REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ranking kredytów gotówkowych - listopad

Halina Kochalska
Analityk Gold Finance
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Banki przeważnie lepiej traktują swoich, klientów posiadających już konto w danym banku, mają dla nich zazwyczaj korzystniejszą ofertę produktów bankowych niż dla klientów „z ulicy”. Jednak nawet swoim klientom sprzedają pożyczkę gotówkową z pakietem ubezpieczeń.

Tylko co trzeci bank proponuje nieznanym sobie dotychczas osobom identyczne warunki cenowe jak klientom już wcześniej obsługiwanym. Nawet w tych przypadkach osoba „z ulicy” nie ma jednak szansy na porównywalną kwotę pożyczki gotówkowej. Wśród instytucji deklarujących identyczne podejście bez względu na relacje z klientem, znaleźli się jedynie: Polbank EFG, BNP Paribas Fortis, Citi Handlowy, DB PBC (db kredyt), BOŚ, BPH, GE Money Bank i Kredyt Bank. Ten ostatni jednocześnie informował niedawno, że zdecydowanie woli pożyczać swoim klientom. Jak wynika z zestawienia przygotowanego przez niezależną Firmę Doradztwa Finansowego Gold Finance, zdecydowana większość banków faworyzuje własnych klientów przy udzielaniu pożyczki gotówkowej. Ale w obecnych warunkach niepewności i braku zaufania na rynku oraz poszukiwania przez banki dodatkowych zysków, nawet znani klienci dostaną zazwyczaj ofertę kosztownego kredytu opakowanego w polisy ubezpieczeniowe.

REKLAMA

Konto i karta kredytowa przepustką do niższych kosztów

Co w bankach ceniących sobie znajomość klienta ma szczególne znaczenie? Bardzo istotna jest historia konta i ewentualnego debetu oraz obsługa karty kredytowej wydanej akurat przez dany bank. Jeśli tych relacji nie ma, banki coraz częściej próbują je nawiązać. Pekao na przykład proponuje osobie nie związanej wcześniej z bankiem, a zainteresowanej kredytem gotówkowym taką samą cenę pożyczki, co stałym klientom. Warunkiem jest założenie w Pekao Eurokonta i zadeklarowanie zasilania go wynagrodzeniem. Z otwartymi ramionami na takich klientów czekają też w BZ WBK. – Z pewnością taka osoba dostałaby lepsze warunki, a bank pomógłby jej w formalnościach związanych z przeniesieniem konta – mówi Łukasz Molenda, dyrektor departamentu kredytów dla ludności w Bank Zachodni WBK. Niewykluczone, że na rynku kredytów gotówkowych coraz bliżej jest do modelu od miesięcy obowiązującego już dla kredytów hipotecznych: otwierasz konto i przelewasz wynagrodzenie, a w zamian możesz liczyć na obniżkę prowizji czy marży, albo wyższą kwotę pożyczki.

Idź tam gdzie jest ROR, a potem ruszaj do konkurencji

Poszukiwania pieniędzy z pewnością warto więc rozpocząć od banku, w którym posiadamy ROR. Ale na tej ofercie nie należy poprzestawać. Jak wynika z zestawienia Gold Finance, koszt pożyczenia 10 tys. zł na 3 lata, przez 4-osobową rodzinę z dochodami netto 6 tys. zł i bez innych zobowiązań, w „swoim” banku wynosi średnio 3278 zł. Jeśli zdecydujemy się na „obcy” bank, będzie to 3444 zł. Najczęściej więc różnica w całości kosztów wynosi jedynie ok. 200 zł, a w niektórych bankach oferta dla nieznanego klienta może być nawet korzystniejsza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najtaniej w Polbanku i BNP Paribas Fortis

Jak deklaruje Polbank, każdej rodzinie z naszego przykładu bez względu na wcześniejsze relacje, gotów jest pożyczyć 10 tys. zł na 3 lata po koszcie 1943 zł, a z ubezpieczeniem - 2155 zł. W czołówce instytucji najkorzystniej kredytujących nieznane sobie osoby znalazły się również BNP Paribas Fortis, z kosztami w granicach 2 tys. zł, i DnB Nord – 2,2 tys. zł. Ta ostatnia oferta skierowana jest jednak tylko do pracowników sektora finansowego, pozostali będą już musieli zapłacić więcej. Kolejne miejsca przypadły w udziale: BZ WBK, GETIN Bank i BOŚ. Tu trzeba wyłożyć na 10 tys. zł 3-letniego kredytu kwotę 2,5-2,7 tys. zł. W przypadku kredytów dla swoich klientów najlepiej wypadają: Polbank, BNP Paribas Fortis, BZ WBK, Millennium, Euro Bank, Getin, MultiBank i BOŚ. Koszty ich oferty dochodzą maksymalnie do 2,7 tys. zł. Na drugim biegunie znajdują się kredyty za 4-5 tys. zł.

Ubezpieczenia drogie i trudne do uniknięcia

REKLAMA

Na końcu tabeli królują kredyty z ubezpieczeniami. Wylądowały tu najdroższe propozycje, zarówno dla klientów własnych jak i obcych. Bo to nie nominalne oprocentowanie, lecz przede wszystkim koszty dodatkowe śrubują ceny kredytów zaciąganych na krótkie okresy. Pożyczka Pekao bez prowizji i ubezpieczeń, ale na niemal 20 proc. jest ostatecznie i tak tańsza niż taka sama w GE Money Banku z oprocentowaniem 8,9 proc., 5-proc. prowizją i ubezpieczeniem za 1090 zł. Porównując raty ofert z rozbudowanymi kosztami pozaodsetkowymi, upewnijmy się, czy bank zawarł koszty dodatkowe w racie, czy też zakłada, że zapłacimy je z własnej kieszeni. Warto o tym pamiętać poszukując najlepszej pożyczki, bo kredyty z ubezpieczeniem jest ofertą, którą klient - znany bankowi czy nie - dostaje obecnie najczęściej. W bankach specjalizujących się w consumer finance od miesięcy kredyty z ubezpieczeniami stanowią niemal 100 proc. sprzedaży, a w bankach uniwersalnych presja na opakowanie udzielanego kredytu w ubezpieczenie rośnie z każdym dniem.

Powód to zwiększanie dochodowości produktu, a jednocześnie zmniejszenie ryzyka dla banku. Niepewność sytuacji i problemy z przekredytowanymi klientami sprawiają, że banki za wszelką cenę starają się zabezpieczyć przed utratą przez klienta pracy, niezdolnością do zarobkowania, jak i śmiercią kredytobiorcy. – Wykorzystaniu polis chroniących przed utratą pracy niestety nie sprzyja fakt, że Polacy jak mogą unikają wpisu w świadectwie pracy o zwolnieniu – mówi Maciej Szczechura, wiceprezes Euro Banku. - Rozstają się więc z pracodawcą za porozumieniem stron, a później są zaskoczeni, że nie mogą skorzystać z ubezpieczenia – przestrzega.

Kalkulator rat kredytu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

Weryfikacja kontrahenta na białej liście VAT może być skomplikowana

Przedsiębiorca, aby nie stracić możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych, musi upewnić się, że w dniu realizacji przelewu konto odbiorcy znajduje się na białej liście VAT. Jednak od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że w sytuacji, gdy przelew jest realizowany przez pośrednika, istotna jest data wydania mu pisemnej dyspozycji przelewu. Przepisy jednoznacznie wskazują na konieczność weryfikacji rachunku w wykazie "na dzień zlecenia przelewu". 

REKLAMA