REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak oszczędzać na zakupach?

Elżbieta Jachymczak
Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją
Jak oszczędzać na zakupach? /Fot. Fotolia
Jak oszczędzać na zakupach? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od kilku lat możemy zauważyć wzrost pieniądza na rynku. Takie zjawisko jest wynikiem corocznego wzrostu średniego wynagrodzenia, bezrobocia na niskim poziomie oraz „dokapitalizowania” niektórych rodzin w postaci programu 500+. Miesięczne wydatki na zakupy dla 4-osobowej rodziny mogą sięgnąć prawie 2 tysięcy złotych. W zależności jak dobrze potrafimy zarządzać naszym budżetem domowym miesięczne wydatki to spore wyzwanie dla każdego z nas. Głównym składnikiem wydatków są oczywiście zakupy – te codzienne spożywcze, te weekendowe trochę większe i te duże np. multimedialne. Bez względu na rodzaj zakupów, warto skorzystać z kilku sugestii na oszczędności na zakupach.

Zaplanuj zakupy i kupuj z kartką

Wybierając się na zakupy codzienne, najczęściej spożywcze warto przygotować sobie listę zakupów. Kupujemy produkty, których nam brakuje w domu, które są najpotrzebniejsze. Idąc na zakupy często ulegamy impulsowi np. pod wpływem reklamy, promocji itp. Najlepszym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest planowanie zakupów. Lista zakupów pozwala na skoncentrowanie się wyłącznie na tych produktach, które rzeczywiście są nam niezbędne. Dla tych, którzy nie lubią spędzać dużo czasu na zakupach jest to świetny sposób na to, by zredukować czas do minimum. Starajmy się również próbować produkty różnych firm, a następnie wybierać te, które najbardziej nam odpowiadają. Najtańsze produkty wcale nie muszą być gorsze. Zrób listę zakupów i zapanuj nad pokusami, które czekają na ciebie w każdym sklepie.

REKLAMA

Polecamy: Przekształcenia spółek. Praktyczne aspekty prawne, podatkowe i rachunkowe

Korzystaj z promocji – ale z głową

Kupowanie na promocji może przynosić spore oszczędności w budżecie domowym. Często promocje np. „2 w cenie 1” bywają korzystnym rozwiązaniem. Dotyczy to głownie produktów chemicznych tj. pasty do zębów, proszki czy inne detergenty, które mają długie terminy ważności a i tak będziemy musieli je kupić. Warto, zwracać uwagę na ceny towarów promocyjnych, zwłaszcza tych, które kupujemy sukcesywnie. Czy aby na pewno cena promocyjna jest niższa od ceny regularnej? W przypadku produktów drogich, które chcemy kupić możemy poczekać na okazje cenowe np. na wyprzedażach. Dobrym rozwiązaniem jest kupowanie w sklepach internetowych tych samych marek sklepowych. Ceny bywają wtedy nawet od 20% niższe niż w sklepach stacjonarnych. Dla stałych klientów sklepy mają „karty stałego klienta”, które uprawniają do zakupów ze zniżką. Często korzyści płynące z takich akcji są godne uwagi, dlatego warto je rozważyć. Zainteresować się warto ponadto programami rabatowymi, które banki oferują posiadaczom kart debetowych czy kredytowych.

Kupuj za gotówkę

To może wydawać się dziwnym pomysłem w dzisiejszych czasach, kiedy płacić można kartą, a nawet telefonem, ale płacenie gotówką naprawdę pozwala oszczędzić. Wychodząc z domu na zakupy warto zabrać ze sobą gotówkę a nie kartę płatniczą. Mają określoną kwotę na zakupy oraz obraz tych pieniędzy w postaci banknotów czy bilonu łatwiej jest nam zapanować nad wydatkami. Dla większej pewności, że nie wydamy więcej możemy zostawić kartę płatniczą w domu, choć to już bardzo radykalne rozwiązanie.

Pamiętaj nie chodź na zakupy głodny. Kupuj świeże warzywa i owoce na targowiskach oraz wspieraj rodzimy biznes.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Finanse osobiste

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA