REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rodzą się unijne dotacje dla przedsiębiorców

Kojoty Biznesu
Kojoty Biznesu
Jak rodzą się unijne dotacje dla przedsiębiorców
Jak rodzą się unijne dotacje dla przedsiębiorców

REKLAMA

REKLAMA

Przekazywanie środków przez Unię Europejska na zróżnicowane programy planowane jest ze znacznym wyprzedzeniem. Jak będzie wyglądało przyszłe dziesięciolecie i jakie miejsce zajmą w nim przedsiębiorcy dowiesz się z poniższego artykułu.

Unijna strategia do 2020 roku przyjmuje zwiększone wsparcie sfery badań i innowacji, kosztem środków przeznaczanych na dotychczasową pomoc regionom ubogim w zakresie treści wspierających zrównoważony rozwój. W jaki sposób zatem jest zbudowane środowisko kształtowania się budżetu unijnego oraz jak kreują się nowe kierunki wydatków?

REKLAMA

Budżet Unii Europejskiej jest planem dochodów i wydatków Wspólnoty. Środki unijne pochodzą przede wszystkim z zasobów własnych, do których zalicza się np. środki oparte na dochodzie narodowym brutto czy VAT. W imieniu Wspólnoty środki te gromadzą państwa członkowskie, następnie przekazując do wspólnego budżetu Unii. Fundusze wpływające do budżetu UE odzwierciedlają w pewnym stopniu poziom gospodarczy i jakość życia w poszczególnych państwach członkowskich.

Polecamy: Najczęstsze błędy we wnioskach o dofinansowanie

REKLAMA

Roczny budżet UE stanowi ok. 1% dochodu narodowego członków UE, co w przybliżeniu odpowiada kwocie 244 euro na jednego mieszkańca. Pieniądze mają za zadanie podnosić jakości życia wszystkich obywateli, od studentów przez przedsiębiorców, po bezrobotnych, dzięki uproszczeniu i zbliżeniu szans rozwoju własnych możliwości w postaci szkoleń, wyjazdów zagranicznych, czy realizacji pomysłów na własny biznes.

W latach 2007-2013 większa część budżetu (44,2 proc.) została dedykowana na rzecz wzrostu konkurencyjności oraz spójności. Środki te przeznaczono na tworzenie nowych miejsc pracy, wzrost handlu zagranicznego, podnoszenie kwalifikacji pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Strategia B+R jest zupełnie nowym wyzwaniem dla Unii Europejskiej. Co ciekawe nie musi oznaczać mniejszego kapitału przekazywanego na rzecz przedsiębiorców. Kwestie zmian klimatycznych i ochrony środowiska, a w nim energii odnawialnej wywierają istotny wpływ na stanowienie wysokości środków w nowym okresie finansowania.

Środki przeznaczone na sferę B+R mają dawać odzwierciedlenie we wzrastającej innowacyjności i konkurencyjności Wspólnoty, którą w kontekście gospodarczym tworzą przeważnie małe i średnie przedsiębiorstwa. Jednocześnie trwają rozmowy na temat wyglądu budżetu w ujęciu poszukiwań równowagi między wieloletnią stabilnością finansową a elastycznością wydatków, wynikającą z różnych, nagłych potrzeb, mogących ujawnić się w trakcie okresu programowania 2013-2020.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Niewątpliwym utrudnieniem związanym z budżetem jest fakt, iż odsetek w dochodzie narodowym brutto Wspólnoty względnej wielkości budżetu maleje, mimo iż dochód ogółem rośnie, co wynika z przystąpienia od 2004 roku dwunastu nowych członków. Przyszłość niesie ze sobą mnóstwo pytań, ale jednocześnie rodzą się nowe odpowiedzi. Polsce jako państwu doganiającemu sąsiadów z Zachodu zależy na podtrzymaniu wielkości środków na projekty twarde związane głównie z infrastrukturą. Z czasem stopniowo poszerza się grono zwolenników mówiący jednocześnie o wadze projektów innowacyjnych technologii i B+R na terenie naszego kraju.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA