REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Maj należał do funduszy inwestujących za granicą

Krzysztof Stępień

REKLAMA

REKLAMA

Maj był kolejnym dobrym okresem dla lokujących w funduszach inwestycyjnych. Największe zyski przyniosły podmioty zarabiające na rynkach zagranicznych. Najlepszy przyniósł ponad 25% zysku. Znalazły się jednak i takie fundusze, które przyniosły kilkanaście procent straty.

REKLAMA

W majowych stopach zwrotu funduszy inwestycyjnych odbicie znajdują nadzieje na poprawę kondycji globalnej gospodarki w kolejnych miesiącach tego roku. To wzmacniało rynku akcji, szczególnie w krajach rozwijających się, jak również notowania surowców. To dodatkowo poprawiało postrzeganie emerging markets. Wśród inwestorów ugruntowuje się przy tym przekonanie, że liderem ożywienia gospodarczego staną się państwa azjatyckie. Stąd wysokie stopy zwrotu na przykład podmiotów lokujących w chińskie akcje. Natomiast na zwyżce surowców korzystały walory spółek rosyjskich.

REKLAMA

Oczekiwanie na przezwyciężenie recesji skutkowało natomiast słabymi osiągnięciami funduszy papierów skarbowych. Te skupiające się na krajowym rynku długu wypadły gorzej niż fundusze pieniężne. W przypadku zagranicznych funduszy dłużnych pomagało zaangażowanie w papiery korporacyjne części funduszy, które zyskują dzięki ociepleniu klimatu inwestycyjnego na świecie. Funduszom zagranicznym denominowanym w złotych pomagało też wzmocnienie euro wobec naszej waluty (dolar natomiast wyraźnie tracił, co niekorzystnie wpływało na wyceny jednostek).

REKLAMA

W grupie funduszy lokujących na naszej giełdzie najlepiej zaprezentowały się te najbardziej agresywne. Mediana stopy zwrotu w grupie podmiotów akcyjnych wyniosła w maju 2,8%. Najlepszy – Arka Akcji – zarobił ponad 6%. Najgorszy - Aviva Investors Nowoczesnych Technologii – stracił 1,6%. Fundusze małych i średnich spółek przyniosły ok. 2% zysku w ubiegłym miesiącu. Mniej niż 1% zarobiły natomiast fundusze mieszane oraz stabilnego wzrostu. W maju indeks WIG zyskał 1,1%, mWIG40 (średnich spółek) poszedł w górę o 3,4%, a sWIG80 (małych firm) aż o 5%. Najsłabiej wypadły banki (straciły przeszło 6%), najlepiej branża spożywcza (głównie za sprawą Kernela WIG-Spożywczy poszedł w górę o ponad 26%).

Wśród majowych przegranych znalazły się fundusze Superfund, z których większość przyniosła kilkunastoprocentowe straty. Słabo radzili sobie też zarządzający ze Skarbca (minusowy wynik odnotował między innymi Skarbiec Sektora Nieruchomości oraz Skarbiec Gotówkowy). Dobrze wypadały natomiast fundusze Arki, Pioneera oraz ING, czyli towarzystw, które bardzo słabo wypadały w dwóch pierwszych miesiącach tego roku, kiedy na rynkach akcji trwały zniżki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA