| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Ile zarabiają eksperci od nieruchomości?

Ile zarabiają eksperci od nieruchomości?

Na wycenie, pośrednictwie w sprzedaży i zarządzaniu nieruchomościami można zbić niezły interes. Dochody ekspertów od nieruchomości przewyższają średnią krajową nawet kilkanaście razy. Nie każdy jednak ma licencję, uprawniającą do wykonywania zawodu. Jest ona droga, a jej zdobycie wymaga czasu i ciężkiej pracy.

Zarządca może cieszyć się stabilnością finansową

Najbardziej stabilnym źródłem dochodu wydaje się praca zarządcy nieruchomości, co wynika z mniejszego wpływu koniunktury na liczbę otrzymywanych zleceń. Wynagrodzenie zarządcy jest zależne od tego, jak wiele budynków i o jakiej powierzchni ma pod swoją kuratelą. Można przyjąć, że którą przeciętny zarządca jest w stanie zajmować się 4–6 budynkami. Każdy z nich powinien generować dochód na poziomie od 600 do 1000 zł, co daje średnio 4 tys. zł miesięcznie.

Łatwiej jest zostać zarządcą lub pośrednikiem

Aby otrzymać państwowe uprawnienia, trzeba spełnić szereg wymagań. Od 1 stycznia 2008 roku wprowadzono zmiany w tym zakresie, liberalizujące dostęp do zawodów zarządcy i pośrednika. Z jednej strony wprowadzono wymóg posiadania przez kandydatów wyższego wykształcenia, z drugiej strony zniesiono dotychczasowy egzamin państwowy. Kandydat na pośrednika lub zarządcę musi więc obecnie skończyć studia podyplomowe i praktyki. Łącznie trwają one minimum 12 miesięcy. Żeby zdobyć uprawnienia, trzeba skończyć jeden lub dwa semestry studiów podyplomowych oraz minimum 6 miesięcy praktyk. Koszt obu elementów można oszacować na około 6 tys. zł. Do tego należy doliczyć koszt postępowania o nadanie licencji. Jest on relatywnie niewielki, wobec wyżej wymienionych kosztów i wynosi 400 zł.

Polecamy serwis: Lokaty

Prestiżowy zawód rzeczoznawcy majątkowego

Droga do uzyskania uprawnień rzeczoznawcy majątkowego jest znacznie bardziej wyboista. Kandydaci do tego zawodu, podobnie jak zarządcy lub pośrednicy, muszą posiadać wyższe wykształcenie, ukończyć studia podyplomowe i odbyć praktyki. Te ostatnie w przypadku rzeczoznawców trwają jednak dwukrotnie dłużej i są znacznie trudniejsze. W ich trakcie trzeba wykonać 15 wycen o różnej tematyce. Największym wyzwaniem jest jednak składający się z trzech etapów egzamin państwowy, który zdaje jeden na siedmiu kandydatów.

Ponadto warto zauważyć, że na naukę do egzaminu trzeba poświęcić minimum 18 miesięcy. Obejmuje ona jeden lub dwa semestry studiów podyplomowych oraz minimum 12 miesięcy praktyk. Koszt obu elementów można oszacować na około 9,5 tys. zł. Do tego należy doliczyć koszt postępowania egzaminacyjnego na poziomie 1,3 tys. zł. Mała zdawalność egzaminu zazwyczaj wymagać wniesienia opłaty kilkukrotnie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »