| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Nieznane typy plików (Windows)

Nieznane typy plików (Windows)

Wszyscy użytkownicy Windowsa wcześniej czy później zetkną się z nieznanymi plikami. Największym problemem jest nie brak odpowiedniej aplikacji, ale to, że system nie powiadamia jaki program należałby zainstalować aby móc taki plik odtworzyć.

Windows rozpoznaje typ pliku na podstawie jego rozszerzenia, czyli znaków występujących po ostatniej kropce w nazwie pliku. Dokument Worda posiada rozszerzenie DOC (lub DOCX). Word zapisał się w rejestrze jako domyślna aplikacja do otwierania m.in. plików DOC. 

Podobnie inne aplikacje rejestrują różne typy plików jako swoje domyślne w trakcie instalowania.

1. Zarejestrowanych typów plików. W Eksploratorze Windows XP kliknij menu Narzędzia -> Opcje folderów, karta Typy plików.

W Viście wejdź w Panel sterowania, po czym kliknij polecenie Wygląd klasyczny. Następnie przywołaj  Programy domyślne i wskaż polecenie Skojarz typ pliku lub protokół z programem.

Na ekranie pojawi się spis, w którym od razu sprawdzisz, z jaką aplikacją jest skojarzony dany typ plików. Gorzej jeśli dany plik jest przez Windowsa niezarejestrowany. Jeśli tak jest przechodzimy do punktu 2.

2.  Niezarejestrowanych typów plików. O tym, jaką aplikacją możesz otworzyć nieznany systemowi typ plików, poinformuje cię strona OpenWith.org.

3. Otwieranie plików nieznanego typu. W większości wypadków OpenWith.org podaje odnośnik, kliknięciem którego pobierzesz odpowiednią aplikację. Po zainstalowaniu jej możesz otwierać pliki nieznanego dotąd typu. OpenWith.org wykrywa także, że wymagana aplikacja jest zainstalowana w systemie, i wyświetla stosowną informację.


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Oliwia Walentynowicz

Aplikant Radcowski, prawnik w dziale prawnym spółki AmRest

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »