REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dolnośląskie dotacje na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej w firmach - część I

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej
Dotacje na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej

REKLAMA

REKLAMA

Jeszcze w grudniu br. rozpocznie się nabór wniosków o dofinansowanie projektów polegających na tworzeniu i modernizacji działów badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach. Unijną dotację będzie można otrzymać na m.in. zakup urządzeń i aparatury oraz patentów i licencji niezbędnych do prowadzenia takiej działalności.

REKLAMA

Dolnośląskie dotacje na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej w firmach to szansa dla przedsiębiorców, którzy chcieliby rozpocząć lub kontynuować na szerszą skalę działalność badawczo-rozwojową w swoich firmach, powinni zainteresować się możliwościami, jakie oferuje na ten cel Unia Europejska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Wsparcie udzielane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i ma w założeniu wzmocnić pozycję przedsiębiorstw na lokalnym rynku poprzez poprawę ich konkurencyjności i innowacyjności.

REKLAMA

Unijna pomoc ma zachęcić przedsiębiorców do rozwijania działalności badawczo-rozwojowej, która w efekcie doprowadzi do stworzenia innowacyjnego produktu lub usługi. Mając na uwadze szczególny charakter tego typu projektów, unijne wsparcie może sięgnąć tu nawet do 60% wydatków kwalifikowanych w projekcie. Wszystkich, których zainteresowałem prowadzeniem takiej działalności, zachęcam do zapoznania się z dalszą częścią artykułu, w którym przedstawię kilka podstawowych informacji dotyczących zasad naboru projektów B+R w przedsiębiorstwach w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

RPO Województwa Dolnośląskiego

REKLAMA

Projekty z zakresu B+R w przedsiębiorstwach realizowane są na terenie województwa dolnośląskiego za pośrednictwem środków unijnych dostępnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Są to pieniądze, które zostały przydzielone na początku okresu programowania 2007-2013 wszystkim marszałkom województw w celu wzmocnienia konkurencyjności regionalnej. W zależności od potrzeb danego województwa, część środków została przydzielona na rozwój lokalnej infrastruktury drogowej, kanalizacyjnej, służbę zdrowia, edukacji i w końcu dla przedsiębiorców.

W przypadku RPO Województwa Dolnośląskiego projekty przedsiębiorców realizowane są w ramach I priorytetu zatytułowanego „Wzrost konkurencyjności dolnośląskich przedsiębiorstw”. W ramach tego priorytetu przedsiębiorcy mogą starać się o unijną pomoc na realizację rozmaitych projektów m.in. w zakresie technologii informacyjnych, działań doradczych, czy co jest tematem tego artykułu – tworzenia i modernizacji działów B+R w przedsiębiorstwach.

Szczegółowe wymagania dotyczące wnioskodawców, czyli podmiotów uprawnionych do składania dokumentów aplikacyjnych określa dokumentacja programowa. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj także: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

W przypadku projektów realizowanych na terenie województwa dolnośląskiego w ramach RPO Województwa Dolnośląskiego, dokumentem obowiązującym wszystkich wnioskodawców jest „Szczegółowy Opis Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013”. Dokument ten zawiera wytyczne dla potencjalnych wnioskodawców dotyczące projektów, ich minimalnej wartości czy kwalifikowalności poszczególnych wydatków. Dokument ten jest dostępny pod adresem strony internetowej: http://dolnyslask.pl

Wnioski o dofinansowanie projektów, w tym przypadku projektów z zakresu działalności badawczo-rozwojowej w przedsiębiorstwach składane są w odpowiedzi na ogłoszenie o naborze. Zgodnie z aktualnym harmonogramem, nabór wniosków o dofinansowanie dla tego typu przedsięwzięć prowadzony będzie w miesiącu grudniu br.

Harmonogram składania wniosków o dofinansowanie określa terminy naboru dokumentacji aplikacyjnej dla poszczególnych działań określonych w programie regionalnym. Innymi słowy stanowi dla potencjalnych wnioskodawców cenna wskazówkę, czy i kiedy jest planowany kolejny nabór wniosków o dofinansowanie. Harmonogram podlega także cyklicznej aktualizacji dokonywanej przez władze województwa. Zawsze aktualny harmonogram znajduje się na stronach internetowych instytucji zaangażowanych w realizację programu tj.: http://dolnyslask.pl/ (zakładka „Nabory wniosków”) oraz www.dip.dolnyslask.pl (zakładka „Terminy naborów o dotacje”).

Polecamy: serwis Leasing

Szczegółowe zasady naboru i oceny projektów zostają doprecyzowane na etapie opublikowania ogłoszenia o konkursie i udostępnienia dokumentacji konkursowej. Wszyscy wnioskodawcy, którzy nie chcą jednak czekać biernie na ten moment już dzisiaj powinni zapoznać się szczegółowo z dostępnymi informacjami na temat tego działania. W związku z czym postaram się je przybliżyć w drugiej części artykułu, mając jednak na uwadze fakt, że mogą one ulec uszczegółowieniu w dokumentacji konkursowej. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA