reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Ranking kredytów mieszkaniowych - lipiec 2010

Ranking kredytów mieszkaniowych - lipiec 2010

Gold Finance opublikował kolejny raport na temat rynku kredytów mieszkaniowych. Wynika z niego, że w ofertach roi się od promocji, a co czwarta oferta kredytu złotowego w lipcu staniała.

Od promocji roi się nie bez powodu. Banki zdają sobie sprawę, że wakacje to nie jest okres, który Polacy chcą spędzić w banku na załatwianiu formalności kredytowych. Tymczasem ambitne plany sprzedażowe ogłaszane wiosną trzeba realizować.

Jak wynika z odpowiedzi udzielonych na nasze pytanie przez najbardziej liczące się na rynku banki, do instytucji oferujących wyłącznie kredyty złotowe ustawiają się w lipcu krótsze kolejki niż jeszcze w czerwcu. W najlepszym przypadku w niektórych bankach ruch jest podobny do tego z końca II kwartału. Natomiast w bankach oferujących kredyty walutowe utrzymuje się zainteresowanie z końca drugiego kwartału (w II kwartale banki sprzedały 13,8 mld zł wobec 9,8 mld zł w I kw.). Prawdopodobnie ma w tym swój udział informacja rozpowszechniana na temat wchodzącej po wakacjach Rekomendacji T. Zgodnie z panującą opinią uniemożliwi ona zaciąganie kredytów walutowych bez wkładu własnego, choć w praktyce nic się nie zmieni. Można się spodziewać, że po tym jak Komisja Nadzoru Finansowego ogłosiła ostatnio projekt nowelizacji Rekomendacji S, która właściwie uniemożliwi dalsze pożyczanie w walutach bankom aktywnym na tym rynku, popyt na kredyty walutowe pójdzie jeszcze bardziej w górę. Tymczasem nie pojawiły się żadne bodźce skłaniające do pośpiechu w zaciąganiu kredytów złotowych.

Wakacyjne modyfikacje ofert kredytowych sprawiły, że średnia marża odsetkowa dla kredytów złotowych zbliżyła się do poziomu 2 proc. W 17 bankach można już uzyskać marżę poniżej 2 pkt. proc. W kategorii „z wkładem własnym” marżę w lipcu obniżył co czwarty bank (7 na 28, choć znalazły się też dwa, które ją nieco podwyższyły). Wśród ofert bez wkładu własnego statystka jest podobna, taniej jest w 5 na 20 prezentowanych przez Gold Finance instytucjach (choć jeden podwyższył stawkę).

Z mniejszym zapałem banki obniżały ceny kredytów z programu Rodzina na Swoim, ale i tu znalazło się kilka ofert tańszych niż na koniec czerwca.

Efekt? Marże odsetkowe dla kredytów złotowych z 20-proc. udziałem własnym klienta spadły z 2,13 do 2,02 proc. Jeszcze głębszy spadek odnotowały średnie marże dla kredytów złotowych na całość nieruchomości. Średnia marża dla kredytu na 350 tys. zł obniżyła się z 2,25 na 2,08 proc. Ale już marże odsetkowe kredytów walutowych zmieniły się nieznacznie lub wcale. Do obliczeń używamy modelowego 30-letniego kredytu zaciąganego przez 3-osobową rodzinę, zarabiającą na rękę 6,5 tys. zł miesięcznie. Zaciąga ona 280 tys. zł kredytu na mieszkanie za 350 tys. zł lub pożycza na całą wartość mieszkania.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Filip Barański

Prawnik, specjalista w zakresie obsługi prawnej podmiotów gospodarczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama