Czas trwania umowy leasingu

REKLAMA
REKLAMA
Na podstawie obowiązujących przepisów minimalny okres trwania umowy leasingu operacyjnego wynosi 40 proc. okresu amortyzacji.
REKLAMA
Dla samochodów wynosi on dwa lata, dla maszyn i urządzeń uzależniony jest od stawki amortyzacji i może wynosić trzy lub cztery lata. Z kolei dla nieruchomości jest to dziesięć lat. W leasingu ruchomości umowy są zawierane na okres do pięciu lat.
Inaczej jest w umowie leasingu finansowego, gdzie strony mogą dowolnie ustalić okres trwania umowy, już od sześciu miesięcy.
Polecamy: Jak poradzić sobie ze szkodą ubezpieczeniową w leasingu?
REKLAMA
W przypadku sprzętu używanego każda z firm leasingowych posiada własne regulacje dotyczące wieku leasingowanego pojazdu czy maszyny. Można szacunkowo przyjąć, że przedmiot leasingu w chwili zakończenia umowy nie może być starszy niż dziesięć lat, choć dla maszyn czy sprzętu o długotrwałym okresie amortyzacji i użytkowania granica ta ulega czasem przesunięciu.
Maksymalny wiek zależy każdorazowo od procedur obowiązujących w danej firmie leasingowej. Leasing sprzętu używanego na pewno wpływa na podwyższenie opłat leasingowych w porównaniu ze sprzętem nowym.
Polecamy: Niezapłacona rata leasingowa i co dalej
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
Komentarze(0)
Pokaż: