reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Dziś poznamy stopę bezrobocia w strefie euro

Dziś poznamy stopę bezrobocia w strefie euro

Przed publikacją informacji o stopie bezrobocia w strefie euro na światowych rynkach akcji przeważali optymiści. W Australii bank centralny po raz kolejny podniósł stopy procentowe.

We wtorek inwestorzy w Azji kontynuowali zakupy akcji i można powiedzieć, że problemy, które jeszcze kilka dni wcześniej wywoływały panikę (zawieszenie spłaty długu przez Dubaj), zostały zepchnięte na dalszy plan. NIKKEI wzrósł o 2,4 proc., Hang Seng o 1,3 proc., a w poniedziałek na Wall Street główne indeksy zyskały mniej niż 0,5 proc.

Trzeci raz z rzędu stopy procentowe podniósł Bank Australii - główny wyznacznik kosztu kredytu wynosi więc 3,75 proc. Władze monetarne Australii utrzymały ton komunikatu, zbliżony do kilku poprzednich i podkreślają widoczne ożywienie gospodarcze na świecie oraz chęć zapobiegnięcia nagłemu wzrostowi inflacji. Z kolei Bank Japonii zaskoczył rynek informacją, iż na czwartek zaplanował nadzwyczajne posiedzenie. Według nieoficjalnych wiadomości ma być na nim rozważane podjęcie nowych, silniejszych kroków stymulujących gospodarkę. Minister ds. bankowości zasugerował, że dotychczasowe tzw. ilościowe luzowanie polityki pieniężnej i wykup aktywów korporacyjnych, który ma wygasnąć w grudniu, nie przynoszą oczekiwanych efektów.

Na wtorek zaplanowano sporo znaczących publikacji makroekonomicznych. Te, które zdążyliśmy poznać przed rozpoczęciem notowań na GPW wypadły lepiej od szacunków ekonomistów: PKB Szwajcarii w III kw. przerwał spadkową serię i wzrósł o 0,3 proc. m/m, a w ujęciu rocznym spadł o 1,3 proc. (oczek. spadku o 1,5 proc.). Weekendowe zakupy w supermarketach amerykańskich może nie przyniosły wzrostu wydatków na osobę, ale jak okazuje się to dlatego, że większość konsumentów przygotowywała się na wczorajsze wyprzedaże w sklepach internetowych (tzw. cyber monday).

W dalszej części dnia dowiemy się m.in. jak w Stanach Zjednoczonych ma się branża nieruchomości (sprzedaż domów na rynku wtórnym oraz wydatki na budownictwo) i sektor produkcyjny (indeks ISM), natomiast dla inwestorów ze Starego Kontynentu najważniejszy będzie odczyt stopy bezrobocia w Niemczech i strefie euro (oczek. wzrost do 9,8 proc.).

Po kilkunastu minutach handlu akcjami na warszawskim parkiecie, podobnie jak na innych wiodących giełdach, indeksy zgodnie szły w górę o ponad 1 proc., złoty umacniał się względem euro, franka i dolara.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama