reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Czas trwania umowy leasingu

Czas trwania umowy leasingu

Czas trwania umowy leasingu jest to czas oznaczony, na jaki została zawarta mowa, z wyłączeniem czasu na który umowa może być przedłużona lub skrócona.

Na podstawie obowiązujących przepisów minimalny okres trwania umowy leasingu operacyjnego wynosi 40 proc. okresu amortyzacji.

Dla samochodów wynosi on dwa lata, dla maszyn i urządzeń uzależniony jest od stawki amortyzacji i może wynosić trzy lub cztery lata. Z kolei dla nieruchomości jest to dziesięć lat. W leasingu ruchomości umowy są zawierane na okres do pięciu lat.

Inaczej jest w umowie leasingu finansowego, gdzie strony mogą dowolnie ustalić okres trwania umowy, już od sześciu miesięcy.

Polecamy: Jak poradzić sobie ze szkodą ubezpieczeniową w leasingu?

W przypadku sprzętu używanego każda z firm leasingowych posiada własne regulacje dotyczące wieku leasingowanego pojazdu czy maszyny. Można szacunkowo przyjąć, że przedmiot leasingu w chwili zakończenia umowy nie może być starszy niż dziesięć lat, choć dla maszyn czy sprzętu o długotrwałym okresie amortyzacji i użytkowania granica ta ulega czasem przesunięciu.

Maksymalny wiek zależy każdorazowo od procedur obowiązujących w danej firmie leasingowej. Leasing sprzętu używanego na pewno wpływa na podwyższenie opłat leasingowych w porównaniu ze sprzętem nowym.

Polecamy:  Niezapłacona rata leasingowa i co dalej

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Zbigniew Szczygielski

 Ekspert rynku leasingowego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czas trwania umowy leasingu
Czas trwania umowy leasingu

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama