reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Firma wyróżnia przedsiębiorcę na rynku

Firma wyróżnia przedsiębiorcę na rynku

Każdy przedsiębiorca działa pod firmą, która go wyróżnia. Nie może ona wprowadzać konsumentów w błąd co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu i miejsca jego działalności oraz źródeł zaopatrzenia.


Przedsiębiorca ma prawo do ochrony swojej firmy, czyli nazwy, pod którą prowadzi działalność gospodarczą lub zawodową i występuje w obrocie gospodarczym. Musi ją jednak określić w taki sposób, aby wyróżniała go na rynku. Nie może też wprowadzać w błąd co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu oraz miejsca jego działalności, a także źródeł zaopatrzenia.

Przedsiębiorca sam ustala nazwę swojej firmy. Powinna ona składać się z określenia, które indywidualizuje przedsiębiorcę, oraz z różnych dodatków fakultatywnych. Jeżeli przedsiębiorca jest osobą fizyczną, to firmą jest jego imię i nazwisko. Do firmy może też włączyć pseudonim oraz określenia wskazujące na przedmiot działalności i miejsce jej prowadzenia. Imienia i nazwiska nie może jednak zastąpić pseudonimem, ani zamiast imienia używać tylko pierwszej litery.

Gdy firma zawiera nazwiska wspólników, to po utracie członkostwa przez wspólnika jego nazwisko może zostać w nazwie, tylko gdy wyrazi na to zgodę na piśmie. Natomiast w razie śmierci wspólnika taką zgodę na piśmie powinni wyrazić jego małżonek i dzieci.

Natomiast przedsiębiorca, który jest osobą prawną, jako firmy używa nazwy i określa w niej formę prawną podaną w całości lub w skrócie. Może też posługiwać się skrótem firmy. Na przykład zamiast określenia spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może posługiwać się skrótem sp. z o.o. Oprócz tego nazwa osoby prawnej może wskazywać także przedmiot jej działalności, siedzibę oraz inne określenia dowolnie obrane. Nazwa może zawierać nawet nazwisko albo pseudonim osoby fizycznej, pod warunkiem że ukazuje to związek tej osoby z powstaniem lub działalnością przedsiębiorstwa. Osoba ta musi jednak wyrazić zgodę na piśmie na zamieszczenie swojego nazwiska albo pseudonimu, gdyby zaś już nie żyła, to taką zgodę musi wyrazić jej małżonek albo dzieci.

Firmę ujawnia się w rejestrze przedsiębiorców lub w ewidencji działalności gospodarczej. Gdyby uległa zmianie, to również tę zmianę należy ujawnić w rejestrze, do którego jest lub będzie wpisany przedsiębiorca. Jednak osoba prawna, która przekształca się na przykład ze spółki jawnej w spółkę z o.o., ma prawo zachować dotychczasową nazwę, ale powinna zmienić określenie wskazujące na jej formę prawną.

Przedsiębiorca może posiadać oddziały. Nie może jednak wówczas dla określenia oddziału używać takiego samego oznaczenia jak dla firmy, ponieważ wprowadzałoby to w błąd co do jego tożsamości. Dlatego nazwa oddziału musi zawierać firmę przedsiębiorcy w pełnym brzmieniu oraz określać siedzibę oddziału.

Osoba, która nabyła przedsiębiorstwo, ma prawo prowadzić je pod dotychczasową nazwą, pod warunkiem że umieści dodatek wskazujący na firmę lub nazwisko nabywcy. Strony mogą jednak umówić się inaczej.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Beata Naróg

Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama