| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Austriacki przedsiębiorca rozlicza się elektronicznie

Austriacki przedsiębiorca rozlicza się elektronicznie

Przedsiębiorcy działający w Austrii rozliczają się z organami podatkowymi głównie drogą elektroniczną. Obciążenia podatkowe w tym kraju kształtują się na średnim europejskim poziomie. CIT wynosi 25 proc., a efektywna stawka PIT może sięgać maksymalnie 50 proc.


Przynajmniej jeden partner spółki komandytowej (Kommanditgesellschaft, KG) ponosi nieograniczoną odpowiedzialność za jej zobowiązania (komplementariusz), a przynajmniej jeden partner tej spółki odpowiada tylko do wysokości określonej we wpisie do rejestru (komandydariusz). Funkcję komplementariusza pełni często spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Tak ukształtowana forma, GmbH & Co KG, jest wybierana przez inwestorów z powodów podatkowych i organizacyjnych.


Spółka cicha (Stille Gesellschaft, stGes) nie jest odrębnym bytem prawnym i nie jest ujawniana publicznie. Jedynie właściciel spółki reprezentuje i zarządza nią, zaś cichy partner w zamian za wniesienie wkładu kapitałowego ma prawo do uczestniczenia w zyskach spółki (jego odpowiedzialność za straty spółki może być wyłączona).


JAK PRZESYŁAĆ DEKLARACJE

Deklaracje podatkowe (miesięczne i roczne) przesyłane są w Austrii w formie elektronicznej.


Dochody osób prawnych są opodatkowane stawką podstawową w wysokości 25 proc. Spółki ponoszące straty muszą płacić co kwartał minimalny podatek w wysokości 437,5 euro (dotyczy GmbH), 875 euro (AG) lub 6 tys. euro (SE). Przez pierwsze cztery kwartały działalności minimalny podatek dla spółek GmbH i AG obniżony jest do 273 euro. Minimalny podatek zaliczany jest na poczet przyszłych dochodów do opodatkowania.


- Straty z lat ubiegłych mogą być rozliczane z przychodami lat następnych bez ograniczeń - przypomina Łukasz Postrzech.


Szczególne przepisy regulują funkcjonowanie grup podatkowych, w skład których mogą wchodzić zarówno spółki-rezydenci, jak i struktury joint venture oraz spółki z terytorium Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego posiadające oddziały w Austrii.


Jak tłumaczy Monika Ławnicka, konsultant w zespole doradztwa podatkowego Accreo Taxand, w celu skorzystania z takiej formy opodatkowania spółka-matka musi posiadać ponad 50 proc. udziałów w każdej ze spółek-córek. Wymagane jest również złożenie wniosku o utworzenie grupy, sygnowanego przez wszystkich jej członków i wiążącego prawnie na okres przynajmniej trzech lat. W ramach grupy, zyski uczestników mogą być rozliczane ze stratami pozostałych członków grupy.


Dywidendy wypłacane przez austriackie spółki udziałowcom- -rezydentom (będącym osobami prawnymi) są zwolnione z opodatkowania. Dywidendy oraz dochody austriackich spółek z tytułu udziału w zagranicznych spółkach są zwolnione z CIT, jeśli udział austriackiej spółki w spółce zagranicznej wynosi minimum 10 proc. nieprzerwanie przez okres jednego roku. W stosunku do dywidend otrzymywanych przez zagranicznych udziałowców, podatek u źródła wynosi 25 proc.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK