REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

ISO 9000 - co to takiego?

Tomasz  Piotrowski
Prawnik, aplikant radcowski.
ISO 9000 - co to takiego
ISO 9000 - co to takiego

REKLAMA

REKLAMA

ISO 9000 jest to nazwa zbioru norm stworzonego przez Międzynarodową Agencję Normalizacyjną, dotyczących standardów zarządzania jakością w organizacjach, w tym także przedsiębiorstwach. Czy warto zdecydować się na uzyskanie certyfikatu?

Czym jest ISO 9000?

REKLAMA

Jakość jest bez wątpienia słowem kluczowym dla każdego przedsiębiorcy. Wszyscy prowadzący działalność gospodarczą powinni dążyć do zapewnienia oferowanym przez siebie produktom bądź usługom jak najwyższej jakości. Ten cel można osiągnąć poprzez usprawnienie procesu wytwarzania produktów lub usług, co sprowadza się do skutecznego zarządzania i kierowania firmą.

REKLAMA

Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna opracowała i opublikowała zbiór norm wyznaczających sposób efektywnego zarządzania. Normy te mają charakter uniwersalny i mogą być stosowane zarówno w wielkich przedsiębiorstwach o dużym udziale w rynku jak i w małych lokalnych firmach z różnorodnych branż. Choć w tym miejscu należy zaznaczyć, że dla małych firm uzyskanie certyfikatu ISO nie zawsze będzie inwestycją, która się zwróci.

Jednak samo stosowanie się do norm ISO 9000 nie daje przedsiębiorcy prawa do powoływania się na ten fakt w przedstawianiu swojego wizerunku. Dopiero uzyskanie certyfikatu wydawanego przez niezależną jednostkę certyfikującą na to pozwala.

Czy ISO 9001 warto wdrażać przez firmę zewnętrzną

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie są ogólne założenia systemu ISO 9000?

U podstaw systemu zarządzania jakością ISO 9000 leży 8 zasad:

1) Systemowe podejście do zarządzania;
2) Podejście od strony procesu;
3) Przewodzenie;
4) Włączenie personelu;
5) Słuchanie klienta;
6) Wzajemnie korzystne powiązania z dostawcami;
7) Opieranie się na faktach przy decydowaniu;
8) Ciągła poprawa.

Jak uzyskać certyfikat ISO 9000?

REKLAMA

Zależnie od wielu czynników pozyskanie certyfikatu ISO może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Jedną z metod jest skorzystanie z usług firmy, która przeprowadzi proces dostosowania standardów zarządzania w przedsiębiorstwie. Kolejnym krokiem jest poddanie się kontroli akredytowanej firmy certyfikującej. Audytorzy sprawdzają czy w przedsiębiorstwie udało się wdrożyć system zarządzania zgodny z wytycznymi ISO i jeżeli wynik audytu okaże się być pozytywny, zostaje przyznany certyfikat. Kontrole są przeprowadzane także po uzyskaniu certyfikatu w celu sprawdzenia czy zarządzanie jakością w firmie przebiega zgodnie z wymogami ISO.

Certyfikat jest zwykle przyznawany na kilka lat. Pod względem stosowania się do norm ISO wciąż należy - przysłowiowo - trzymać rękę na pulsie, ponieważ są one na bieżąco nowelizowane.

Jakość usług świadczonych przez firmy w Unii Europejskiej - porada

Podsumowując, korzyści z wprowadzenia w firmie systemu zarządzania zgodnego z ISO sprowadzają się do dwóch płaszczyzn:

  • korzyści wynikających z wdrożenia w przedsiębiorstwie zasad skutecznego zarządzania oraz
  • możliwości korzystania z certyfikatu świadczącego o rzetelności firmy.

Oczywiście każdy przedsiębiorca powinien poważnie przemyśleć kwestię ewentualnego sięgnięcia po certyfikat poprzez analizę własnych celów i oczekiwań.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA