REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Białoruś przyciąga małe przedsiębiorstwa

Irina Nowochatko
Białoruś przyciąga małe przedsiębiorstwa
Białoruś przyciąga małe przedsiębiorstwa
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Co roku przybywa polskich firm, które otwierają biznes na Białorusi. Do tej pory zainwestowało tam ponad 400 polskich przedsiębiorstw. Większość z nich działa w tzw. wolnych strefach ekonomicznych (WSE), korzystając ze zwolnienia z szeregu podatków i ulg celnych.

Wśród rezydentów wolnych stref ekonomicznych na Białorusi są m.in. przedsiębiorcy z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech, USA, Szwajcarii, Rosji i Łotwy. Inwestorzy z Polski także mają znaczący udział na tym rynku. W pierwszej połowie tego roku polskie inwestycje w tym kraju wyniosły 10,9 mln USD.

REKLAMA

Irina Bugrowa, ekspert Międzynarodowego Instytutu Badań Politycznych w Mińsku zaznacza, że najczęściej inwestycje na Białorusi rozpoczynają firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Zwolnienie z podatków i bliskość rynku rosyjskiego

REKLAMA

Dla biznesmenów zagranicznych rynek białoruski jest atrakcyjny z powodu zwolnień z większości podatków i ulg celnych, które obowiązują w wolnych strefach ekonomicznych. Ponadto za otworzeniem działalności gospodarczej na Białorusi przemawia bliskość rynku rosyjskiego. A dokładniej możliwość importu bezcłowego surowców i gotowych wyrobów wyprodukowanych na Białorusi do Rosji.

Na Białorusi istnieje sześć wolnych stref ekonomicznych, które zostały utworzone w każdym z sześciu obwodów tego kraju. Prowadzenie działalności gospodarczej w WSE reguluje Ustawa Republiki Białoruś „O Wolnych Strefach Ekonomicznych” uchwalona w 1998 roku i Kodeks Inwestycyjny Republiki Białoruś uchwalony w 2001 roku.

Zobacz: Kiedy nie można prowadzić działalności gospodarczej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mapa wolnych stref

  • WSE Mińsk

Wolna strefa ekonomiczna Mińsk może być atrakcyjna dla inwestorów zagranicznych ze względu na położenie geograficzne. Stolica Białorusi znajduje się w centrum kraju i posiada rozwiniętą infrastrukturę transportową.

Strefa obejmuje także terytorium wokół lotniska Mińsk. Eksperci z Międzynarodowego Instytutu Badań Politycznych w Mińsku podają, że inwestorzy mogliby zwrócić tu uwagę na branżę obsługi pasażerów – organizacji eksploatacji, remontu i technicznej obsługi urządzeń lotniczych, a także produkcji żywności dla potrzeb linii lotniczych.

  • WSE Mohylew

Mohylew to miasto położone we wschodniej Białorusi blisko granicy rosyjskiej. Jest to trzecie co do wielkości miasto białoruskie, stolica obwodu mohylowskiego.

Jednym z przykładów inwestycji zagranicznej w tej strefie jest przedsiębiorstwo Karbelteks, którego akcjonariuszem jest turecki Karteks. Firma zajmuje szyciem pokrowców do mebli tapicerskich. Ulgi celne, które przysługują przedsiębiorstwom działającym w WSE pozwoliły inwestorowi sprowadzać wszystkie surowce z Turcji. Z kolei produkcja firmy jest skierowana na rynek rosyjski.

  • WSE Witebsk

Witebsk jest położony w północno-wschodniej części Białorusi nad rzeką Dźwiną.
Przez terytorium tej strefy przebiega gazociąg. Na terenie obwodu witebskiego znajduje się także byłe lotnisko wojskowe.

  • WSE Homel

Wolna strefa ekonomiczna Homel liczy 595 ha na terenie miasta. W Homlu znajduje się tzw. północny węzeł przemysłowy, gdzie działają duże fabryki pracujące na potrzeby przemysłu obronnego. Są to zakłady, które zostały wybudowane w czasach Związku Radzieckiego i potrzebują modernizacji. Ponadto znajdują się tu tereny rolnicze, które liczą ponad 4 tys. ha.

  • WSE Brześć

Wolna strefa ekonomiczna Brześć zajmuje ponad 70 kilometrów kwadratowych. Jedną z największych inwestycji w tym regionie dokonało białorusko-niemieckie przedsiębiorstwo Santa Bremor, które zajmuje się przetwórstwem rybnym, a także białorusko-czeskie przedsiębiorstwo Inwoluks produkujące meble biurowe.

  • Grodno

Wolna strefa ekonomiczna „Grodnoinwest” powstała jako ostatnia w 2002 roku. Przedsiębiorstwa zagraniczne, które zainwestowały w tym regionie zajmują się między innymi produkcją mebli, wyrobów krawieckich, działają w przetwórstwie mięsnym i cukierniczym.

Zobacz: Udostępniania danych osobowych - nowe zasady

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA