REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Karta kredytowa – dobrodziejstwa i pułapki

Andrzej Okrasa
Karta kredytowa – dobrodziejstwa i pułapki
Karta kredytowa – dobrodziejstwa i pułapki
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Liczba kart kredytowych w Polsce, wedle statystyk Narodowego Banku Polskiego na podsumowanie drugiego kwartału 2011 roku wyniosła nieco ponad 8,4 miliona. Dla porównania, jeszcze dwa lata temu ich liczba była o prawie dwa miliony wyższa. Jak podkreślają specjaliści, znamienny jest fakt, że mimo spadku ilości kart rośnie liczba i wartość transakcji wykonywana za pomocą kart.

REKLAMA

Spadek liczby kart tłumaczy się coraz ostrzejszymi kryteriami ich przyznawania (choć w niektórych bankach kartę taką można mieć już zarabiając 850zł miesięcznie) – podniesienia wymagań stawianych klientom ma związek ze strachem banków przed prognozowaną tzw. drugą falą kryzysu. Natomiast wzrost wartości transakcji ma być ponoć oznaką tego, że Polacy nauczyli się korzystać z kart kredytowych i robią to chętniej. O ile druga teza może być słuszna, co do pierwszego stwierdzenia można mieć poważne wątpliwości – w zależności od banku odsetek posiadaczy kart kredytowych, którzy nie spłacają ich w terminie bezodsetkowym waha się miedzy 30 a 50 %. Czemu aż tyle?

REKLAMA

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, w jaki dokładnie sposób funkcjonuje karta kredytowa. Wbrew pozorom nie zawsze jest to takie dobrodziejstwo, za jakie zwykło się ją uważać. Karta może służyć bardzo efektywnie, trzeba jednak poznać podstawowe mechanizmy działania banku w różnych sytuacjach, by nie ponosić zbędnych kosztów.

REKLAMA

Najprościej rzecz ujmując, karta kredytowa jest jednym ze sposobów na darmową pożyczkę, choć czy będzie ona rzeczywiście darmowa zależy od postępowania klienta. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest limit, posiada go każda karta, a jest on ustalany przez bank na podstawie danych o zarobkach bądź historii kredytowej. Aby zilustrować sposoby efektywnego wykorzystania możliwości, jakie daje karta, można posłużyć się przykładem:

Limit karty wynosi dwa tysiące złotych. Suma wydatków, które klient pokrył z karty kredytowej w danym miesiącu wynosi 500 złotych – i właśnie tę sumę klient zobowiązany jest oddać bankowi. Jednak nie od razu – ponieważ każda karta kredytowa ma przypisany okres bezodsetkowy. Jest to okres, w którym bank za pożyczone pieniądze nie dolicza opłat dodatkowych, np. w postaci karnych odsetek. W zależności od banku trwa on około 50 dni. Jeśli klient spłaci swój dług wobec banku w tym określonym terminie, za pożyczkę nie zapłaci. Jest to tylko jedna ze stron medalu, ponieważ, podobnie jak w przypadku limitu w ROR, bank dolicza opłatę za wydanie karty oraz jej roczne użytkowanie.  Opłaty te zależą od konkretnego banku, zazwyczaj samo wydanie karty jest darmowe, a koszty rocznego użytkowania uzależniane są od ilości bądź wartości bezgotówkowych transakcji dokonywanych wspomnianą kartą – przy osiągnięciu określonego rocznego salda lub wykonania określonej ilości transakcji użytkowanie również jest darmowe.

Polecamy: Jakie są koszty karty zbliżeniowej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

A jakie mogą być minusy i niebezpieczeństwa korzystania z karty kredytowej?

Banki wymagają, by w wyznaczonym okresie bezodsetkowym spłacić tylko tzw. kwotę minimalną. Brzmi to pięknie, bo w praktyce oznacza, jeśli na przykład w styczniu klient obciążył kartę kwotą 1,000 złotych, to w przypadku kwoty minimalnej rzędu 5% i okresie bezodsetkowym wynoszącym 55 dni – w takim wypadku klient w trzecim tygodniu lutego musi spłacić tylko 50 zł. Jednak jest tu jeden haczyk – jeżeli klient zdecyduje się na spłatę wszystkiego, nie poniesie kosztów, jeśli zapłaci tylko kwotę minimalną – bank zacznie naliczać odsetki od momentu, w którym dokonał w styczniu pierwszej transakcji. Innymi słowy, okres bezodsetkowy przyznawany jest jedynie tym, którzy spłacają całe zadłużenie od razu.

Drugą, ale nie mniej ważną sprawą przy posiadaniu karty kredytowej, jest kwestia rodzaju transakcji nią dokonywanych. Opisane wyżej warunki, i tak jest we wszystkich bankach, dotyczą tylko transakcji bezgotówkowych – to znaczy zakupów w Internecie oraz płatności w sklepach. W przypadku, gdy karty kredytowej klient użyje w celu wypłacenia pieniędzy w bankomacie, bank od razu nalicza odsetki od zaciągniętej w ten sposób pożyczki.

Korzystanie z karty kredytowej wymaga od użytkownika rozwagi i samokontroli, jednak przy znajomości przepisów rządzących tym obszarem i stosowaniu się do wytycznych banku może być prawdziwym zbawieniem dla domowego budżetu, gdyż istnieje opcja odroczenia spłaty zadłużenia, za relatywnie niewielkie odsetki. Nierozwaga, np. spłacanie co miesiąc tylko kwoty minimalnej, może słono kosztować – kiedyś okres ważności karty się skończy, a bank zażąda wtedy spłaty całego zadłużenia. Lepiej do tego nie dopuścić.

Polecamy: Dlaczego karta kredytowa przydaje się w podróży?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA