REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Francuska biurokracja ogranicza przedsiębiorców

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

We Francji przedsiębiorca może korzystać z wielu preferencji. Jednak prowadzenie działalności gospodarczej utrudnia wysoki stopień zbiurokratyzowania oraz silna pozycja firm państwowych.


REKLAMA

Procedura poprzedzająca rozpoczęcie działalności gospodarczej we Francji jest dosyć skomplikowana. Po zebraniu wymaganych dokumentów trzeba dokonać rejestracji firmy w jednym z centrów formalności przedsiębiorstw (le centre de formalités des entreprises). Procedurze tej podlegają zarówno spółki prawa cywilnego, spółki prawa handlowego, jak i indywidualni przedsiębiorcy.


- Ponadto każdy przedsiębiorca, wszystkie osoby uprawiające wolne zawody, stowarzyszenia, rolnicy oraz oddziały firm muszą być zarejestrowane w krajowym rejestrze przedsiębiorstw i oddziałów (systeme informatisé du repertoire national des entreprises et etablissement) - podkreśla Joanna Gałęza, ekspert Accreo Taxand.


Forma prawna

REKLAMA


Najbardziej popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej we Francji jest spółka handlowa SARL (société a responsabilité limitée), będąca odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Kapitał zakładowy SARL wynosi minimum 1 euro - ułatwia to założenie spółki, jednak wspólnicy muszą liczyć się z tym, że taka kwota nie pokryje nawet kosztów założenia SARL oraz że wspólnicy będą musieli na bieżąco dofinansowywać jej działalność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- Co ciekawe, istnieje też możliwość założenia SARL z kapitałem zakładowym zmiennym, co jest o tyle korzystne, że podwyższenie czy zmniejszenie kapitału zakładowego nie wymaga zmian w dokumentach formalnych ani uaktualniania statutu w rejestrze - zwraca uwagę Joanna Gałęza.


Jej zdaniem, formą częściej wykorzystywaną przez duże przedsiębiorstwa jest też zbliżona do polskiej spółki akcyjnej spółka SA (société anonyme). Daje ona możliwość notowania akcji na giełdzie i dysponowania wszystkimi instrumentami finansowymi. Kapitał zakładowy spółki wynosi minimum 37 tys. euro, a przy SA publicznej 225 tys. euro. Koszt prowadzenia działalności w tej formie jest dość znaczny, dlatego też, pod naciskiem dużych przedsiębiorstw, pragnących nowych możliwości rozszerzania współpracy między sobą i z partnerami zagranicznymi, powstała spółka SAS (société par actions simplifiée - spółka akcyjna uproszczona), niemająca polskiego odpowiednika.


WAŻNA LICZBA

33,33 proc. - to standardowa stawka CIT we Francji


Nietypową dla Polski formą spółki jest również tzw. SUIR (société unipersonnelle d''investissement a risque). W zamierzeniu ma służyć inwestycjom na zasadach joint-venture dla osób fizycznych.


- Celem gospodarczym takiej spółki może być wyłącznie obejmowanie udziałów lub akcji w spółkach europejskich (nienotowanych na giełdzie). Korzysta ze szczególnie korzystnego reżimu opodatkowania - potwierdza Joanna Gałęza.

REKLAMA

Według niej, interesującą formą prowadzenia działalności jest również możliwość wykonywania wolnego zawodu w formie spółek prawa handlowego. Określane są one zbiorczą nazwą SEL (société d''exercice libéral). Wykonywanie działalności w ramach takiej spółki jest możliwe tylko w odniesieniu do trzech grup działalności: prawniczej (np. notariusze), technicznej (np. architekci) i medycznej (np. pielęgniarki). Aby zarejestrować SEL, potrzebna jest wcześniejsza zgoda odpowiedniej organizacji zrzeszającej członków danego wolnego zawodu.


- Niezależnie od tego osoby fizyczne mogą wybrać jako formę organizacyjną prowadzenia działalności również spółkę cywilną, jawną i komandytową zwykłą bądź działać w ramach przedsiębiorstwa jednoosobowego - podkreśla Joanna Gałęza.


Opodatkowanie firmy


Prowadzenie działalności w formie spółki kapitałowej skutkuje objęciem dochodów z tej działalności opodatkowaniem w formie podatku dochodowego od osób prawnych (z pewnymi wyjątkami). Co ciekawe, opodatkowaniu CIT obowiązkowo podlega spółka komandytowo-akcyjna. Mogą je wybrać - pod dodatkowymi warunkami - niektóre spółki osobowe (sociétés de personnes).


- Standardowo jednak podmioty prowadzące działalność w formie spółek osobowych będą płacić podatek dochodowy od osób fizycznych, podobnie jak przedsiębiorcy indywidualni - tłumaczy Joanna Gałęza.


Standardowa stawka CIT we Francji wynosi 33,33 proc. Jednak mniejsze spółki, w których 3/4 kapitału bezpośrednio lub pośrednio utrzymują osoby fizyczne i które osiągają rocznie obroty poniżej 7 630 000 euro, płacą CIT według obniżonej stawki w wysokości 15 proc. do obrotu 38 120 euro, a dopiero później według stawki standardowej.


- Duże spółki, których obrót przekracza 7 630 000 euro, dodatkowo obciążane są 3,3-proc. składką na ubezpieczenie społeczne, kalkulowaną od należnego od nich CIT - dodaje Joanna Gałęza.


Podatek u źródła


Podmioty, które zamierzają prowadzić działalność we Francji, powinny pamiętać, że przy wypłatach dywidend w relacjach wewnątrzeuropejskich stawka podatku u źródła może zostać zredukowana na podstawie przepisów wewnętrznych o spółkach-matkach i spółkach-córkach (90/435/EC). Z kolei wypłaty odsetek i należności licencyjnych mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie dyrektywy o opodatkowaniu takich płatności między spółkami powiązanymi z różnych państw członkowskich (2003/49/EC).


Również w relacjach pozaeuropejskich stawka podatku u źródła może zostać zredukowana na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z krajem odbiorcy dywidendy (Francja zawarła takie umowy z ponad 100 krajami).


- Polsko-francuska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania ogranicza standardowe stawki podatku u źródła do 5-15 proc. dla dywidend, 0 proc. dla odsetek oraz 0-10 proc. dla należności licencyjnych - przypomina Joanna Gałęzi.


Zyski kapitałowe


Podatnicy prowadzący działalność we Francji powinni pamiętać - że odmiennie niż w Polsce - zyski i straty kapitałowe nie zawsze są dla celów CIT kumulowane z zyskami operacyjnymi. W szczególności, przychody i straty udziałów i praw w spółkach rozliczane są odrębnie.


- W zależności od kategorii mogą podlegać opodatkowaniu według stawki 33,33 proc., 15 proc., 8 proc. lub nawet być zwolnione z opodatkowania - wyjaśnia nasza rozmówczyni z Accreo Taxand.


Straty z działalności mogą być odliczane od dochodów podlegających opodatkowaniu w następnych latach bez ograniczeń czasowych. Dodatkowo, straty można odliczyć od zysków do opodatkowania za poprzednie lata podatkowe (loss carry back). Przy zastosowaniu mechanizmu odliczenia wstecz, przedsiębiorca uzyskuje prawo do swoistego kredytu podatkowego, który podlega odliczeniu od dochodu za kolejne pięć lat lub - jeśli nie zostanie wykorzystany w określonym terminie - zwrotowi bezpośredniemu.


Podatek dochodowy


Podatek dochodowy od osób fizycznych płacą wspólnicy spółek osobowych i przedsiębiorcy prowadzący działalność indywidualnie. Sposób kalkulacji dochodu z działalności przypomina system dla osób prawnych. Stawki PIT są progresywne i sięgają 40 proc. Najmniejsze przedsiębiorstwa mogą korzystać z uproszczonego systemu opodatkowania, w ramach których kalkulują podatek nie w oparciu o dochód ustalony zgodnie z przepisami o rachunkowości, ale hipotetyczny dochód obliczony jako określony dla danej działalności procent obrotu.


ILE WYNOSI PODATEK U ŹRÓDŁA

Francuski podatek u źródła wynosi:

- 25 proc. - dla dywidend

- 16 proc. - dla odsetek

- 33,33 proc. - dla należności licencyjnych


JAKA JEST STAWKA FRANCUSKIEGO VAT

Francuski podatek od towarów i usług jest wpisany w system zharmonizowany obowiązujący w Unii i obowiązuje na terytorium Francji, Monako i na Korsyce. Na innych terytoriach zamorskich obowiązują zasady szczególne. Stawka podstawowa VAT to 19,6 proc., a stawki obniżone - 5,5 proc. oraz 2,1 proc.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

 
 
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

REKLAMA

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA