przez firmy  do wdrażania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, produktowych i organizacyjnych. Warto zwrócić uwagę na genezę współpracy z laboratoriami. Zwykle bowiem mamy do czynienia z sytuacją, w której przedsiębiorcy podejmują współpracę z naukowcami w momencie, gdy rodzi się taka potrzeba. Niekiedy produkt przestaje spełniać swoją funkcję, nie jest zgodny z nowymi przepisami. W tym momencie rodzi się potrzeba innowacji w postaci modyfikacji np. standardowych procesów produkcji.

Ważnym źródłem innowacji są sami ludzie, a konkretnie – ich kompetencje, postawy oraz nawyki. Z tego też względu istotną rolę w procesie innowacji, sprzyjającą im, mogą stanowić nowi pracownicy. Niekiedy są to specjaliści zatrudnieni w ramach elastycznych form zatrudnienia, współpracujący nawet z kilkoma przedsiębiorstwami. Wynika to z faktu, że mobilność jednostek oraz ich pojawienie się w nowych całościach społecznych, jakimi są kolejne firmy, wiąże się także z przenoszeniem ich kompetencji i idei do nowych przedsiębiorstw. Nowy pracownik ma nie tylko świeży ogląd na działanie całości organizacji, ale może też zaproponować własne rozwiązania lub też umiejętnie wykorzystać posiadaną wiedzę na zupełnie nowym polu, na jakim działa dana firma, w której właśnie rozpoczyna on pracę.

Kredyt z gwarancją de minimis dla firm

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowoczesna organizacja

REKLAMA

Warto zwrócić uwagę na fakt, że źródłem innowacji jest też zmiana organizacyjna. Jej istotą jest umiejętność przełamywania własnych schematów działania. Na czym to polega? Przede wszystkim największe szanse na rozwój mają firmy, które nie boją się zmieniać swoich ram działania i funkcjonowania. Jest to nawiązanie do ideału tzw. organizacji uczącej się. Firma, która potrafi dostosować się nie tylko do aktualnej sytuacji na rynku, ale też potrzeb własnych pracowników, ma szansę na obiektywnie większe zyski niż przedsiębiorstwo, które tego nie robi. Przykładem może być sytuacja polegająca na elastycznym doborze godzin pracy. Pracownik, który chce pracować w nietypowych godzinach, nie będzie musiał rezygnować z dotychczasowego miejsca zatrudnienia, a pracodawca nie straci lojalnego podwładnego. Należy jednak podkreślić przy tym, iż podstawą tego rodzaju sytuacji jest także wzajemne zaufanie. Zdolność współdziałania to rzeczywisty kapitał społeczny. Pracodawca, który ufa swoim podwładnym, nie boi się wdrażać nowych schematów działań, często opierając się na pomysłach swoich pracowników.

Źródłem innowacji w firmach jest też dyskurs rozumiany jako nowa idea czy też nowe spojrzenie na dotychczasowe przedmioty, usługi, zdarzenia. Ważną rolę w procesie innowacji pełnią jednak przede wszystkim właściciele i dyrektorzy, których zadaniem powinno być  wyposażenie przedsiębiorstw w mechanizmy oraz procedury, dzięki którym firmy będą wrażliwe na zmiany, jakie zachodzą wewnątrz organizacji, jak też w jej otoczeniu.

W sytuacji natomiast, gdy pojawi się nowy pomysł, powinien on zostać poddany analizie i zaprezentowany w różnych wariantach. Jeżeli zostanie pozytywnie oceniony i zaakceptowany zarówno przez kierownictwo firmy, jak też jej pracowników, powinien być wdrożony. Innowacje są motorem napędowym gospodarki, warto o tym pamiętać, planując inwestycje w swojej firmie.

Firma za fundusze unijne

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA