REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak chroniona jest własność przemysłowa w Irlandii

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Dublinie
Jak chroniona jest własność przemysłowa w Irlandii
Jak chroniona jest własność przemysłowa w Irlandii

REKLAMA

REKLAMA

Ochrona własności przemysłowej według prawa irlandzkiego jest zbliżona do rozwiązań przyjętych w Polsce. Jakie zasady rządzą patentami, znakami towarowymi i prawami autorskimi – przeczytaj.

Obowiązujące w Irlandii prawo patentowe rozróżnia dwa rodzaje patentów: krótko- i długoterminowe.

REKLAMA

Patent krótkoterminowy: 

• jest ważny przez 10 lat od momentu złożenia wniosku (rozpatrzenie wniosku trwa przeciętnie 6 miesięcy)
• wnioskodawcę obowiązują mniejsze wymagania odnośnie udowodnienia innowacyjności wynalazku niż w przypadku patentów długoterminowych
• nie ma obowiązku przeprowadzania badań na skalę światową, aczkolwiek należy przedstawić dokładny opis wynalazku i sposób jego działania
• nie można podjąć działań prawnych mających na celu przeciwdziałanie naruszenia prawa gwarantowanego patentem jeżeli posiadacz patentu nie udowodni jego innowacyjności. 

Patent długoterminowy: 

• jest ważny przez 20 lat od momentu złożenia wniosku (rozpatrzenie wniosku może potrwać do 5 lat lub więcej)
• w celu przyspieszenia procesu przyznawania patentu wiele firm wnioskuje równocześnie o patent krótko- i długoterminowy. Gdy przyznany zostaje patent długoterminowy, ważność patentu krótkoterminowego automatycznie wygasa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak założyć firmę w Irlandii

Z reguły nie patentuje się oprogramowania komputerowego. Możliwe jest jednak opatentowanie jego części. Szczegóły procedury patentowej muszą być ogólnodostępne w Urzędzie Patentowym.

Data złożenia wniosku o przyznanie patentu jest datą priorytetową: osoba, która pierwsza złożyła taki wniosek, ma prawo do konkretnego wynalazku na terenie Irlandii, jednak żeby patent był ważny również za granicą, należy w ciągu 12 miesięcy od złożenia wniosku w Irlandii wysłać podobne wnioski do zagranicznych urzędów patentowych. 

Przyznawanie patentów regulują ustawy Patents Acts z 1964 r. i 1992 r. Irlandia należy do Europejskiej Konwencji Patentowej i do Traktatu o Współpracy w Sprawach Patentów.

REKLAMA

Znaki towarowe można zastrzegać w przypadku produktu lub usługi. Należy w tym celu złożyć wniosek do Irish Trade Marks Office. Można też zastrzec dany znak jako Wspólnotowy Znak Towarowy ważny przez 10 lat (z możliwością dalszego zastrzegania).

Prawa autorskie wg przepisów prawa irlandzkiego ma każdy autor utworu literackiego, dramatycznego, artystycznego czy muzycznego. W związku z tym należy zwracać uwagę na to, by korzystając z usług agencji reklamowych, architektów lub informatyków nie spowodować przejścia praw autorskich do danego produktu na bezpośrednich wykonawców. 

Polecamy: Jak zarejestrować firmę w Irlandii

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA