reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Historia płyt CD / DVD

Historia płyt CD / DVD

Kiedy w 1982 roku na rynku pojawiły się płyty CD (compact disc), świat oszalał na punkcie muzyki cyfroweji. Taki sposób zapisu był ogromnym krokiem naprzód w dążeniu do jak najlepszej jakości dźwięku dostępnej na nośniku.

Różnica na korzyść płyty kompaktowej, w stosunku do kasety magnetofonowej była ogromna. Szacuje się, że od wprowadzenia na rynek płyt CD, sprzedano 400 mln odtwarzaczy i 6 mld krążków. Są to wartości przybliżone, natomiast na dzień dzisiejszy rzeczywisty wynik może być dużo większy. Rozwinięciem formatu jest postać CD-ROM (końcówka: read-only memory), pozwalająca na odczyt w napędach komputerów 650 MB danych - tyle bowiem wynosi pojemność 74 minutowego krążka. Ten bardzo wygodny i pojemny nośnik (w stosunku do standardowej dyskietki 3,5" jest to komfort nieporównywalny) był doskonałym sposobem na archiwizację danych.

Wraz z postępem i rozwojem technologii, wprowadzono na rynek pierwsze nagrywarki CD-R/RW (recordable/rewritable) do użytku domowego. Od tego momentu posiadacz takiego urządzenia mógł z powodzeniem przenieść pewną zawartość swojego dysku twardego na płytkę CD-R bądź RW, skopiować ulubioną płytę z muzyką, nagrać album ze zdjęciami itp. Było to bardzo wygodne, a z czasem także, coraz tańsze. Jednakże świat nie stoi w miejscu, a wymagania klientów rosną.

Potrzeba matką wynalazków

Te, niegdyś "aż" 650 MB, zaczęło nie wystarczać. I tak, pod koniec 1995 roku, w wyniku porozumienia firm związanych z branżą, powstał format DVD (Digital Video Disc). Czytniki DVD zachowały kompatybilność z CD. Ponadto sposób zapisu takiej płyty pozostał ten sam, co w przypadku krążka CD. Płyty DVD charakteryzują się większą pojemnością, a odczyt jest dziewięciokrotnie szybszy. Rewolucyjny format może zmieścić do 17 GB danych. Jednak to nie pojemność przyczyniła się do rozwoju formatu, lecz zapisane na DVD filmy. Cyfrowa technologia zaowocowała nowymi możliwościami. Obecnie standard ten wypiera z rynku przestarzały VHS i rozróżniamy następujące jego postacie:

Zauważmy, że najbardziej pojemny nośnik (porównywalny z dostępnymi na rynku dyskami twardymi) potrafi wyręczyć 27 płytek CD-ROM! I na tym polega rewolucyjność tego formatu - komfort jest jeszcze większy. Taki sposób zapisu i przenoszenia danych jest doskonałą alternatywą przede wszystkim dla firm, jak również wymagających użytkowników komputera w domu. Jednak nie jest to już takie proste, jak w przypadku CD-R/RW. Owszem, z technicznego punktu widzenia, nagrywarka DVD nie posiada barier technologicznych i wypuszczenie jej na rynek nie jest niczym trudnym. Teraz dał o sobie znać także marketing - w dzisiejszych czasach nieodzowny element na rynku i bariera trudna do pokonania.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia


CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Misiński

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama