reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Ranking kredytów gotówkowych - listopad

Ranking kredytów gotówkowych - listopad

Banki przeważnie lepiej traktują swoich, klientów posiadających już konto w danym banku, mają dla nich zazwyczaj korzystniejszą ofertę produktów bankowych niż dla klientów „z ulicy”. Jednak nawet swoim klientom sprzedają pożyczkę gotówkową z pakietem ubezpieczeń.

Tylko co trzeci bank proponuje nieznanym sobie dotychczas osobom identyczne warunki cenowe jak klientom już wcześniej obsługiwanym. Nawet w tych przypadkach osoba „z ulicy” nie ma jednak szansy na porównywalną kwotę pożyczki gotówkowej. Wśród instytucji deklarujących identyczne podejście bez względu na relacje z klientem, znaleźli się jedynie: Polbank EFG, BNP Paribas Fortis, Citi Handlowy, DB PBC (db kredyt), BOŚ, BPH, GE Money Bank i Kredyt Bank. Ten ostatni jednocześnie informował niedawno, że zdecydowanie woli pożyczać swoim klientom. Jak wynika z zestawienia przygotowanego przez niezależną Firmę Doradztwa Finansowego Gold Finance, zdecydowana większość banków faworyzuje własnych klientów przy udzielaniu pożyczki gotówkowej. Ale w obecnych warunkach niepewności i braku zaufania na rynku oraz poszukiwania przez banki dodatkowych zysków, nawet znani klienci dostaną zazwyczaj ofertę kosztownego kredytu opakowanego w polisy ubezpieczeniowe.

Co w bankach ceniących sobie znajomość klienta ma szczególne znaczenie? Bardzo istotna jest historia konta i ewentualnego debetu oraz obsługa karty kredytowej wydanej akurat przez dany bank. Jeśli tych relacji nie ma, banki coraz częściej próbują je nawiązać. Pekao na przykład proponuje osobie nie związanej wcześniej z bankiem, a zainteresowanej kredytem gotówkowym taką samą cenę pożyczki, co stałym klientom. Warunkiem jest założenie w Pekao Eurokonta i zadeklarowanie zasilania go wynagrodzeniem. Z otwartymi ramionami na takich klientów czekają też w BZ WBK. – Z pewnością taka osoba dostałaby lepsze warunki, a bank pomógłby jej w formalnościach związanych z przeniesieniem konta – mówi Łukasz Molenda, dyrektor departamentu kredytów dla ludności w Bank Zachodni WBK. Niewykluczone, że na rynku kredytów gotówkowych coraz bliżej jest do modelu od miesięcy obowiązującego już dla kredytów hipotecznych: otwierasz konto i przelewasz wynagrodzenie, a w zamian możesz liczyć na obniżkę prowizji czy marży, albo wyższą kwotę pożyczki.

Poszukiwania pieniędzy z pewnością warto więc rozpocząć od banku, w którym posiadamy ROR. Ale na tej ofercie nie należy poprzestawać. Jak wynika z zestawienia Gold Finance, koszt pożyczenia 10 tys. zł na 3 lata, przez 4-osobową rodzinę z dochodami netto 6 tys. zł i bez innych zobowiązań, w „swoim” banku wynosi średnio 3278 zł. Jeśli zdecydujemy się na „obcy” bank, będzie to 3444 zł. Najczęściej więc różnica w całości kosztów wynosi jedynie ok. 200 zł, a w niektórych bankach oferta dla nieznanego klienta może być nawet korzystniejsza.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DIF Brokers

Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama