REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VPN - bezpieczna sieć dla firm i Kowalskiego

VPN - bezpieczna sieć dla firm i Kowalskiego
VPN - bezpieczna sieć dla firm i Kowalskiego

REKLAMA

REKLAMA

VPN. Już nie tylko firmy, ale i użytkownicy indywidualni mogą korzystać z ochrony i prywatności oferowanej przez wirtualne sieci prywatne (ang. Virtual Private Network; VPN).

Czym jest VPN?

Najważniejsze funkcje sieci VPN to: ochrona podczas korzystania z publicznych hotspotów Wi-Fi (np. w kawiarniach, na lotniskach czy podczas konferencji i kongresów), ukrywanie adresu IP oraz zapewnienie większej prywatności podczas surfowania po internecie.

REKLAMA

„VPN sprawia, że nikt nie może śledzić i rejestrować Twojego ruchu internetowego, a następnie sprzedawać Twoich danych dostawcom usług internetowych, reklamodawcom czy cyberprzestępcom” – tak zachęca swoich klientów jeden z dostawców tego rodzaju rozwiązania, firma Surfshark.

Uwaga na darmowe sieci Wi-Fi

REKLAMA

Podobnie mocne zabezpieczenia są w sieciach firmowych, więc hakerzy zazwyczaj „polują” na nieostrożnych użytkowników internetu w publicznych sieciach Wi-Fi. Darmowe sieci Wi-Fi mogą być bardzo przydatne podczas podróży – żeby przejrzeć social media i sprawdzić pocztę. Ale są często niezabezpieczone i podatne na cyberataki. Zaglądanie na konto bankowe, na profil zaufany lub nawet logowanie się na media społecznościowe jest wtedy związane z ryzykiem kradzieży loginu czy hasła.

Oczywiście, żaden system nie zabezpiecza w 100 proc. i nie zwalnia internauty z obowiązku zachowania ostrożności – na przykład przy podawaniu numeru karty kredytowej w sklepach internetowych i systemach e-commerce czy adresu e-mail zapisując się na newslettery.

Zabezpieczenia VPN

Aby jednak utrudnić złamanie zabezpieczeń, dostawcy usługi VPN stosują metodę polegającą na tym, że system VPN na komputerze użytkownika w regularnych odstępach czasu generuje nowy klucz (zazwyczaj co 10 minut).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzięki tej metodzie, nawet po odkodowaniu zaszyfrowanej sesji, cyberprzestępca zobaczyłby tylko to, co wydarzyło się w ciągu tych 10 minut.

Obecnie najlepszym algorytmem szyfrowania jest 256-bitowy szyfr AES, z którego korzystają m.in. rząd Stanów Zjednoczonych, amerykańska agencja National Security Agency (NSA) oraz niektórzy dostawcy usługi VPN, tacy jak wspomniany Surfshark.

Cena za VPN

Ceny za korzystanie z VPN przez osoby indywidualne wahają się – od około 2 do 11 euro za miesiąc – w zależności od tego, kto jest dostawcą i czy abonament został wykupiony na rok, czy na krótszy okres.

VPN chroni i zapewnia prywatność w sieci

Sieć VPN zapewnia ochronę i prywatność, szyfrując i maskując ruch internetowy. Przekierowuje pakiety danych przez jeden z serwerów VPN i jednocześnie zmienia adres IP użytkownika.

REKLAMA

Bez takiej ochrony ze strony sieci VPN, każdy dostawca usług internetowych czy odwiedzane strony internetowe mogą „zobaczyć”, gdzie trafiają te pakiety i jakich danych żądają. W ten sposób systemy czy osoby mogą monitorować, rejestrować, a potem sprzedawać te informacje. W przypadku odwiedzin na portalach czy w sklepach internetowych ich administratorzy są w stanie rozpoznać internautę i śledzić jego aktywności w sieci.

Pamiętać należy jednocześnie, że zastosowanie VPN może uniemożliwić reklamodawcom i usługodawcom właściwe adresowanie ich oferty do zachowań internauty. A więc jeżeli użytkownik zastosuje VPN, to może się zdarzyć, że będzie trafiał na oferty zupełnie przypadkowe, a nie na te, które są dopasowane do jego hobby lub zainteresowań.

Odpowiedzialność za niezgodne z prawem używanie VPN

Na koniec warto pamiętać o tym, żeby nie używać sieci VPN do działań wymierzonych w interesy firm czy osób prywatnych, czyli na przykład nie łamać regulaminów dostawców usług internetowych. Wiązać się to może z odszkodowaniami. A ewentualna kradzież – z odpowiedzialnością karną. A już w szczególności należy się wystrzegać używania programów VPN w krajach, w których jest to zabronione i zagrożone wysokimi karami.

Z każdego rozwiązania należy więc korzystać z głową, również z ochrony zapewnianej przez VPN dla osób indywidualnych.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA