REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyprawka szkolna 2012 – ile kosztuje i dlaczego tak drogo

Wyprawka szkolna 2012 / 2013, ceny, wydatki, piórniki, podręczniki, zeszyty, plecaki
Wyprawka szkolna 2012 / 2013, ceny, wydatki, piórniki, podręczniki, zeszyty, plecaki
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dla większości budżetów domowych wydatki na wyprawkę szkolną to nadal spore obciążenie . Na same podręczniki musimy wydać średnio ponad 350 zł dla jednego dziecka. Do wydatków związanych z początkiem roku szkolnego należy dodać także koszty przyborów szkolnych oraz wszelkich dodatkowych zajęć pozaszkolnych, w których będzie uczestniczyło dziecko.

W sierpniu 2012 Ceneo.pl przeprowadziło ankietę , w której prezentuje średnie wydatki Polaków na wyprawkę szkolną. A to wszystko w atmosferze początku cyfryzacji polskiej szkoły.

REKLAMA

E-podręczniki mają być gotowe dopiero we wrześniu 2014 roku. Nie udało się na przykład wyłonić twórców e-podręcznika do nauk przyrodniczych i humanistycznych.

To właśnie drukowane podręczniki stanowią zdecydowanie największy koszt szkolnej wyprawki, a wśród nich te do nauki języków obcych, zwłaszcza jeśli składają się z podręcznika i zeszytu ćwiczeń.  

Przed pierwszym dzwonkiem warto rozejrzeć się za wyprawką szkolną. Niestety, oznacza to spore wydatki. Lepiej zrobić to już teraz aby we wrześniu uniknąć niepotrzebnego biegania po księgarniach i supermarketach.

W zależności głównie od wieku dziecka, klasy a nawet szkoły, pełny komplet podręczników może kosztować nawet około 400 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najdroższe pierwszaki

Wyprawka dla pierwszoklasisty jest jedną z najdroższych. Maluchowi trzeba kupić wszystko od podstaw, czyli tornister, podręczniki, a także piórnik z wyposażeniem oraz zeszyty. Pierwsza klasa wymaga od początkującego ucznia pełnego plecaka, w większości przypadków wszystkich nowych podręczników. 

Na kolejnych etapach edukacji podręczniki są jednak coraz droższe. Za książki do liceum czy gimnazjum zapłacimy w tym roku minimum 400 złotych.

Nowe podręczniki kosztują dużo, w związku z czym warto czasami rozważyć zakup używanych książek.

REKLAMA

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez serwis Ceneo.pl, wśród 1150 badanych aż prawie 33% z nich wydało w 2011 roku ponad 500 zł na podręczniki, a lekko ponad 32% zapłaciło za nie w przedziale od 300 – 500 zł. Natomiast 24% badanych wydało w zeszłym roku na podręczniki od 201 do 300 zł. Tylko 7% badanych musiało wyjąć z portfela mniej niż 200 zł.

To co szczególnie interesujące w wynikach badania Ceneo.pl to fakt, że  znaczna większość ankietowanych planuje w 2012 roku wydać na podręczniki sumę porównywalną w stosunku do roku poprzedniego lub wyższą i to nawet o ok. 100 zł.

Wynik ten może być potwierdzeniem trwającego  kryzysu finansowego  i potrzeby oszczędności w wielu sferach życia Polaków.

Ponad 1500 zapytanych przez Ceneo.pl o miejsce zakupu podręczników najczęściej wskazało tradycyjne księgarnie. Zakupów właśnie tam dokonuje prawie 40% ankietowanych.

Polecamy: Kto musi rejestrować sprzedaż kasą fiskalną?

Polecamy: Co grozi za brak kasy fiskalnej?

Co zrozumiałe, rośnie liczba osób kupujących książki dla swoich dzieci w Internecie, ze względu na często korzystniejszą cenę. Już prawie 30% zapytanych wybiera zakup podręczników w sieci.

Istnieje też spora grupa kupujących używane podręczniki w antykwariatach (ponad 9%) lub od znajomych (prawie 17%).

REKLAMA

Naprzeciw potrzebom tej grupy rodziców wychodzą antykwariaty i bazary z książkami lub sklepy internetowe specjalizujące się w handlu używanymi podręcznikami. Dodatkowo księgarnie internetowe także wspierają ich w stosunkowo tanich zakupach książek.

Jedna z polskich księgarni internetowych zaczyna w tym roku oferować klientom odkupienie podręczników. Odsprzedać podręczniki będą mogli tylko ci, którzy je w tym sklepie kupili. A ci, którzy spełniają ten warunek, będą musieli zwrócić książki w dobrym stanie. Dzięki serwisom takim jak Ceneo.pl, możemy porównać ceny podręczników w sklepach internetowych i tym samym zaoszczędzić. Pozwalają wybrać najtańszą ofertę książek  i w miarę możliwości odebrać zamówienie w wybranym przez nas miejscu, nie pokrywając kosztu wysyłki.

Wyprawka szkolna 2012 - dofinansowanie zakupu podręczników

Wyprawka, to nie tylko podręczniki

Książki to jednak nie wszystko, co potrzeba kupić dziecku do szkoły.  Sporym wydatkiem są również niezbędne do nauki artykuły szkolne, jak chociażby długopisy, flamastry, a nawet plastelina, czy farby.

Największym wydatkiem spośród artykułów szkolnych są zdecydowanie zeszyty, zwłaszcza te w twardej oprawie, plecaki oraz piórniki, szczególnie te z pełnym wyposażeniem. Ich ceny są niemałe, zwłaszcza jeśli są produktami oznaczonymi znanymi markami lub też wizerunkiem popularnych bohaterów.

Jak wskazują wyniki badania Ceneo.pl rodzice na artykuły szkolne wydali w zeszłym roku od 100 do 200 zł (ok. 40% ankietowanych), a 24% zapłaciło za te produkty powyżej 300 zł. Koszt ten jest szczególnie widoczny przy zakupach dla uczniów szkół podstawowych – aż 46% rodziców uczniów podstawówek zapłaciła za artykuły szkolne ok. 200 zł w 2011 roku.

Zapytani w ankiecie, ile planują wydać na nie w 2012 roku, wyraźnie zaznaczyli, że chcą zapłacić za nie mniej w stosunku do ubiegłego roku o kwotę około 100 zł na jednej wyprawce. Ankietowani zaznaczyli również, że najczęściej po artykuły tego typu wybierają się do supermarketów – 53% zapytanych. Na drugim miejscu wskazali sklepy papiernicze - 31% ankietowanych. W sieci natomiast prawie 7% decyduje się na zakup przyborów szkolnych.

Piórnik, plecak, flamastry - co, gdzie i za ile?

Oczywiście cena produktów szkolnych ma znaczenie, zwłaszcza jeśli wyposażamy do szkoły nie tylko jedno dziecko. Czasami jednak warto postawić na ich jakość przekładającą się na trwałość i możliwość dłuższego korzystania nawet przez  niesfornego ucznia.

Wiadomo, że poza książkami najbardziej potrzebne są uczniom zeszyty, długopisy oraz ołówki. Przykładowo na Ceneo.pl za zeszyty A5 60-kartkowe zapłacimy od 1,4 – 3 zł za sztukę. 0,53 z to cena najtańszego zeszytu 16-kartkowego, a 2,90 zł kosztuje zeszyt A5 96-kartkowy w twardej oprawie.

Poniżej jednej złotówki zapłacimy także za komplet czterech flamastrów w różnych kolorach, a mniej niż 2 złote za zestaw siedmiu kolorowych kredek do kolorowania.

Największym wydatkiem dla rodziców wśród artykułów szkolnych jest piórnik z wyposażeniem oraz plecak.

Według danych zebranych przez Ceneo.pl ceny piórników wahają się od 5 do aż 140 złotych. Najtańsze są piórniki nylonowe i tzw. saszetki, z które można kupić za niewiele ponad 5 zł. Ceny plecaków oscylują pomiędzy 25, a nawet 900 zł.

Najtańsze są te, o małych rozmiarach, bez usztywnienia, najwięcej zapłacimy  za wersję plecaka z opcją na kółkach, dodatkowym piórnikiem lub znanego producenta, typu Samsonite lub Scout. Co może okazać się zaskoczeniem, zarówno na zakupie piórnika z wyposażeniem lub plecaka możemy zaoszczędzić.

Przyglądając się bliżej zestawieniom najpopularniejszych plecaków oraz piórników z uwzględnieniem ich cen na Ceneo.pl w 2011 i 2012 roku,  wyraźne jest zróżnicowanie cen oraz faworytów w poszczególnych kategoriach.

W 2011 najbardziej popularne były plecaki w cenie 60-90 zł, a piórniki od 25 – 40 zł. W 2012 roku (w okresie od czerwca do sierpnia) wśród najpopularniejszych piórników najtańszy był w cenie 6 zł, a plecak za 39 zł.,


W sieci wyprawka wychodzi taniej

Z pozoru wydawać się może, że zakup podręczników w sklepie internetowym wyniesie więcej lub tyle samo, co w księgarni tradycyjnej – pomimo często niższych cen podręczników, należy przecież doliczyć koszty wysyłki, czasami nawet do 30 zł.

Jednak wielu  księgarniom  w Internecie opłaca się oferować bardzo korzystne promocje cenowe na podręczniki, które zdecydowanie mogą zniwelować koszty wysyłki. Zamiast stać w długich kolejkach w tradycyjnych księgarniach, lepiej zrobić zakupy w sklepach internetowych – szybciej i łatwiej lub poszukać promocji na portalach aukcyjnych czy kiermaszach w sieci.

Sprzedawcy mogą zaoferować wtedy darmową przesyłkę lub rabat przy większych zakupach, już od kwoty 200zł. - Jak wynika z obserwacji naszego serwisu podręczniki szkolne kupowane za pośrednictwem Internetu mogą być nawet o 25-30 proc. tańsze niż w księgarniach tradycyjnych – mówi Joanna Bilińska z Ceneo.pl.  - Na jednym egzemplarzu książki zakupionym w antykwariacie można zaoszczędzić od kilku do nawet kilkunastu złotych.
W Internecie szkolne książki są sprzedawane jeszcze taniej, a ich ceny zaczynają się już od kilku złotych –
dodaje J.Bilińska.

Kupując komplet używanych książek szkolnych w Internecie, można zaoszczędzić nawet 250 zł. Według wyliczeń serwisu Ceneo.pl, zestaw podstawowych podręczników do liceum można dostać już od 150 zł, do podstawówki za 190 zł, natomiast na Tablica.pl kupimy używane podręczniki do szkoły podstawowej za ok. 60 zł, a szkoły gimnazjalnej za niecałe 180 zł, podczas gdy w księgarni tradycyjnej ich cena sięgałaby nawet 400 zł.

Szkolne przybory z serii Hello Kitty czy Hannah Montana można kupić znacznie taniej w sklepach internetowych. Nawet doliczając koszty przesyłki możemy zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych.

Na Ceneo.pl od sierpnia  2012dostępna jest nowa usługa - Cenometr, dzięki któremu rodzice mogą tworzyć zestawy wyprawek szkolnych i porównywać ich ceny w różnych sklepach internetowych. W zaledwie minutę można za pomocą jednego kliknięcia myszki przeliczyć kilkadziesiąt ofert cenowych zestawów szkolnych.

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - limity zwrotu

Jak nie przepłacić za wyprawkę szkolną?

Wrzesień może oznaczać dla wielu rodziców dzieci w wieku szkolnym „zaciśnięcie pasa”. Ich portfele wciąż mogą odczuwać koszt wakacyjnych wyjazdów i spełniania urlopowych zachcianek ich pociech . Jeśli mamy tylko jedno dziecko, koszt wyprawki, tylko z pozoru, może wydawać się nie aż tak wysoki, ale jeśli w nową wyprawkę trzeba zaopatrzyć więcej niż dwójkę czy trójkę dzieci, to może się to okazać sporych wyzwaniem, a nawet problemem dla rodziny.

Oszczędzanie często może oznaczać dodatkowe lub czasochłonne buszowanie po sklepach lub odległych od miejsca zamieszkania antykwariatach. Bardzo ważne jest to, gdzie kupujemy wyprawkę szkolną. Pomocne mogą się okazać serwisy oferujące łatwe i szybkie porównywanie cen wybranych produktów.

Na samym Ceneo.pl można znaleźć ponad 22000 podręczników szkolnych. Prawda jest taka, że podobnie jak z wyborem ubrań, młodsi uczniowie mają swoje marzenia i łatwo ulegają modzie, nawet w kwestii przyborów szkolnych. Mogą nawet błagać rodziców o piórniki i plecaki  z superbohaterami.

Jeśli pociechy za wszelką cenę chcą być modne w szkole, warto przed zakupem wyprawki szkolnej porozmawiać z nimi na ten temat. Wytłumaczyć maluchom, że markowe przybory to spory wydatek, na który nie stać rodziców. Różnica w cenie między np. plecakiem markowym, a zwykłym wynosi nawet 75 zł, w przypadku zeszytu może to być różnica rzędu nawet 4 zł na sztuce. W

 takim przypadku warto zrezygnować z zakupu całego kompletu, a zamiast tego wybrać jeden lub ewentualnie dwie markowe rzeczy.

- Kupując nowe podręczniki, warto zapytać o rabaty. Często księgarnie oferują zniżki, np. 10 zł przy zakupie za 150 zł, a sklepy internetowe darmowe dostawy za zakupy za wybraną kwotę. Rodzice mogą otrzymać nie tylko upust na końcową cenę całego zestawu, ale również gratisową dostawę kurierem  – dodaje J. Bilińska z Ceneo.pl.

Kiedy kupujemy wyprawkę szkolną?

Znaczna większość Polaków czeka z ostatecznym zakupem szkolnej wyprawki dla dzieci „na ostatnią chwilę”. Zazwyczaj dokonuje go pod koniec sierpnia, a nawet już na początku września. Zdecydowanie po wakacjach lub wręcz już  po rozpoczęciu roku szkolnego rodzice decydują się na ten wydatek.

Czasami chcą jeszcze upewnić się czy szukają odpowiednich podręczników, jak i skonsultować ceny zakupionych książek z innymi rodzicami.

Jak wynika z ankiety Ceneo.pl prawie 73% badanych skazała jednak okres wakacji jako ten kiedy wolą zakupić wyprawkę szkolną dla dzieci, 17,82% z nich wybrała ostatnie dni tuż przed początkiem roku szkolnego. Jeśli nie chcemy spotkać w markecie czy księgarni tłumu nam podobnych oraz stać w kilometrowych kolejkach do kas, warto zdecydować się na zakupy przez Internet.

Ceneo.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberzagrożenia w 2024: pięć prognoz na następny rok

  Czy sztuczna inteligencja to większe zagrożenie cyberatakami? Czego powinny obawiać się firmy w nadchodzącym roku? Oto pięć prognoz dotyczących zagrożeń w sektorze cyberbezpieczeństwa na rok 2024 z firmy Nestkope.

  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  REKLAMA

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  REKLAMA

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  REKLAMA