| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Jak bardzo umocni się złoty?

Jak bardzo umocni się złoty?

Wysoki wynik PKB i wzrost na poziomie 4,2 proc. r/r bardzo dobrze rokują dla Polskiej gospodarki. Nie wiadomo, czy będzie to miało wpływ na grudniową decyzję RPP, która zostanie podjęta w dniach 21-22 grudnia br.

Na razie stopy procentowe podwyższył już bank JP Morgan. W całym 2010 r. oczekuje on 3,6 proc. r/r wobec 3,5 proc. r/r, których spodziewał się wcześniej. W efekcie po południu udało się zejść poniżej bariery 4,05 zł za euro, co teoretycznie może dać pretekst do ruchu w stronę 4,0150-4,0250 zł. Stanie się tak przy założeniu, że zobaczymy przynajmniej kilkunastogodzinne zatrzymanie spadków na EUR/USD. Dzisiaj ta para zeszła poniżej bariery 1,3000, ale poziom 1,2950 nie został naruszony.

Dowiedz się także: Czy pożyczka dla Irlandii jest panaceum na problemy w strefie euro

Ze strefy euro nie napłynęły jednak pozytywne informacje – cały czas inwestorzy obawiają się rozszerzenia problemów na kolejne kraje PIIGS. Po południu napłynęły dość dobre odczyty z USA – indeks Chicago PMI wzrósł w listopadzie do 62,5 pkt., a indeks zaufania Conference Board osiągnął 54,1 pkt. To teoretycznie powinno wspierać dolara. Inwestorzy uznali jednak, że są to dane, które zmniejszają ryzyko i dają pewien pretekst do odreagowania przeceny bardziej ryzykownych aktywów. Stąd też kurs EUR/USD wzrósł w ostatnich 2 godzinach z rejonu 1,2968 w okolice 1,3025. Ruch ten nie powinien być trwały.

Polecamy serwis: Inwestycje

EUR/USD:

Spadki zostały na razie powstrzymane w ważnej strefie 1,2950-1,3000, co jest dobrym sygnałem. Nie oznacza to jednak, że zobaczymy szybkie odreagowanie w górę. Na dzisiaj mocnym oporem będą okolice 1,3060 czyli wczorajszego minimum. Wydaje się, że rynek jeszcze raz spróbuje przetestować dzisiejsze minima na poziomie 1,2968. Od tego będzie zależało, czy uda się stworzyć podstawę do 1–2 dniowego odreagowania w stronę 1,3250–1,3300. Kluczowymi datami będą 2 grudnia, kiedy będzie miało miejsce posiedzenie ECB oraz i 6–7 grudnia, na kiedy to przewidziano spotkania unijnych ministrów finansów. W międzyczasie, 3 grudnia, poznamy bardzo ważne dane z rynku pracy w USA.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Schindler Polska

Schindler Polska to spółka-córka międzynarodowego koncernu Schindler z siedzibą w Szwajcarii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »