REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pakiet Przyjazne Prawo od 2020 r. – zmiany dla firm

Marta Zdanowska
Pakiet Przyjazne Prawo od 2020 r. – zmiany dla firm /Fot. Shutterstock
Pakiet Przyjazne Prawo od 2020 r. – zmiany dla firm /Fot. Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

1 stycznia 2020 r. weszło w życie wiele ułatwień dla przedsiębiorców. Wszystko to za sprawą ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych nazywanej Pakietem Przyjazne Prawo.

Pakiet ten ma na celu uproszczenie przepisów i zmniejszenie obciążeń biurokratycznych. Tym samym ma poprawić warunki rozwoju mikro, małych i średnich firm. Ma wpływ na wiele sektorów m.in. telekomunikacyjny, energetyczny, pocztowy, gastronomiczny a także na usługi płatnicze.

REKLAMA

Pakiet Przyjazne Prawo zawiera aż kilkadziesiąt ułatwień dla przedsiębiorców.

Pierwszą bardzo istotną zmianą jest uzyskanie przez przedsiębiorców będących osobami fizycznymi ochrony konsumenckiej. Co to oznacza?

Otóż do tej pory ponad 2,5 miliona przedsiębiorców wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie miało prawa do korzystania z gwarancji czy reklamacji. Dla osób prowadzących małą działalność gospodarczą stanowi to spory problem w zderzeniu z większymi, profesjonalnymi firmami. Teraz będą przysługiwać im w relacjach z innymi przedsiębiorcami prawa jakie mają konsumenci jeśli chodzi o stosowanie niedozwolonych postanowień umownych (klauzule abuzywne), rękojmi za wady oraz w zakresie prawa odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian w 2020 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co istotne, obejmie to jednak tylko te umowy, które nie mają dla nich charakteru zawodowego. A więc takie, których nie zawierają w ramach dokonywanych codziennie czynności wynikających z przedmiotu działalności gospodarczej, który wskazali w CEIDG. Przykładowo właściciel restauracji, któremu popsuł się komputer ma prawo do reklamacji nawet jeśli wykorzystuje ten komputer w swoim lokalu gastronomicznym.

Podobne rozwiązania stosują inne kraje europejskie jak Francja czy Niemcy.

U nas zmiany te mają wejść w życie nieco później niż większość uproszczeń z Pakietu Przyjazne Prawo, więc od 1 czerwca 2020 r.

Kolejną kluczową zmianą zawartą w Pakiecie jest wydłużenie terminu rozliczenia VAT w imporcie. Do tej pory płatności VAT-u od importu należało dokonać w ciągu 10 dni od odprawy celnej albo od dnia wydania decyzji celnej. Sprawiało to, że polskie porty nie były konkurencyjne wobec portów niemieckich, holenderskich czy litewskich pod względem rozwiązań z zakresu rozliczania VAT. Niemcy, Holandia czy Litwa oferują możliwość odroczonej płatności VAT od importowanych towarów. U nas możliwość taka do tej pory przysługiwała tylko dużym firmom. Od 1 stycznia 2020 r. podatek ten jest rozliczany na zasadach ogólnych co do zasady do 25. dnia następnego miesiąca, wraz z deklaracją VAT-7. Na zmianie ma zyskać kilkadziesiąt tysięcy importerów.

Pakiet Przyjazne Prawo wprowadził też zupełnie nowe rozwiązanie w polskim systemie prawnym.

Od nowego roku przedsiębiorcy zarejestrowani w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej maja prawo do popełnienia błędu. Na czym polega to prawo?

Przez pierwszy rok od podjęcia działalności gospodarczej przedsiębiorca – osoba fizyczna nie będzie karana za naruszenie – otrzyma jedynie pouczenie oraz będzie musiała naprawić swój błąd. Warto pamiętać, że dotyczy to jedynie przedsiębiorców podejmujących działalność po raz pierwszy lub ponownie po upływie co najmniej 36 miesięcy od dnia ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności. Prawo to doznaje także wyłączeń jeśli przedsiębiorca nie wyciąga wniosków i popełnia naruszenia po raz kolejny lub gdy naruszenie jest rażące lub nieusuwalne.

Co jeszcze się zmieniło?

Nastąpiły m.in. spore zmiany dla rzemieślników, ułatwienia dla pracowników gastronomii jeśli chodzi o badania lekarskie a także kolejne ułatwienia w sukcesji przedsiębiorstw.

Jeśli chodzi o rzemieślników to mogą oni mogli wykonywać rzemiosło korzystając z formy prawnej spółek: jawnej, komandytowej, komandytowo – akcyjnej czy też jednoosobowej spółki kapitałowej. W takim przypadku wspólnikami muszą być osoby posiadające kwalifikacje w rzemiośle lub członkowie rodziny.

Ponadto w CEIDG publikowane zostaną informacje na temat uzyskania i utraty kwalifikacji zawodowych rzemieślnika potwierdzonych dyplomem mistrza lub świadectwem czeladniczym.

Pracownicy gastronomii z kolei przy zmianie pracodawcy nie muszą już poddawać się ponownym badaniom sanitarno-epidemiologicznym jeśli mają ważne orzeczenie. Mogą także przebadać się na własny wniosek.

Innym rozwiązaniem zawartym w Pakiecie Przyjazne Prawo a bardzo korzystnym dla przedsiębiorców jest wyłączenie z egzekucji kwot niezbędnych przedsiębiorcy i jego rodzinie do utrzymania przez dwa tygodnie. Wynika to z tego, że utrata płynności finansowej często nie następuje z ich winy a z winy niewykonujących zobowiązań w terminie kontrahentów.

Zostały wprowadzone także kolejne zmiany w sukcesji przedsiębiorstw.

Przede wszystkim wprowadzono możliwość przejęcia decyzji administracyjnych a więc zezwoleń, licencji oraz pozwoleń w przypadku zmiany właściciela przedsiębiorstwa osoby wpisanej do CEIDG. Jak to zrobić?

  • Po pierwsze trzeba złożyć wniosek. Termin wynosi 3 miesiące od nabycia przedsiębiorstwa,
  • Należy także przedstawić dowody potwierdzające spełnianie przez nabywcę wymagań do wydania decyzji,
  • Oraz złożyć oświadczenie o akceptacji przez nabywcę obowiązków wynikających z decyzji. W przypadku przedsiębiorstwo jest własnością kilku osób trzeba także uzyskać zgody pozostałych właścicieli na przejęcie decyzji przez nabywcę.

Można także powołać tymczasowego przedstawiciela po śmierci przedsiębiorcy jeśli firma należała do przedsiębiorcy i jego małżonka. Wtedy po śmierci jednego z nich drugi zostaje takim przedstawicielem dbającym o majątek spadkobiercy w części dotyczącej udziału w przedsiębiorstwie do czasu załatwienia formalności spadkowych. Będzie także reprezentował spadkobierców np. przy podpisywaniu umów.

Pakiet Przyjazne Prawo dopuszcza także przekazanie, w formie zapisu windykacyjnego, praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej.

Ustawa ogranicza także obowiązki administracyjne, w tym m.in. sprawozdawcze poprzez:

  • Zmniejszenie częstotliwości realizacji niektórych obowiązków (np. tworzenie kwartalnych sprawozdań)
  • Cyfryzację niektórych obowiązków sprawozdawczych oraz ograniczenie liczby organów, do których składane są dokumenty
  • Zniesienie obowiązku załączenia dokumentów, które są dostępne danej instytucji lub zawierają informacje, które może ona ustalić
  • Zmniejszenie liczby egzemplarzy dokumentów dołączanych do wniosków.

Podsumowując, Pakiet Przyjazne Prawo wprowadził szereg zmian dla firm. Większość z nich weszła w życie 1 stycznia 2020 r. Wyjątkiem jest objęcie przedsiębiorców ochroną konsumencką, które wejdzie w życie 1 czerwca 2020 roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA