REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firma wyróżnia przedsiębiorcę na rynku

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Każdy przedsiębiorca działa pod firmą, która go wyróżnia. Nie może ona wprowadzać konsumentów w błąd co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu i miejsca jego działalności oraz źródeł zaopatrzenia.

Przedsiębiorca ma prawo do ochrony swojej firmy, czyli nazwy, pod którą prowadzi działalność gospodarczą lub zawodową i występuje w obrocie gospodarczym. Musi ją jednak określić w taki sposób, aby wyróżniała go na rynku. Nie może też wprowadzać w błąd co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu oraz miejsca jego działalności, a także źródeł zaopatrzenia.

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca sam ustala nazwę swojej firmy. Powinna ona składać się z określenia, które indywidualizuje przedsiębiorcę, oraz z różnych dodatków fakultatywnych. Jeżeli przedsiębiorca jest osobą fizyczną, to firmą jest jego imię i nazwisko. Do firmy może też włączyć pseudonim oraz określenia wskazujące na przedmiot działalności i miejsce jej prowadzenia. Imienia i nazwiska nie może jednak zastąpić pseudonimem, ani zamiast imienia używać tylko pierwszej litery.

Gdy firma zawiera nazwiska wspólników, to po utracie członkostwa przez wspólnika jego nazwisko może zostać w nazwie, tylko gdy wyrazi na to zgodę na piśmie. Natomiast w razie śmierci wspólnika taką zgodę na piśmie powinni wyrazić jego małżonek i dzieci.

REKLAMA

Natomiast przedsiębiorca, który jest osobą prawną, jako firmy używa nazwy i określa w niej formę prawną podaną w całości lub w skrócie. Może też posługiwać się skrótem firmy. Na przykład zamiast określenia spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może posługiwać się skrótem sp. z o.o. Oprócz tego nazwa osoby prawnej może wskazywać także przedmiot jej działalności, siedzibę oraz inne określenia dowolnie obrane. Nazwa może zawierać nawet nazwisko albo pseudonim osoby fizycznej, pod warunkiem że ukazuje to związek tej osoby z powstaniem lub działalnością przedsiębiorstwa. Osoba ta musi jednak wyrazić zgodę na piśmie na zamieszczenie swojego nazwiska albo pseudonimu, gdyby zaś już nie żyła, to taką zgodę musi wyrazić jej małżonek albo dzieci.

Firmę ujawnia się w rejestrze przedsiębiorców lub w ewidencji działalności gospodarczej. Gdyby uległa zmianie, to również tę zmianę należy ujawnić w rejestrze, do którego jest lub będzie wpisany przedsiębiorca. Jednak osoba prawna, która przekształca się na przykład ze spółki jawnej w spółkę z o.o., ma prawo zachować dotychczasową nazwę, ale powinna zmienić określenie wskazujące na jej formę prawną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorca może posiadać oddziały. Nie może jednak wówczas dla określenia oddziału używać takiego samego oznaczenia jak dla firmy, ponieważ wprowadzałoby to w błąd co do jego tożsamości. Dlatego nazwa oddziału musi zawierać firmę przedsiębiorcy w pełnym brzmieniu oraz określać siedzibę oddziału.

Osoba, która nabyła przedsiębiorstwo, ma prawo prowadzić je pod dotychczasową nazwą, pod warunkiem że umieści dodatek wskazujący na firmę lub nazwisko nabywcy. Strony mogą jednak umówić się inaczej.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA