| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Bardziej dostępne kredyty hipoteczne

Bardziej dostępne kredyty hipoteczne

Reklamy telewizyjne coraz częściej namawiają do zaciągania kredytów hipotecznych. Z punktu widzenia klientów ważniejsze jest jednak, że od początku kwartału dziesięć banków uatrakcyjniło swoją ofertę.

Z ostatniej ankiety, przeprowadzonej wśród banków przez Narodowy Bank Polski wynika, że w trzecim kwartale banki zmniejszyły skalę zaostrzania polityki udzielania kredytów hipotecznych, a w czwartym zamierzają wręcz zacząć ją poluźniać. Jak wynika z przeprowadzonej przez Open Finance analizy, od początku października co najmniej 11 banków zmieniło ofertę kredytów hipotecznych. Zdecydowana większość zmian była korzystna dla klientów. Na rynku mamy zatem delikatną odwilż, ale z ogłaszaniem wielkiego powrotu hipotek radzimy zachować ostrożność.

Z zaobserwowanych przez Open Finance listopadowych zmian, najważniejszą jest poprawa w cennikach należących do Grupy BRE Banku mBanku i MultiBanku, gdzie w promocji Powrót Franka obniżono marże kredytów w euro o 0,5 pkt proc. i dla kwot 150-300 tys. zł wynoszą one teraz 2,9-3,4 proc.

0,5 pkt proc. zmiany oprocentowania to niby niewiele, jednak to realna oszczędność w portfelach kredytobiorców. Promocyjna marża dla kredytu w euro na 250 tys. złotych (przy LTV równym 75 proc.) wynosi obecnie 3,3, co przy trzymiesięcznej stawce LIBOR niższej od 0,7 daje oprocentowanie kredytu na poziomie ok. 4 proc. Uwzględniając 5-proc. spread (taki jest w BRE Banku) i rozkładając płatność na 25 lat, otrzymamy miesięczną ratę równą 1387 zł (przed obniżką marż było 1461 zł). Dla porównania rynkowa średnia dla podobnego kredytu w złotych wynosi 1735 zł, czyli o 25 proc. więcej.

O tyle samo spadły marże w Banku Pekao (w pierwszej połowie października), a o nieco mniej w PKO BP i Polbanku (o 0,3 pkt proc.). Znacznie uatrakcyjnił swoją ofertę BNP Paribas Fortis, w którym spadły marże, a na dodatek przy kredytach o wartości poniżej 500 tys. zł wprowadzono możliwość obniżenia marży o 0,5 lub 1 pkt proc. przy skorzystaniu z ubezpieczenia na życie (odpowiednio na 36 lub 60 m-cy).

kwota/okres kredytu

rata kredytu w PLN

(marża 2,6)

rata kredytu w EUR

(w zł, marża 3,3)

150 tys. zł/20 lat

956 zł

1145 zł

250 tys. zł/25 lat

1387 zł

1735 zł

350 tys. zł/30 lat

1757 zł

2282 zł

Źródło: Open Finance

Cennik zmienił się także w Raiffeisen Banku Polska, w którym maksymalne LTV wzrosło o 10 pkt proc. (do 85 proc.) dla kredytu złotowego i o 5 pkt proc. (do 80 proc.) dla kredytu w euro. Do tego wzrosła dostępność kredytu walutowego – minimalny dochód dla osób ubiegających się o kredyt w euro spadł z 5 do 3 tys. zł netto.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK