REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dostawca odpowiada za wytworzone produkty

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dostawa jest odmianą umowy sprzedaży. Zawierają ją dwaj przedsiębiorcy: dostawca oraz odbiorca, a dotyczy wytworzenia i dostarczenia określonych rzeczy oraz podaje cenę.

W umowie dostawca zobowiązuje się do wytworzenia określonych rzeczy i dostarczenia ich częściami albo w pewnych odstępach czasu. Natomiast odbiorca zobowiązuje się odebrać je i zapłacić określoną cenę. Sporządzoną umowę należy potwierdzić na piśmie. Przepisy nie przewidują jednak obowiązku zawarcia jej na piśmie pod rygorem nieważności.

REKLAMA

Umowę dostawy zawierają przedsiębiorcy, którzy są osobami prawnymi lub finansowymi albo jednostkami organizacyjnymi, które nie są wprawdzie osobami prawnymi, ale ustawa przyznała im zdolność prawną. Gdyby jednak odbiorcą była osoba fizyczna, która zamówiła rzeczy w celu niezwiązanym z prowadzoną działalnością zawodową lub gospodarczą, to wówczas do tej umowy stosuje się wymogi obowiązujące przy sprzedaży konsumenckiej, a nie przy umowie dostawy.

Nieprzydatne surowce

REKLAMA

Dostawca może wytworzyć zamówione przedmioty zarówno z własnych surowców i materiałów, jak i z materiałów dostarczonych przez odbiorcę. Gdyby surowce lub materiały dostarczył odbiorca, a okazały się one nieprzydatne do właściwego wykonania przedmiotu, wówczas dostawca powinien o tym niezwłocznie zawiadomić odbiorcę. Dostawca ma więc obowiązek zbadać przydatność tych surowców i materiałów do produkcji.

Zdarza się, że o takich wadach dostawca nie powiadomi odbiorcy. Przyjmuje się wówczas, że zaaprobował ich przydatność do produkcji i odpowiada z tytułu rękojmi za wady wytworzonej rzeczy. Nie będzie się mógł powoływać na to, że wady zostały spowodowane nieprzydatnością surowców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W umowie dostawy można też zastrzec, że rzecz powinna zostać wytworzona z surowców określonego gatunku albo pochodzenia. W takim przypadku odbiorca ma prawo sprawdzić ich jakość oraz proces produkcji. Dlatego dostawca musi zawiadomić odbiorcę, że przygotował już surowce do produkcji.

Odpowiedzialność za wady...

REKLAMA

Dostawca odpowiada z tytułu rękojmi za wady dostarczonych rzeczy, nawet gdy wyprodukował je w sposób określony przez odbiorcę lub według dostarczonej przez niego dokumentacji technologicznej. Uważa się, że powinien on znać technologię produkcji, która ma wpływ na jakość produktu, a także sprawdzić prawidłowość zastosowanej technologii pod rygorem odpowiedzialności za jej wynik. Przy produkcji nie może więc wyłącznie stosować się do tego, co zasugerował mu odbiorca.

Natomiast od odpowiedzialności może uchylić się tylko wówczas, gdy udowodni, że nie mógł wykryć wad we wskazanym przez odbiorcę sposobie produkcji, mimo że zachował należytą staranność profesjonalisty. Odpowiedzialności nie ponosi także, gdy poinformował dostawcę, że zaproponowany sposób produkcji jest niewłaściwy, a on mimo to nie zdecydował się go zmienić i obstawał przy podanym przez siebie sposobie produkcji lub dokumentacji technologicznej.

...i za opóźnienia

Dostawca odpowiada również za opóźnienia w produkcji. Gdyby tak bardzo zwlekał z rozpoczęciem wytwarzania nawet tylko poszczególnych części dostawcy, że przestało być prawdopodobne dostarczenie ich w umówionym czasie, to odbiorca może od umowy odstąpić nawet jeszcze przed upływem terminu wskazanego w umowie. Nie musi mu nawet wyznaczyć terminu dodatkowego. Ponadto odbiorca może żądać naprawienia szkody spowodowanej niewykonaniem umowy przez dostawcę.

Odbiorca może też odstąpić od umowy, gdy dostawca wykonuje przedmiot w sposób wadliwy lub sprzeczny z umową i mimo wezwania do zmiany we wskazanym terminie sposobu wykonania nie zmieni go.

Ważne!

Dostawca odpowiada z tytułu rękojmi za wady dostarczonych rzeczy, nawet gdy wyprodukował je w sposób określony przez odbiorcę lub według dostarczonej przez niego dokumentacji technologicznej. Uważa się, że powinien on znać technologię produkcji, która ma wpływ na jakość produktu, a także sprawdzić prawidłowość zastosowanej technologii pod rygorem odpowiedzialności za jej wynik

SŁOWNIK

DOSTAWA - przemieszczenie ściśle określonej partii dóbr od dostawcy do odbiorcy. Przez pojęcie dobra rozumie się surowce, materiały, produkty, towary. Przemieszczenie odbywa się w wyznaczone przez strony umowy miejsce w określonym terminie.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 605-612 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA