reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Działalność gospodarcza

Zawieszenie działalności gospodarczej a najem lokalu użytkowego

Aktualizacja: 14.11.2011

 Do końca lipca 2010 r. prowadziłam hurtownię z zabawkami dla dzieci. Byłam czynnym podatnikiem VAT. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia 5 sierpnia 2010 r. zawiesiłam prowadzoną działalność gospodarczą. Od tego miesiąca przestałam również składać deklaracje VAT. »

Zarządzanie przedsiębiorstwem przez pełnomocnika

Aktualizacja: 02.03.2011

Przedsiębiorca podlegający wpisowi do rejestru może udzielić specyficznego pełnomocnictwa – prokury – do czynności związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, udzielanego osobie, która nie wchodzi w skład żadnego organu spółki. »

Zawieszenie działalności a termin składania oświadczenia o wyborze formy opodatkowania

Aktualizacja: 14.11.2011

Zawiesiłem indywidualną działalność gospodarczą na okres od 1 lipca 2010 r. do 31 marca 2011 r. Przed zawieszeniem podatek dochodowy z działalności gospodarczej opłacałem według skali podatkowej, prowadząc p.k.p.r. Czy podejmując działalność gospodarczą po okresie zawieszenia, mogę w marcu 2011 r. zmienić formę opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych? »

Korzystanie przez wykonawcę z potencjału podmiotu trzeciego

Aktualizacja: 24.02.2011

Zgodnie z art. 26 ust. 2b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r., Nr 113, poz. 759 ze zm.) – zwanej dalej „Ustawą”, wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków. »

Zawieszenie i wznowienie działalności gospodarczej

Aktualizacja: 01.02.2011

Działalność gospodarczą można w każdej chwili zawiesić, a potem wznowić. Jest to tak samo łatwe jak założenie i zakończenie tego rodzaju biznesu. Okres zawieszenia stanowi faktyczną przerwę w działalności firmy na rynku. »

Zabezpieczanie umowy

Aktualizacja: 07.01.2011

W prawie polskim przewidziane jest wiele możliwości zabezpieczenia roszczeń przedsiębiorcy i ich ochrony przed nieuczciwymi kontrahentami. »

Czy przedsiębiorca może dochodzić swoich należności, gdy zawiesi wykonywanie działalności gospodarczej?

Aktualizacja: 13.12.2010

Czy przedsiębiorca, który zawiesił wykonywanie działalność gospodarczej, może dochodzić zapłaty swoich wierzytelności od  kontrahentów, którzy nie uregulowali należności względem przedsiębiorcy przed zawieszeniem przez niego działalności? »

Nieuczciwe praktyki rynkowe

Aktualizacja: 07.12.2010

Jak prowadzić działalność gospodarczą w zgodzie z prawem i interesami konsumentów? »

Jak założyć biznes w internecie?

Aktualizacja: 19.11.2010

Pomysł – rejestracja domeny – przygotowanie strony www i można prowadzić biznes przez internet. Przy okazji trzeba jednak pamiętać o wielu sprawach, żeby na być na bakier z prawem. »

Świadectwo pochodzenia towaru

Aktualizacja: 07.05.2015

Świadectwo pochodzenia towaru - ‘’certificate of origin’’ - jest jednym z istotnych dokumentów eksportowych występujących w handlu międzynarodowym. Dokument ten ma na celu potwierdzenie pochodzenia importowanego towaru i jest wymagany przez administrację celną kraju importera. Posiadanie tego dokumentu umożliwia importerowi uzyskanie preferencyjnych stawek celnych. »

Zażalenie dłużnika na postanowienie oddalające wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej

Aktualizacja: 19.10.2010

W wielu wypadkach, pomimo prawidłowego złożenia przez dłużnika wniosku o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej, sąd postanawia o jego oddaleniu. »

Nieuczciwa konkurencja

Aktualizacja: 07.10.2010

Co jest niedozwolone we wzajemnych relacjach między przedsiębiorcami oraz jak się bronić przed zakazanymi praktykami? »

Zasady odpowiedzialności przedsiębiorstw transportowych za szkody

Aktualizacja: 29.09.2010

Dynamiczny rozwój różnych kategorii przewozów powoduje, że szkody wyrządzane przez przedsiębiorstwa transportowe zdarzają się coraz częściej i mają coraz większe rozmiary. Mając to na uwadze, ustawodawca przewidział wyjątkowo surowe zasady odpowiedzialności cywilnoprawnej przedsiębiorstw transportowych za wyrządzone szkody. »

Sprzedaż przedsiębiorstwa połączona ze zmianą firmy przedsiębiorcy

Aktualizacja: 21.09.2010

Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą ABC Jan Kowalski opodatkowaną na zasadach ogólnych (podatkowa księga przychodów i rozchodów). Przedsiębiorca zamierza zbyć całe przedsiębiorstwo nowo powstałej firmie ABC Anna Kowalska.Czy ta czynność będzie podlegała zwolnieniu z VAT zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług? Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w myśl art. 551 k.c. jest traktowana jako przedsiębiorstwo? Jeśli tak, to czy może zbyć całość tego przedsiębiorstwa, skoro nazwa firmy różni się imieniem? »

Jednoosobowa działalność czy spółka z o.o.

Aktualizacja: 02.09.2010

Nie ma jednej, idealnej, uniwersalnej formy prawnej prowadzenia działalności. Każda ma zalety i wady. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Anna Kośmider

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama