| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Dzień Dobry TVN: Czy zobaczymy najdłuższe sprostowanie w historii telewizji?

Dzień Dobry TVN: Czy zobaczymy najdłuższe sprostowanie w historii telewizji?

Lider polskiego rynku e-papierosowego skierował do KRRiTV skargę na wydawców programu dzień Dobry TVN. Domaga się również emisji 17-minutowego sprostowania. Przedstawiciele branży twierdzą, że popularny program naruszył zasady obiektywizmu i dziennikarskiej rzetelności.

Przedmiotem krytyki branży e-papierosowej jest audycja Dzień Dobry TVN z 5 stycznia br. W programie przedstawiono rozmowę z ekspertem medycznym na temat szkodliwości glikolu propylenowego – jednej z substancji zawartych w e-papierosach.  Firma branżowa nie ma jednak uwag do wypowiedzi i faktów prezentowanych przez kardiologa Piotra Gryglasa, ale stawiają ciężkie zarzuty dotyczące sposobu reklamy tej audycji i napisów emitowanych na ekranie w trakcie jej trwania.

Jak wyliczają prawnicy eSmokingWORLD, największej europejskiej sieci sprzedaży e-papierosów,  kilkuminutowa rozmowa z ekspertem była poprzedzona emitowanymi 66 razy napisami o treści: „Substancja zawarta w e-papierosach może spowodować śmierć”. Dodatkowo pojawiły się filmowe zwiastuny audycji, w których informowano, że „niemiecka badaczka nowotworów alarmuje o szkodliwości papierosów elektronicznych”. 

Żadna z tych informacji nie została jednak potwierdzona przez eksperta lub gospodarzy programu, który takim sposobem reklamowano przez kilka godzin w Dzień Dobry TVN.  eSmokingWORLD liczy też, że KRRiT wyjaśni dlaczego w trakcie całej rozmowy z ekspertem widzowie widzieli na ekranie napis, że glikol propylenowy to „substancja w e-papierosach która może spowodować śmierć”. 

Informacji takiej nie wypowiedział bowiem i nie potwierdził żaden z uczestników popularnego programu, a w szczególności zaproszony ekspert.

Firma e-papierosowa twardo walczy o swoje prawa. Oczekuje, że KRiTV wyjaśni również fakt, iż w czasie tego samego programu emitowane były reklamy produktów farmaceutycznych przeznaczonych dla osób rzucających palenie. - "Telewizja śniadaniowa często bywa popularniejsza od wielu programów informacyjnych i nie może być zwolniona od obowiązku dziennikarskiej rzetelności. "- mówi rzecznik prasowy eSmokingWORLD Jerzy Jurczyński.

Firma domaga się od wydawców Dzień Dobry TVN emisji ponad 17-minutowego sprostowania, które miałoby zostać zaprezentowane w taki sam sposób, jak inkryminowane stwierdzenia w programie z 5 stycznia. Byłby to rekord w długości kiedykolwiek wyemitowanego sprostowania w telewizji. – Nie bijemy rekordu Guinessa.  Po prostu, rekordowa dezinformacja zasługuje na rekordowe sprostowanie. Zdecydowaliśmy się opublikować treść naszego wniosku, ujawnić obiektywne fakty i do chwili uzyskania odpowiedzi od TVN nie komentujemy sprawy" - mówi rzecznik prasowy eSmokingWORLD, Jerzy Jurczyński.

Link: http://www.esmokinginstitute.com/node/83

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »